Mitä asioita vanhempasi eivät tiedä sinusta?
Ja ei nyt sitten haeta sellaista mitä söin tänään lounaaksi-juttuja vaan jotain muuta, esim. maailmakatsomus, isommat nuoruudensekoilut, tupakointi jne.
Kommentit (23)
Ja kyllä, vanhempani ovat tavanneet hänet useasti.
Isoin asia vissiin on, että minulla on syömishäiriö (bulimareksia) ja olen ollut osastolla sairauteni vuoksi.
Masentunut joka elää muka-elämää lääkkeiden varassa vaikka varmaan mulla ulkoisesti näyttää menevän hyvin.
että olen "saanut" keskenmenon. Vaikka muuten olemme todella läheisiä niin jotenkin en vaan ikinä pystynyt kertomaan tätä. Nyt meillä jo 2 lasta.
Että olen pettänyt nykyistä aviomiestäni nuoruudessani.
- että tein abortin 23-vuotiaana
- että en koskaan valmistunut yliopistosta vaan jätin kesken
- että avioliittoni päättyi omasta syystäni eikä miehen (petin miestä)
- että olen ollut jossain vaiheessa pitkään alkoholin suurkuluttaja
- nyt he eivät tiedä etten ole enää yhdessä ex-avomieheni kanssa, en ole raaskinut kertoa kun tiedän kuinka raskaasti äiti sen ottaa
isä on kuollut ja äitiä ei kiinnosta,
tottakai hän tietää nimeni ja puolisoni ja lapseni sekä osoitteeni, mutta siinäpä olikin ne tärkeimmät...
Ei mitään käsitystä mieltymyksisäni, harrastuksistani, ei halua painaa mieleensä vaikka kerronkin, ei muista syntymäpäivääni, ei sairauksia mitä minulla oli lapsena ja päivittelipä tässä erästä tautia uutena asiana mikä minulla on.., no olen sairastanut kaksivuotiasta asti sitä! Veli on ykkönen ja ainoa mielenkiinnon kohde eikä äitimme tosiaan ole vielä edes vanha, normaali työssäkäyvä ihminen.
- sairastin syömishäiriötä melkein 10 vuotta elämästäni
- olen polttanut pilveä useita kertoja
- syön mielialalääkkeitä ja olen ollut mielenterveyshuollon asiakkaana vuosia
- kokeilin nuoruudessani huumeita
- olen kamalassa taloudellisessa ahdingossa
- ajoin humalassa yhtenä yönä heidän autolla kun olin 16v.
Siinä kai ne suurimmat.
Että olen biseksuaali.
Että en voi saada enempää lapsia.
Että edellinen mieheni pahoinpiteli minua kolme vuotta.
Että olen taistellut masennusta vastaan jo vuosia.
Että tiedän äitini isän tappaneen itsensä lapsuudessani.
Että poltan satunnaisesti kannabista.
joka vaikeuttaa kumppaniehdokkaiden löytämistä.
Olen itse joskus satunnaisesti polttanut pilveä ja molemmat vanhempani ovat elämää nähneitä ihmisiä, voisin aivan hyvin sanoa heille siitä. On tietysti eri asia polttaa pilveä satunnaisesti kuin säännöllisesti mutta se ei olisi kuitenkaan tabu puheenaihe.
isä ei tiedä muuta kun ihan perustiedot. Äiti taas tietää ihan kaiken.
Vanhempani eivät tiedä, että olen työkyvyttömyyseläkkeellä.
enkä halua/jaksa enää edes yrittää lasta.
-masennukseni vakavuutta vieläkään, silloin kun minulla oli masennus. Tiesivät vain, että jäin sairaslomalle koulusta sen takia ja halusivat minun muuttavan kotiin takaisin.
- Syömishäiriöstäni, tämäkin oli nuoruudessa, eivät tiedä, että sairastin.
- Eivät tiedä eksäni heitelleen minua seinille, en tahdo kaataa ongelmiani heidän niskaansa.
- Nuoruuteni ryyppyreissuja ja mitä kaikkea tapahtui.
- He eivät tiedä, kuinka paljon pelkään omaa isosiskoani, hän on äkkipikainen ja väkivaltainen. Tämän vanhemmat tietävät, mutteivat tiedä kuinka paljon häntä pelkään. Olen sanonut, että ollaan muka sovittu kaikki nämä jutut, milloin siskoni on lyönyt minua yms. vaikkei mitään ole koskaan sovittu.
- He eivät tiedä toisen siskoni kuristaneen minua siihen pisteeseen, että melkein kuolin. Peittelin kaulaani huivin alla ja väitin olevani flunssassa.
- He eivät tiedä minun viillelleen itseäni pahastikin nuoruudessani, eivätkä tiedä muutenkaan näitä itsemurhayrityksiäni.
Onhan näitä, tuossa nyt muutama. Minä olen perheemme sisaruslaumasta se, joka ei mene kertomaan vanhemmillemme kaikkea, koska en halua kuormittaa heitä vielä minun ongelmilla, kun isoimmat siskot tekevät sen jo. Tiedän, että äidillä on stressiä muutenkin töiden kanssa ja se, että kaksi vanhempaa sisarusta vuotaa kaikki asiansa ja riidat äidille ja isälle, niin itse en enää viitsi mennä siihen väliin sanomaan, että on vähän huolia tästä ja tästä. Jos kysyvät, miten me pärjätään yms. niin saatan toki kertoa, että nyt tuli yllättävä rahareikä yms. :)
- olen jättänyt 18-vuotiaana sairauteni hoitamatta ja kärsin asiasta vuosia.
- minut raiskattu
- olen kokeillut satunnuisesti huumeita
tiedä paljonkaan asioita mun elämästä, esim. että kävin psykoterapiassa 3 vuotta, että minut on sterilisoitu tai että olen joskus polttanut muutaman kerran kannabista.
Äitini tietää huomattavasti enemmän asioita elämästäni, meillä on avoimet välit. Siltikään hän ei tiedä mm. että
- minulla on ollut nuorempana seksitauti
- olen pettänyt nykyistä miestäni
- kuinka huonosti meillä mieheni kanssa menee, on mennyt jo yli vuoden
että mieheni on ollut minulle uskoton ja käymme pariterapiassa.
- olen tehnyt nuorena abortin
- opiskeluaikoina myin satunnaisesti seksiä rahan takia
- luulin pitkään olevani bi-seksuaali.
Nuo nyt ekana tulee mieleen.