Punaista ulosteessa?
Älkää naurako nyt mut mä säikähdin aamulla kun kävin tarpeillani, pöntössä oli pökäle jossa oli punaisia pieniä viiruja/täpliä. Ajattelin että se on verta ja pitää varmaan mennä lääkäriin. Äsken kävin taas tarpeillani ja tutkailin paperia pyyhkimisen jälkeen jossa oli samanlaista punaista. Otin kiinni siitä punaisesta pinseteillä ja se oli sellainen...kiinteä, pehmeä. Ei vaikuttanut vereltä tai suolen limakalvolta. Kysymys kuuluukin voiko se olla jotain sulamatonta ruokaa esimerkiksi jonkun hedelmän kuorta tms?
Terveisin kotiäiti jolla aikaa tutkia omia ulosteitaan, en taida olla ihan normaali =)
Kommentit (6)
Mites olisi paprika tai omenan kuorta?
Vain sinä tiedät mitä olet syönyt...
[quote author="Vierailija" time="22.08.2013 klo 16:18"]
Mites olisi paprika tai omenan kuorta?
Vain sinä tiedät mitä olet syönyt...
[/quote]
Joo, mun lapselle ainakin jää noita paprikan kuoria kakkaan.
hei apua, oon syäny paprikaa nyt parina päivänä. onkohan se sitä? enpä tajunnu vaikka yritin miettiä mitä oon syöny viime päivinä. kiitos hei teille ketkä tajusitte =)
-ap
minä googletin pari vuotta sitten ihan paniikissa, että mikä aiheuttaa tummentuman ulosteessa. Vastaukseksi löytyi sisäisä verenvuotoa tms kuolettavaa. Kunnes hetken päästä tajusin juoneeni paljon viinimarjamehua :DDD
[quote author="Vierailija" time="22.08.2013 klo 16:10"]
Otin kiinni siitä punaisesta pinseteillä ja se oli sellainen...kiinteä, pehmeä.
[/quote]
Mitä teit pinseteille tuon jälkeen?
oletko syönyt punaisia viinimarjoja tai punajuurta? punajuurimehukin värjää. toisaalta parempi tarkistaa. kirkas veri viittaa peräpukamiin, musta mahdollisesti vakavampiin muutoksiin.