Kohdun laskeuma vai normaali synnytyksen jälkeinen tila?
Synnytyksestä on 5 viikkoa. Vointi muuten hyvä mutta eilen illalla huomasin alapäätä pestessä että se tuntuu hieman pullottavammalta kun ennen. Kokeilin sormella emättimeen ja yllätys (ja kauhistus) oli suuri kun tuntui siltä että emätin olisi mennyt kasaan eli se kohdunsuu tuntui selvästi vähän matkan päästä emättimen suusta ja selvästi. Lisäksi tuntui siltä että emättimen seinät olivat " veltot" ja emättimeen päin pullotti jotain (virtsarakko?). Ennen kohdunsuuta en ole pystynyt itse tuntemaan, nyt todella selvästi. Kipuja ei ole mutta asia huolestuttaa kovasti. Lisäksi on nyt ruvennut vuotamaan uudelleen hieman verta, jälkivuoto loppui 3 viikkoa synnytyksestä eli pari viikkoa sitten. Onko nämä nyt kuukautiset vai jotain huolestuttavaa?
Onko muilla ollut vastaavaa tilannetta? Mitä hoidoksi tai avuksi? Tulenko enää " normaaliksi" ? Seksi sujuu miehen kanssa kuitenkin hyvin, eli yhdyntä onnistuu.
Kommentit (5)
Stokkan vessassa kauhistuin kun kohtuhan se siellä flätkytteli hameen helman kanssa samaan tahtiin. Onneksi polvet ei lyö kipinää kävellessä, ettei kohtu päässyt vahingoittumaan.
Naura vaan mutta toisille tämä on vakava asia. Kiitos niille jotka asiallisesti vastasivat. Tiedänpä ettei tarvitse yöuniaan menettää.
ap
luulin että oli pilaa, anteeksi jos noin on oikeasti käynyt.
ap
Kohdun esiinluiskahdus tapahtuu synnytyksessä, kun kohtu kääntyy nurinperin.
se tuntu just tollaselta kun kuvailit ja tuntuu vieläkin (synnytyksestä jo vuosi) mutta kokeileppa makuuasennossa ja sit istualtaan vaikka veskissä, onko ero? mulla makuuasennossa tuntuu " normaalimmalta" ja istualteen niinku sieltä ois tulos tavaraa ulos.. ja joku ihme pallukka tuntuu mullakin. paikat on kyllä " kiristyneet" vuoden takaiseen verrattuna.. kaipa se vaan kuuluu asiaan että muutoksia tulee värkkiin:) mut siihen tottuu, tuntuu jo ihan omalta;)