Lainaisitko kymmeniätuhansia euroja sukulaiselle yritystoimintaan?
Olisitko valmis itse ottamaan lainaa sukulaisellesi yritystoimintaa varten? Liikevoitto olisi aika varma,,,
Kommentit (5)
lainaisitko? Eikös noissa tilanteissa mennä osakkaaksi niillä kymmenillä tuhansilla? Voisin ottaa lainaa jos liikeidea olisi mielestäni hyvä ja jos pääsisin osakkaaksi. Lainaamaan en rupeasi, koska siitä ei saa kun korot, vaikka yritys tuottaisi kuinka hyvin.
en pääsisi osakkaaksi kyseiseen yritykseen. Toki myös yrityksen pitäisi olla sellainen, että olisi järkeä rahaa siihen laittaa ja, että omat rahat olisi oikeasti mahdollista saada takaisin.
Jos liikeidea olisi hyvä muuallakin kuin innokkaan yrittäjäkokelaan haaveissa, voisin mennä hankkeeseen omilla rahoilla mukaan. En siis lainaisi vaan sijoittaisin omaa rahaa omalla riskillä. Käytännössä siis menisin osaomistajaksi firmaan mukaan, mutta lainaamaan eli pankiksi en rupeaisi.
olisi järkevä liikeidea, varmaa että saan rahat takaisin ja se sukulainen luotettava niin miksipä en