Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi aikuinen ihminen, joka ei ole sairastanut vesirokkoa ei hanki rokotetta?

Vierailija
19.01.2014 |

Ihmeellistä syyllistää sitten muita siitä kun niiden lapset sairastaa vesirokkoa ja saattaa liikkua yleisillä paikoilla. 

 

Ihmettelen etenkin niitä aikuisia, jotka työskentelevät paikoissa, joissa liikkuu paljon lapsia. 

Kommentit (22)

Vierailija
21/22 |
11.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

oooooooooooooooooooooooooooo

Vierailija
22/22 |
11.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sitä ikäluokkaa, joka ei rokotetta saanut. Sain taudin sitten lukioikäisenä ja se oli hirveää, todella hirveää, ja kesti pari kolme viikkoa. Vielä siinä vaiheessa kun palasin kouluun, ikenet olivat ruvella rokon aiheuttamien vesikellojen jäljiltä. En voinut syödä niiden takia kunnolla. Pissaaminen sattui, kun niitä oli pimppi täynnä. Lisäksi oli kuume jne. Aina kun yksi satsi rakkoja alkoi parantua, tuli uusi aalto. Tuli kokeiltua mm. vesisankoon pissaamista. 

En suosittele. Tauti on teineillä ja aikuisilla tyypillisesti rajumpi. Jos en olisi sairastanut, toivottavasti minulla olisi järkeä ottaa rokote. Eli jos olet aikuinen, joka ei ole sairastanut tai ottanut rokotetta, tee se nyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi viisi