Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pilaako 2 suklaapatukkaa päivässä laihdutuksen?

Vierailija
09.05.2013 |

Älkää naurako, laihdutan ensimmäistä kertaa elämässäni enkä tiedä kaloreista ym. yhtään mitään. Myönnän että elintapani ovat olleet hirveän huonot; olen elänyt kaksi vuotta melkein pelkästään pikaruoalla. Nyt olen repäissyt itseni siitä irti, ja syön kotona kunnollisen lautasmallin mukaisesti kotiruokaa. Ainoa, mistä en saa itseäni vieroitettua, on lounaan ja iltapalan jälkeinen suklaapatukka (sanotaan nyt vaikka mars-patukka). Luuletteko, että se pilaa kaiken, vai voiko näinkin silti laihtua? Liikuntaa pyrin lisäämään kun paino on vähän pudonnut, sillä ainakaan lenkkeily ei onnistu, polvet kipeytyvät.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaks Marsia on 500 kilokaloria. jos et urheile erityisesti ja haluat laihtua, niin toi on kolmasosa sun päivitäisestä energiantarpeesta. Voisit syödä sen sijään neljä päällystettyä voileipää, mitkä pitäis nälkää varmaan enemmän... Kaks suffelia olis vaan 200 kilokaloria. Jos liikut ihan kamalasti, niin nou hätä vaikka vaikka söis vähän suklaatakin

Vierailija
2/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korvaa Mars- patukat tumalla suklaalla, yli 70 %:lla, jos nyt siis tuo suklaa on vaikein pala luopua. Syö vaikka kaksi palaa kummankin aterian jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja liikuntaahan on myös kotityöt

Vierailija
4/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

pilaa varmasti. pari mars-patukkaa on ainakin jotain 500 kaloria. eli noi kaksi yksinään on jo melkein 1/2 kg/viikko lisää tai vähemmän läskiä. jotta sä saisit kuntoiltua noi pois perseestäsi, niin se vaatii noin 10km lenkin. joten voit miettiä tuosta haluatko sä todella syödä noi?

Vierailija
5/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuule minä sanoisin vinkiksi että älä ylipäätään laihduta itseksesi ilman apua ja ohjausta. On niin paljon ammattilaisten vinkkejä joilla painonpudotusta voi edistää ja helpottaa, että liity vaikka johonkin netin painontarkkailuklubiin!

Kotiruokaa lautasmallin mukaan kuulostaa aika epämääräiseltä. Sehän voi olla vaikka kermaperunoita ja makkarakastiketta, ja sitäkin kukkurainen annos. Sellaisella ei paino putoa. Jos ravitsemusoppi on hepreaa, yksin on varmasti tosi vaikea lähteä pudottamaan painoa varsinkin ilman liikuntaa. Ammattilainen voisi muuten vihjata sinulle sopivasta liikuntamuodostakin, ei kaikki liikunta rasita niveliä!

Siksi huolestuin puolestasi, että jos/kun et ilman riittävää tietämystä saa painoa tippumaan, saatat masentua ja repsahtaa entistä pahempaan mässäilyyn ja painosi vain nousee entisestään. Kannattaa siis oikeasti hakea apua laihdutukseen!

Vierailija
6/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi hyvänen aika... kai niistä patukoistakin pitää luopua :( Kiitos neuvoistanne!

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokeile nutrilett-patukoita, maistuu ihan suklaapatukalta

Vierailija
8/8 |
09.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 Mars-patukkaa päivässä?!? Ap, onko sulla vielä omat hampaat suussa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme viisi