Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

10v. ja netti

Vierailija
03.03.2014 |

Heippa.

 

Millaisessa käytössä teidän nelosluokkalaisilla on netti? Ovatko he facessa, kikissä, instassa? Saavatko he vapaasti katella videoita you tubessa? Puolesta vai vastaan ja miksi niin?


 Kommenteista kiitollisina,

Äiti-73

 

 

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saa olla.

Vierailija
2/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oisko vaikka enempi mielipiteitä...?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän nelosluokkalainen ei ole fb:ssa, ei instassa tai missään muuallakaan vastaavassa. Youtubesta ei saa katsella mitä sattuu ja ei ole youtubesta oikein edes vielä kiinnostunut.

Saa pelailla movie starissa aina silloin tällöin ja areelta katsella lastenohjelmia.

Olen aika tiukka netin suhteen. Mun mielestä tuon ikäisillä ei ole vielä mitään tarvetta olla esim. instassa laittelemassa omia kuviaan. Ja ne kaverit, jotka viettävät paljon aikaa netissä, niin ovatkin sitten jo ihan pikku-pissiksiä. Lapsen kavereista huomaa todella selvästi, kuka roikkuu netissä ja kuka ei.

Vierailija
4/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla vasta kolmasluokkalainen, mutta vastaan silti. Ei surffaile itsenäisesti ilman valvontaa koneella tai netissä. Käyttää nettiä yhdessä vanhempien kanssa. Ei ole facessa tai instassa. You tubesta hakee joskus musiikkia tms., niin että vanhemmat on paikalla.

 

Tietää kyllä esim. facen ja mikä se on, on nähnyt vanhempien käyvän siellä. olen joskus kysynyt, onko kaverit jo siellä ja onko hänellä kiinnostusta, mutta ei ole ollut. Eli ei erityisesti rajoiteta häntä, tämä käytäntö tuntuu olevan lapsellekin ok.

 

Minusta netissä on niin paljon kaikenlaista ikävää, että en halua vielä tämän ikäisen surffailevan siellä täysin ilman kontrollia - mitä vaan voi tulla vastaan vaikka ihan vahingossa.

 

Tuttavapiirissä on kokemuksia siitä, että lapsilla on netti vapaasti käytössä ja sitten sieltä koulun jälkeen isommat näyttää kaikenlaista, mikä saa yöunet kaikkoamaa - ei järkevää.

Vierailija
5/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kolmasluokkalaisen kanssa tiukkaa keskustelua samasta aiheesta. Tällä hetkellä saa käyttää kotona tablettia ja katsella esimerkiksi youtubea tai hakea googlella lego-ohjeita :-) , mutta nyt on hirveä haloo siitä että "kaikilla muilla" on puhelimessa nettiyhteys. En tietenkään usko, että kaikilla on, mutta aika monella kaverilla näyttää olevan.

Olen painottanut, että mitään tyhmyyksiä ei netissä katsella, ja että näen selaushistoriassa millä sivuilla lapsi käy. Puhelimen netin kanssa olisi toinen juttu, lisäksi tulisi huoli pelilaskuista yms.

Vierailija
6/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapsella on puhelimessa netti niin, että pääsee vain kotona wlanilla nettiin. Se on ollut tosi hyvä, kun puhelinlasku on lähes 0e nykyisin, kun voivat kavereiden kanssa whatsappilla viestitellä. Kyselevät läksyt jne. sitä kautta. Että tuossa mielessä suosittelen sitä nettiä puhelimeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ihan vapaa netinkäyttö. Siksi lapsi uskaltaa heti sanoa minulle, jos netissä tapahtuu jotain outoa tai päätyy sivuille, jonne ei pitäisi mennä (juu, on laitettu estot päälle) tai jos joku kiusaa. Ilman lupaa surffailevat ei uskalla kertoa, koska pelkäävät menettävänsä sen luvattomankin netin.

Vierailija
8/11 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitti vastauksista. Valveutunutta porukkaa ja ihan mahtavaa niin. Ite rekisteröidyttiin yhdessä MSP:n, ja tyttö niin onnessaan siitä. Sovittiin että käydään siellä ensin jokin aika yhdessä, ja kun kuvio alkaa selkenemään, niin ehkä sitten joskus yksinkin. Käytiin netiketti läpi ja kaikki ohjeet tarkkaan, ja huomasin jo siinä että tytöllä kyllä tosi järkevät ajatukset netin käytöstä ylipäänsä. Ehkä tää nykyinen sukupolvi vaan osaa jo suhtautua tähän maailmaan ihan eri otteella kun me seitkytlukulaiset ja hienoa niin.

 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika ei ole missään noissa palveluissa, mutta saa vapaasti katsella esim youtube-videoita, katselee peleihin ja suosikkisarjoihin liittyviä juttuja.

 

Kerran huomautin että jos pelissä on k16 ikäraja niin ei niitä videoitakaan ole suotavaa katsella, kun ei meille niitä pelejä osteta vielä.

Vierailija
10/11 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 3.luokkalainen ei todellakaan ole missään facessa eikä muutenkaan käytä nettiä yksikseen. Sähköpostia kirjoittelee lähinnä serkuilleen, joskus katsoo jotain eläinvideoita youtubesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
04.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä noudatetaan ikärajoja myös netissä. Faceen, instaan ym saa rekisteröityä vasta 13 v.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kolme