Poliitkot olivat käskeneet Suomen mediaa olemaan hiljaa Jemenin kaapautuista
Varmaan ihan hyvä juttu tässä tapauksessa, MUTTA herää kysymys, onko media poliitkkojen vallassa muissakin asioissa? Eli poliitikot voivat käskeä olemaan itselleen kiusallisista asioista hiljaa?
Kommentit (8)
En usko lehdistön vaikenevan suojellakseen politiikkoja tai heidän käskystään. Jemenin kaapattujen tilanne olisi voinut vaikeutua huomattavasti, jos heidän taustansa olisi paljastunut kaappaajille. Samanlainen media hiljaisuus oli muistaakseni myös erään kotimaisen kidnappaus draaman aikaan.
Etkö tajua että kaapattujen henki oli kyseessä ja mitä helvettiä yksityishenkilöiden nimet ylipäätään kuuluu medialle. Eivät julkaise edes rikollisten nimiä mutta tavallisten suomalaisten elämä revitään palasiksi ilman lupaa.
Minua korpeaa ihan h*lvetisti, että sairas Al Qaida-järjestö sai taas miljoonia rahoitusta tästä, ja kaikista muistakin kaappauksista. Niillä rahoilla tehdään terrori-iskuja ja murhataan satoja viattomia ihmisiä. Ja vain siksi, että jotkut pöntöt menevät kaapatuttamaan itsensä vaaralliselle alueelle.
Minusta kaikkien länsimaiden pitäisi sopia ehdottomasti, että Al Qaidaa EI RAHOITETA. Menkööt mieluummin kaulat katki näiltä uhkarohkeilta tomppeleilta.
Tällä tasollako on palsta mamman taju?
Ei mitkään POLIITIKOT vaientaneet mediaa, vaan ulkoministeriön virkamiehet. Ne eivät ole poliitikkoja. Tarkkana nyt siellä katsomossa hei.
[quote author="Vierailija" time="11.05.2013 klo 18:56"]
Tällä tasollako on palsta mamman taju?
Ei mitkään POLIITIKOT vaientaneet mediaa, vaan ulkoministeriön virkamiehet. Ne eivät ole poliitikkoja. Tarkkana nyt siellä katsomossa hei.
[/quote]
Kelläänhän ei siis rauhan oloissa ole valtaa käskeä lehdistöä yhtään mihinkään.
Pyytää voi. Ja fiksua pyyntöä toki noudatettiin.
Jep. On joitakin tilanteita, jolloin lehdistöön vedotaan. Ja tämä oli niitä. Kun vahinko oli nyt tapahtunut ja he hölmöyksissään uskomattomassa kusessa, miksi sitä olisi pitänyt vielä pahentaa?
Nyt se foliohattu pois päästä.
Ei ne vaientaneet, antoi mielipiteen. Lehdet päätti itse kuten päätoimittajat kertoneet.
Hyvä että terrorismitutkija sai tietoa ihan käytännön tasolla, armeijatausta auttoi kuulemma tilanteessa molempia jaksamaan.
Nostan hattua heille.
no tuskin, tässähän oli ns. eettinen syy eli näiden kahden ihmisen hengissä pysyminen.
Yksikään lehti ei halua niskoilleen sitä, että panttivangit menettävät henkensä lehden uutisoinnin takia.
Toki kaikenmaailman herrasmiessopimuksia ja vaikenemisia on, mutta harvemmin poliitikot pystyvät sanelemaan, mistä tiedostusvälineiden tulisi vaieta.