Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yli vuorokausi erossa 4,5kk vanhasta vauvasta

Vierailija
01.08.2013 |

Kaipaisin kokemuksia. Joudun leikkaukseen eensi tiistaina ja joudun olemaan sairaalassa yhden yön ainakin. Vauva on täysimetyksellä, mutta korvike kelpaa myös. Sairaalassa saan toki pumpattua, että rinnat ei räjähdä ja maidontuotanto pysyy käynnissä. Vauva on turvallisesti kotona isänsä kanssa, eli ei joudu vieraille hoitoon. Silti minua stressaa todella paljon. Pelkään, että imetys loppuu kokonaan ja mitä jos vauvalle ei kelpaakkaan pullo? Käyn päässäni jatkuvasti läpi kauhuskenaarioita kaikesta mitä poissaoloni voi aiheuttaa ja tuntuu että tukehdun kun ahdistaa. Muutenkin vauva on todellinen tissiposki, eli rinnalla ollaan vähintään tunnin välein hereillä ollessaan. Yöt nukkuu kyllä 7-9h heräämättä. Leikkausta ei voi siirtää ja sairaalaan ei vauvaa voi tuoda rinnalle :( Kamalaa olla noin pienestä erossa. Kaipaisin siis rohkaisuja, vinkkejä jne.

 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla täysin samanikäinen poika joka myös täysimetyksellä, nyt ruvennu lakkoilemaa rinnalla ja pulloa ei oikeen huoli(tiedän että osaa siitä syödä jos tarpeeksi kova nälkä)... Ollaa ruvettu antamaa kerran päivässä peruna-porkkana sosetta peruna-porkkanavellillä höystettynä lusikalla lusäksi ku nyt tosissaa huonommin syöny... Et jos ei pulloa huoli ni kannattaa kokeilla ja vinkkinä: syö paremmin yleensä unisena, eli nostaa unisena sängystä pullolle ni todennäkösemmin syö... Ei se maidontulo noin pienes ajas mihkää lopu, varsinkaa jos pumppaat... Tsemppiä, hyvin kaikki sujuu!! :)

Vierailija
2/6 |
02.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä turhaan stressaa tuosta asiasta, koska et voi sille mitään. Murehtimalla tätä ympäri ämpäri luot vain itsellesi mörön. Jos leikkausta ei voi siirtää (eikä olisi välttämättä järkeäkään), elätte tilanteen mukaan. Kyllä se vauva sen kestää. Harjoitelkaa pulloruokintaa ja isän kanssa oloa ennen sitä :) Tsemppiä! T. 4kk vanhan tytön äippä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höpsö. Jos tuosta nyt tulee joku stoppi imetykseen, niin olet kuitenkin imettänyt jo 4,5 kk ja sekin on todella hyvin. 

Vierailija
4/6 |
02.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnin välein rinnalla hereillä ollessa?
On kyllä jo aikakin vähitellen opettaa sinut olemaan vauvasta erossa.

 

Vauva pärjää hyvin isänsä kanssa, ja te kaikki jäätte henkiin. Usko pois.

Vierailija
5/6 |
02.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet imetysriippuvainen. Sillä ei ole mitään tekemistä hyvän äiti-lapsisuhteen kanssa.

Vierailija
6/6 |
02.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vitonen ja kutonen heittää oikein kunnon legendaa :D Tuon ikäisen kuuluukin vielä käydä tiheästi rinnalla, etenkin täysimetyksellä. Ole huoleti, varmasti jatkuu imetys ja vauva pärjää yhden yön isän kanssa! Hörpytä maito mielummin pienestä kupista kuin pullosta. Saatko pumpattua pakkaseen omaa maitoa ettei tarvitsisi korviketta antaa?