Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eivätkö jenkit nouse seisomaan kätellessään?

Vierailija
15.05.2013 |

Amerikkalaisia reality-ohjelmia katsoessa saa ainakin sellaisen kuvan, että eivät nousisi. Jos henkilö on valmiiksi istumassa, niin eipä nouse ylös, kun kampaaja/meikkaaja/kiinteistönvälittäjä/hääsuunnittelija tulee kättelemään. Suomessa tuollaista pidetään tosi moukkamaisena, eikö sitten Jenkeissä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis miksi kampaajan tai meikkaajan kättelemiseksi pitäisi nousta toimenpidetuolista ylös?

Vierailija
2/5 |
15.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.05.2013 klo 15:33"]

Siis miksi kampaajan tai meikkaajan kättelemiseksi pitäisi nousta toimenpidetuolista ylös?

[/quote]

Jos jo istuu siellä penkin pohjalla ja tavallaan jo ollaan aloitettu, niin en nousisi. Muuten nousisin. 

Mitenkäs se sääntö nyt menikään, kenen pitää nousta ja kenen ei? Varmaan naisten ei tarvinnu nousta, jos mies tulee kättelemään, mutta sitten on kaikki ikäjutut ja muut asemat sotkemassa sitäkin. Muistan, kun viime keväänä olin yo-juhlissa ja entinen opettajani (mies) tuli kättelemään. Ponkaisin tikkana ylös sohvalta ja vasta jälkeenpäin mietin, ettei olis ehkä välttämättä tarvinnut. Olisin kuitenkin kokenut epäkohteliaana, jos en olis noussut.

Itse jenkkien tavoista en osaa sanoa, voihan olla, ettei tartte hyppelehtiä suomalaistenm tavoin, eikä ole moukkamaista. Eiväthän he syö haarukalla ja veitselläkään, vaan pilkkovat ruuan ja syövät sitten pelkällä haarukalla. Suomalaisten mielestä se ei olisi sivistynyttä toimintaa ravintolassa. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkin mieltäisin kyllä kampaajan ja meikkaajan asiakaspalvelijoiksi, jotka nousee ylös jos asiakas tulee huoneeseen ja jotka käy kättelemässä asiakkaat, mutta joita kätellessään asikkaat ei nouse ylös.

Sitä paitsi jos tosi-TV:ssä tulee kampaaja tai meikkaaja kättelemään tuolissa jo istuvaa ihmistä, niin eiköhän se ole tehty sillai, että "sit mää tulisin täältä sermin takaa ja huikkaisin sillai rennosti että hei vaan, sä voisit vastata vaikka että hei, sit me käteltäis ja mä sanoisin tervetuloa tänne kampaajalle, mitä kuuluu, sit sä sanoisit että hyvää kiitos, upea viikonloppua, sit mää kysyn sulta että mitä sää oot aatellut tästä hiustenväristä ja mallista, sit sää sanoisit että se voisi olla vähän intensiivisempia ja modernimpi, sit mää sanon että aivan, ymmärrän täysin mitä tarkoitat, sit me peitetään se peili ja sit mä teen sen leikkauksen ja sit me avataan se peili ja sit sä oot vaan sillai ihan luonnollisesti, mikä reaktio sulle nyt sit tuleekaan. okei, nähdään kohta, muista hei vaan, hei, kättely ja niin edelleen!"

Vierailija
4/5 |
15.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli tuosta mieleen, että mitä mieltä olette itsen herroittelusta ja rouvittelusta, esim. kirjeen loppuun Terveisin, Mrs Smith? Tätä olen nähnyt ameriikan ihmemaassa. Mielestäni vähän samaan menee kuin tuo aloittajan tapaus. Mutta en siis tiedä kuinka asia jenkeissä nähdään.

Vierailija
5/5 |
15.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuori nainen joutuu aika usein nousemaan. Eli arvokkaampi henkilö istuu. Nuori nainen siis nousee jos kättelee vanhempaa naista tai arvokkaampaa herraa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yhdeksän