Iskussa on kyllä paska palvelu.
Menin ostoaikeissa Iskuun katselemaan sohvia. Olin ottanut rahat valmiiksi rahastosta tilille ja miettinyt, millaisen haluan. Iskussa sain ihan itsekseni katsella, kukaan ei tullut myymään, vaikka yritin saada katsekontatia ja odottelin ja seisoskelin, että myyjä tulee luokseni.
No, menin kassalta hakemaan myyjää sitten itse. Siinä oli kaksi miesmyyjää istuskelemassa ja naismyyjä selasi näistä erillään jotain listoja. Menin tiskin eteen ja pyysin, että voisiko joku tulla kertomaan sohvista. Tiesin jo minkä halusin, niin olisi ollut aika helpot kaupat... Miehet istuskelivat lähempänä, mutta eivät hetkeksikään lopettaneet juttelua. Nainen sitten tuli sieltä listojensa kimpusta ja vääntäytyi kanssani sohvien luokse. Kovin vaikealta ja vastenmieliseltä se silti näytti.
Hän kysyi, että millaista olin ajatellut ja selostukseni jälkeen huitaisi lähintä että tässä nyt olis tällänen. Ei mitään small talkia tai kyselyjä. Ei kertonut sohvista mitään. Ei edes jaksanut hymyillä.
Ajattelin saman tien että paskat, jos ei raha kelpaa niin haistakaa huilu. Sanoin että ei tämä nyt ole ihan sellanen, ehkä tuosta viereisestä liikkeestä löytys paremmin. Marssin viereiseen Askoon ja ostin sieltä haluamani kaltaisen sohvan noin kolmanneksella Iskun hinnasta. Lisäksi ostin myös kivan sivupöydän eteiseen, ja lähdin tyytyväisenä kotiin.
Mikä helvetti siinä asiakkaiden palvelemisessa on niin mahdotonta? Etenkin jos tekee sitä hitto vie työkseen?! Askossa oli tosi hyvä palvelu, heti tuli asiantunteva ihminen kertomaan sohvista kun menin niitä koeistumaan. Kuunteli, jutteli ja oli ystävällinen. Kaupat tuli heti.
Kommentit (48)
Mä olen pettynyt sekä Iskuun että Askoon. Ei niinkään se palvelu vaan huonekalujen laatu on molemmissa niin huono nykyään.
Fabianinkadun Boknäs, Kruunukaluste, Lanternan Asko ja Itiksen Sotka ovat jääneet mieleen myönteisesti, ihan mielettömän hyvä palvelu, asiantuntemus, kotiinkuljetus, asennus (iso kaapisto) ja yllättävät hinnanalennukset. Ja laatuun olen ollut ostosteni kohdalla erittäin tyytyväinen.
Ostin sängyn Rauman Iskusta ja kun ei sovittuna aikana alkanut kuulumaan niin soitin Iskuun ja ihmettelin asiaa. Kerrottiin, että seuraavalla viikolla tulee. Ei tullut. Eikä sitä seuraavallakaan. Soitin maahantuojalle ja siellä ei ollut tilauksesta tietoakaan. Näin hoidetaan Rauman Iskussa asiat. Pahoittelut tuli ja kaupan peruminen ei onnistunut. En enää astu koskaan siihen paskanpalvelun tyyssijaan.
Iskussa on se ongelma, että sieltä ei löydy enää juurikaan vanhaa kokenutta ja asiantuntevaa myyntihenkilöstöä eikä myymäläpäälliköitä juuri ollenkaan. Lähes kaikki on vaihtunut halvempiin ja kokemattomampiin. Itsekään en enää Iskussa käy, koska myyjät ovat samaa pihalla olevaa tyrkkymyyjää kuin oli konkurssiin menneessä Suomisoffassa ja Sukarin firmoissa.
samaa paskaa ne kaikki on. ja mitä kerrottavaa sohvissa on muuta kuin että niissä voi istua??
Tampereen Vepsäläisessä oli sellainen myyjä, että se väen vängällä väitti yhtä seikkaa, vaikka mulle oli selvää, että asia oli toisin. ( Ei edes mitenkään vaikuttanut havittelemani tuotteen mielenkiintoisuuteen) En tykännyt siitä enkä toiseatakaan myyjästä.
Askossa ok palvelu. Iskukäynnistä on jo 20 vuotta silloin palvelu oli muuten ok, mutta tuli riitaa kaapiston kuljetusvauriosta.
[quote author="Vierailija" time="09.08.2013 klo 17:39"]
En muista oliko Isku vai Asko, mutta aikoinani minut nakattiin ulos sieltä! Olin nuori opiskelija ja tarvitsin kirjahyllyn ensimmäiseen omaan asuntoon. Rahat oli saatu sukulaisilta tuparilahjaksi. Menin liikkeeseen ja esitin asiani, nuiva ja takakireän oloinen myyjätär nappasi pinon esitteitä jostain hyllystä, sanoi että voisin kotona rauhassa tutustua eri mallistoihin, ja kyynärpäästäni ohjaten saatteli minut ulos!! :D
Kävelin sitten naapuriliikkeeseen, sain asiantuntevaa palvelua ja ostin hienon kirjahyllyn :)
[/quote]
Mitä vattua?? :O
Kävin aika vasta Lanternassa kiertämässä kaikki huonekaluliikkeet mitä siellä on ja en saanut mitään palvelua vaan lopulta menin pyytämään sitä. Siellä tyypit juorusi keskenään ja se joka minua "palveli" kävi pikaisesti näyttämässä yhden sohvan ja sen jälkeen kiireellä pois, ettei vaan vahingossakaan tarvii muista sohvista edes kertoa. Koko asenne oli, että näissä kestää ensi vuoden puolelle ennenkuin täältä mitään saa.
Samanlainen kokemus Iskun myymälästä. Menin katselemaan sohvaa, palvelu oli ylimielistä, nuori miesmyyjä kohteli minua todella alentuvasti. En ole varakkaan näköinen nainen, vaikka tililläni on rahaa. Lähdin pois, menin viereiseen myymälään, joka oli Asko, siellä sain loistavaa palvelua, sohva tuli ostettu heiltä. Ilmeisesti Iskun myymälöissä palvellaan ainostaan ulkoisesti varakkaan oloisia asiakkaita.
Iskussa ei saa palvelua kuin varakkaan oloiset ihmiset. Jos menet kyseiseen liikkeeseen vaatimattomat asusteet päälläsi, palvelua et saa. Olen itse kokenut tämän. Minulla on varaa ostaa kyseisestä liikkeestä vaikka mitä, mutta palvelua et saa, ellet ole pukeutunut hienosti.
Sama juttu Iskun Vantaan Variston myymälässä
Mikä niissä Iskun kalusteissa oikein maksaa? Siellä on kaikki paljon kalliimpaa kuin muualla. Onko siellä jokanen rahi väkerretty Suomessa vai mistä se hinta tulee?
Kävikö ap Tampereen Iskussa, mä olen nimittäin tuon havainnut siellä. Tosin en ole enää vuosiin siellä asioinut sattuneesta syystä. Onkohan myyjät siellä kiinteällä kuukausipalkalla, kun eivät takamustaan penkistä nosta? Luulis, että jos ovat provikkapalkalla niin kiinnostais asiakaspalvelu.
Yhtä hapanta on Tampereen Vepsäläisellä. En osta sieltäkään enää mitään.
Aina löytyy vaihtoehtoja. Ikeassa ja Tampereen Kotikalustamossa olen saanut hyvää palvelua ja niistä ostan sisustustuotteeni ja huonekaluni.
En muista oliko Isku vai Asko, mutta aikoinani minut nakattiin ulos sieltä! Olin nuori opiskelija ja tarvitsin kirjahyllyn ensimmäiseen omaan asuntoon. Rahat oli saatu sukulaisilta tuparilahjaksi. Menin liikkeeseen ja esitin asiani, nuiva ja takakireän oloinen myyjätär nappasi pinon esitteitä jostain hyllystä, sanoi että voisin kotona rauhassa tutustua eri mallistoihin, ja kyynärpäästäni ohjaten saatteli minut ulos!! :D
Kävelin sitten naapuriliikkeeseen, sain asiantuntevaa palvelua ja ostin hienon kirjahyllyn :)
Joo, meilläkin Tampereen Iskusta kyllä niin huonoa kokemusta. Palvelu myyntivaiheessa oli vielä ihan ok, mutta siinä vaiheessa, kun tilattuja tuotteita oli odotettu ja pitkään, ei palvelu enää ollenkaan kiinnostanut..
Askossa hyvät tuotteet ja mukava palvelu, joskus joutunut myyjää etsimään, mutta itsekin kertoi olevansä yksin (?) myyjänä koko isossa liikkeessä. (Oli sunnuntai-ilta tai jotain).
Mä olen saanut Lahden vepsäläisellä hyvää palvelua. Tosin nyt en ole käynyt aikoihin joten enää en tiedä. Halusin tietyt tuolit sieltä ja minulla oli rahaa. Olisin joutunut odottamaan pari kk mutta myyjä lupasi myydä myymälässä olleet samanlaiset tuolit. Olivat priimakunnossa.
[quote author="Vierailija" time="08.08.2013 klo 22:26"]
Oliko kyseessä Rauman Isku? Sieltä en osta enää koskaan mitään. Tunnettu surkeasta palvelusta.
[/quote]
Muakin ottaa Rauman Iskun palvelu niin päähän, etten viitsi mennä nykyään enää katselemaan niiden tarjontaa. Yhtään hyvää tai edes normaalia asiakaspalvelu kohtaamista en siellä ole törmännyt.
Täytyy lisätä oma lusikkani tähän Rauman Isku -soppaan. Etsimme viime vuonna sängynpäätyä, ja meille lähes pakkomyytiin joku helkutin leveä, modernia tyyliä edustava kiiltävänvalkoinen sängynpääty jossa oli koko leveyden mittainen aukko, ja aukossa oli valot. Intimme vastaan että emme ole kiinnostuneet tämän tyylisestä vaan jostain perinteisemmästä, mutta myyjä vain itsepintaisesti kaiveli tämän valohirvityksen tietoja koneelta ja tulosti meille oikein jonkun esitteenkin siitä. Sanoimme "palaavamme asiaan" ja kävelimme viereiseen Askoon, josta löysimme sängynpäädyn, joka oli juuri sellainen kuin olimme halunneetkin ja hinta oli 1/6 tästä Iskun valohirvityksestä.
ups