Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmiset myy tontteja venäläisille?! Ei tätä varten lakia tarvita

Vierailija
03.03.2014 |

Ymmärrän, että jos vain sen mökin ostaa, mut jos ostaa sekä mökin että tontin, niin miksi näitä myydään venäläisille? Miksi pitäisi näitä myyjiä varten tehdä oma laki? Eikö he voi itse käyttää päätä ja sanoa "ei, en myy..." ja odottaa sitten sitä hetkeä, kun suomalaiset ovat kiinnostuneet kaupoista. Ei aina tarvi olla tasa-arvoinen vierasmaalaisen kanssa.

 

Toivottavasti nyt ei kuitenkaan sekoiteta venäläis-suomalaiset, jotka vakituisesti asuvat Suomessa versus venäläiset, jotka eivät asu Suomessa. Mielestäni vakituisesti Suomessa asuville venäläis-suomalaisille mökit ja tontit kuuluvat, sillä he ovat kansalaisiamme ja tasa-arvolaki koskettaa meitä kaikkia täällä asuvia. Puhun vain niistä lomamatkailijoista.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se Putin siellä Ukrainassa väitä menevänsä puolustamaan venäläisten omistamia kesämökkitontteja vaan siellä Ukrainassa ihan pysyvästi asuvaa venäläisväestöä. Ymmärtääkseni.

Vierailija
2/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset myyvät venäläisille, koska haluavat saada rahaa ja venäläiset maksavat paremmin kuin suomalaiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, että en ymmärrä, mitä niillä kesämökkitonteilla on tämän kanssa tekemistä?

 

Enemmän pitäisi puhua siitä, miksi telakoita, teollisuuslaitoksia, Hartwall-areenoita myydään venäläisille. Tai annetaan rakentaa Suomeen venäläisomisteinen ydinvoimala.

Vierailija
4/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

r. a. h. a.   -raha, rahasein, mä sulle sen jo selväks tein, mulle ei merkkaa mikään muu, jos ei se raha luoksein tuu. Mä olen vaurastunut niin, en tiedä kuinka sanoisin sen paremmin.

Vierailija
5/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Putin ärhäkkäästi "suojelee Ukrainan venäläisten etuja" ja se on sovellettavissa kaikkiin muihinkin maihin ja niissä asuvien venäläisten etuihin. Ukrainassa asuvalla pysyväisellä venäläisväestöllä ei liene mitään hätää, mutta iso karhu tulee kuitenkin, koska Krim on strategisesti tärkeä.

Vierailija
6/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.03.2014 klo 11:31"]

Niin, että en ymmärrä, mitä niillä kesämökkitonteilla on tämän kanssa tekemistä?

 

Enemmän pitäisi puhua siitä, miksi telakoita, teollisuuslaitoksia, Hartwall-areenoita myydään venäläisille. Tai annetaan rakentaa Suomeen venäläisomisteinen ydinvoimala.

[/quote]

 

Et ole seurannut sitten SUOMEN POLITIIKAN tapahtumia. Joku ehdotti, että lakiin pitäisi rustata se, ettei venäläisille myydä tontteja. Mietin, että eikö suomalaiset itse osaa käyttää päätään ja kieltäytyä kaupoista?

 

 

Toisekseen, olen itsekin sitä mieltä, että tonttien myynti on pala Suomen myyntiä. Eikä sitä koskaan tiedä ovatko nämä lomailijat oikeasti tavisvenäläisiä, vai ovatko esim. Putinin palkkaamia ostajia. Voihan sitä ostaa Suomen palapalalta niin lopulta on sitten ihan helppoa tulla näille tonteille, koska eivätpä nämä venäläiset nyt kieltäydy Putinin armeijan rauhanomaisesta liikkeestä Suomen rajojen sisäpuolelle. He katsovat, kas, oman maan sotilaat tulevat, tervetuloa. Ja näin sitten raja taas siirtyy ja Suomi kutistuu..

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.03.2014 klo 11:30"]Ihmiset myyvät venäläisille, koska haluavat saada rahaa ja venäläiset maksavat paremmin kuin suomalaiset.[/quote]

 

Markkinatalous toimii. Olisiko ratkaisu siinä että isänmaallisuuden nimissä pitäisi suomalaiset aina velvoittaa tarjoamaan myynnissä olevasta möksästä selvästi enemmän kuin venäläinen ? Pihistelijöiden nimet lehtiin, muutaman vuoden tauko äänestysoikeuteen ja miehiltä sotilasarvon menetys.

Vierailija
8/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.03.2014 klo 11:43"]Putin ärhäkkäästi "suojelee Ukrainan venäläisten etuja" ja se on sovellettavissa kaikkiin muihinkin maihin ja niissä asuvien venäläisten etuihin. Ukrainassa asuvalla pysyväisellä venäläisväestöllä ei liene mitään hätää, mutta iso karhu tulee kuitenkin, koska Krim on strategisesti tärkeä. [/quote]

 

Muistatteko sen pikkupojan, joka oli määrätty isälleen ja jonka isä kävi Venäjältä hakemassa? Muistatteko sen kovistelun, jonka Venäjä asiasta aloitti ja alkoi nostaa esiin juttuja siitä, kuinka huonot olot lapsilla on Suomessa?

 

Ja sitten mietitään, minkä verran Venäjällä asuu lapsia kaduilla ja jossain viemäriputkissa ja haistelee liimaa epätoivossaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.03.2014 klo 11:21"]

 miksi näitä myydään venäläisille? Miksi pitäisi näitä myyjiä varten tehdä oma laki? Eikö he voi itse käyttää päätä ja sanoa "ei, en myy..." ja odottaa sitten sitä hetkeä, kun suomalaiset ovat kiinnostuneet kaupoista. Ei aina tarvi olla tasa-arvoinen vierasmaalaisen kanssa.

 

[/quote]

Miksi myyjän pitäisi siitä huolehtia, minkä maalainen ostaja on, koska myyjähän haluaa myydä ja on toki tyytyväinen jos saa jollekin myytyä näinä aikoina. Odottelemaan suomalaisia ostajia... no joskus saa odottaa ikuisuuksia ennenkuin sellainen tulee, jos tulee ollenkaan. Oletko nyt tosissasi?

Rahan takia kauppaa käydään.

 

Vierailija
10/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaiset eivät halua maksaa normaaleja hintoja mökeistä. Tiedän yhdenkin tapauksen, joka on jo vuosia hakenut mökkiä. Siinä pitäisi olla mahdollisimman paljon maata, vähintään vesioikeus (mieluiten oma ranta) ja hinta maksimissaan 80000 euroa. Eihän tuollaisia ole myynnissä, mutta hänen mielestään kaikki vain ylihinnoittelevat mökkinsä. Suomalaiset ovat tuollaisia. Halutaan kaikkea, mutta mitään ei olla niistä valmiita maksamaan.

Venäläiset tietävät maan arvon. He tietävät, että jos ostat mökin merenrannalta, niin sen hinta ei laske ikinä. Ehkä hetkellisesti, mutta jossain vaiheessa siitä saa taas omat rahat ja hieman enemmänin takaisin. Ovat siis valmiita panostamaan elämäänsä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
03.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän mökkikunnassa oli eräs ravintola-alan yrittäjä, jolla ravintola entisessä koulussa meren rannalla. Olisi halunnut laajentaa toimintaa ja rakentaa kaksi vuokramökkiä.

 

Naapurit pisti hanttiin eikä suostuneet mökkien rakentamiseen.

 

Yrittäjä sisuuntui ja myi ravintolansa kesäasunnoksi venäläisille.

 

Siksi. Suomalaiset on niin kateellista ja kostonhimoista porukkaa.

Vierailija
12/12 |
06.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apua kuin tyhmä olet! Putin ei halua varmasti pelastaa Ukrainassa veneläisija, hän vain seku sanoo semmusta :D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä yksi