Missä menee normaalin ja liiallisen alkoholin käytön raja?
Miehelläni ollut aikaisemmin huumeongelma, päässyt sittemmin eroon lääkityksen avulla. Sitten tuli pelaamisen kausi, eli rahat katosivat kasinolla, jättipottiin lujasti luottaen. Nyt alkoholia kuluu päivittäin, ei mitään suuria määriä, mutta jokunen lasi viiniä, tai pari olutta.
Minulla ei itselläni mitään periaatteellista alkoholia vastaan ole, mutta miehen touhua seuratessa on tullut vastenmielisyys koko ainetta kohtaan.
Nipotanko liikaa? Kun ei mies itseään koskaan humalaan juo..
Kommentit (4)
Kannattaisi varmaan rohkaista miestä ihan nolla-linjaan alkoholinkäytön suhteen. Jos on ollut riippuvuutta jo useampaan asiaan, niin se seuraava riippuvuus kehittyy kyllä nopeasti. Ja jos on taistellut irti huumeista, niin luulisi itsekin karttavansa alkoholia.
Jotkut ihmiset ovat taipuvaisempia kuin toiset saamaan erilaisista asioista riippuvuuksia. Miehesi on ilmeisesti sitä sorttia. sinä et voi häntä muuttaa toisenlaiseksi, voit vain miettiä, ovatko hänen " tempauksensa" sitä sorttia, joka on perheelle oikeasti tuhoisa vai vaan kiusallista. Eli missä menee sinun rajasi?
Mutta miehesi riippuvuustaustan huomioiden, alkoholiriippuvuuden kehittyminen on melko todennäköistä. Minäkin rohkaisisin nollalinjalle, ihan noiden aiempien riippuvuuksien pohjalta.
Tulee välillä mieleen, että mitähän se vieläkin keksii perheonnen menoksi..
ap