Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auttakaa pukeutumisessa! Olen omenalihava,

Vierailija
03.08.2013 |

lyhytjalkainen ja pitkäselkäinen 40+ nainen. Lyhyt muutenkin. Minkälaiset vaatteet pukisivat minua parhaiten? Laittakaa kuvia. Itselläni ei ole ollenkaan silmää, yleensä pidän tunikaa ja hametta tai housuja.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile tulppaanimallista hametta tai mekkoa.

http://www.gemini-woman.co.uk/item/Masai-Clothing/Norma-Fitted-Tulip-Dress/82JT

 

Kuva ei ehkä ole paras esimerkki, mutta ideana on se, että silhouetti on jostakin kohtaa istuvampi (yläosa, hameen helma). Joka puolelle liehuvat helmat suurentavat isokokoisella koko olemusta.

 

Vältä käyttämästä paksuja huiveja, ellei sinulla ole erityisen pitkä kaula. Ne korostavat mahdollista kaksoisleukaa ja lyhentävät koko yläkroppaa. Käytä sen sijaan laadukkaita, ohuita silkkihuiveja tai kaulakoruja, jotka yltävät noin rintojen korkeudelle. Optimaalisin pituus pitäisi katsoa mittasuhteittesi mukaan, kokeile!

 

Käytä jonkinlaisia korkoja melkein aina. Kesällä paljain säärin nuden värisiä kiilakorkoja ja talvella vaikka mustien sukkahousujen kanssa mustia saappaita/korkokenkiä. Tällä hämäät säärtä pidemmäksi ja olemusta sutjakammaksi.

 

Älä käytä liian isoja laukkuja. Panosta hiuksiin ja meikkiin. Hymyile!

Vierailija
2/4 |
03.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen myös omenavartaloinen, tukevahko ja isotissinen, Tosi kapea lantio, leveät hartiat. Saan taiottua itselleni vyötärön tyköistuvalla yläosalla ja kellohelmaisella hameella (polviin tai hiukan yli. Vähän fiftarityyliin. Tulppaanihame ei mulle sovi ollenkaan, iso yläosa vaan korostuu. Kapeat farkut ja suht tyköistuva, pyllyn yli menevä tunika on myös mulla toimiva. Empirelinjaiset mekot toimii jotenkuten, niissäkin joissain malleissa leveät hartiat korostuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana tuo ensimmäisen vastaajan laittama kauppa!

Vierailija
4/4 |
03.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaistun tilanteeseesi. Myös minulla on samoja ongelmia, lisäksi omistan ärsyttävän isot tissit.

Muista värit! Itse pidän mustasta ja harmaasta ja hyvä, yhtenäinen väritys piristettynä huivilla tms. toimii mielestäni hyvin. Jos sinulla on kauniit jalat, käytä kivoja sukkahousuja ja kauniita kenkiä. Myöhemmin sitten syksyllä, talvella saapikkaita.

V-aukko on ollut minulla toimiva paidoissa, tunikoissa. Kietaisumekko on nerokas keksintö.

Mielestäni vyötärön loihtimisen ryllykkämasun omaavana voi unohtaa esim. vöillä. Kauniit, sopivat vaatteet ja hyvät leikkaukset riittää. Vyö vain kerää katseita ongelmakohtaan.

Itse toimin asiantuntijatehtävissä paikassa, missä ei ole bussines- pukeutumiskoodia, vaan voin pukeutua aika vapaasti. Esim. kapeat farkut, kauluspaita ja neuletunika usein päällä, korkkarit, nilkkurit tai ballerinat (ei paras vaihtoehto mulle) sitten jalassa. Astetta virallisempaa pukeutumista sitten pikkumusta, kivat sukkahousut ja korkkarit/saappaat. Jakkupuvun (hame, housut, jakku) omistan myös, mutta vain yhden (musta).  

Itse mietin jopa sopivan asukokonaisuuden teettämistä ompelijalla (olen myös lyhyt), mutta nyt kesällä sain taas tsemppiä painontiputukseen ja kadonneen vyötärön metsästykseen, joten tyydyn HM:n tarjontaan :)  

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän yksi