Lue keskustelun säännöt.
kokemuksia!
24.01.2013 |
Meinaan lopettaa yli 8 vuoden pilleri syönnin (diane nova) vähän pelottaa mitä luvassa... aloin alunperin aknen takia syömään, tuleekohan takasin? Entä mielialat sun muut onko muilla vaikuttanu mitenkään?
Kommentit (2)
rasvaisempi ja finnisempi iho kun lopetin diane novan (tai jonkun vastaavan). Siirryin sitten takaisin ko. pillereihin, koska muutos oli niin merkittävä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mä söin Diane Novaa vaan noin 3 vuotta, lopetuksesta on nyt reilu 4 vuotta aikaa. Mitään sivuvaikutuksia ei mulle pillereistä tullu käytön aikana (en siis silloin huomannut mitään eroa pillerittömyyteen), mutta koska sain spermasta allergiaoireita, käytimme poikaystäväni kanssa joka tapauksessa aina kondomia. Koin siis pillerit vain turhaksi.
Lopettamisen jälkeen aloin kokea tunteita paljon vahvemmin, sekä positiivisia että negatiivisia, ja tavallaan aloin olla paljon vahvemmin elossa. Ihanaa kun tajusin sen, että olin ollut niin "laimea" vain noiden pillereiden takia.
Yksi supernegatiivinen sivuvaikutus on, että karvaa lähti kasvamaan joka paikkaan. Huomasin tämän noin vuosi pillereiden lopettamisesta. Kuukautiseni normalisoituivat säännöllisiksi (VASTA)kahden vuoden jälkeen. Mutta joo siis nykyään ylähuuli, leuka, posket, nännit ja rintakehä rehottaisi iloisesti jos en karvoja aktiivisesti nyppisi. Aika karseeta. Eikä tuo rintakehä ole edes vitsi.
Aknea tai finnejä minulla ei oikeastaan koskaan ole ollut, eikä ole nytkään. Hiukset kylläkin rasvoittuvat nopeammin kuin pillereiden käytön aikana. Painoon lopettaminen ei vaikuttanut.
En aio kajota enää millään tavalla hormonaalisiin ehkäisyihin. Kuparikierukka toimii toistaiseksi. Paitsi että lähdemme piakkoin yrittämään vauvaa! :)