tarkoittaako työssäkäyvien äitien tukiverkko sitä, että
lapsi dumpataan sairaana isovanhemmille tai sopivasti kotiäitinä olevalle kaverille hoitoon?
siis kun täällä toitotetaan, että töistä ei saa olla pois lapsen sairauden takia ja kehotetaan hankkimaan tukiverkko... Mikä se semmoinen tukiverkko on? Muiden ihmisten hyväksikäyttöä sairaan lapsen hoitamiseksi ilman palkkaa, niinkö?
Kommentit (26)
meillä on ihan rehellistä palkkaa saava lastenhoitaja, joka tulee apuun tuollaississa tilanteissa ja muutenkin jos lapsenvahtia tarvitaan.
Jos hän ei pääse, hankimme hoitajan joko MLL:stä tai sitten hätätapauksessa anoppi voi hoitaa lasta omista vuoroistaan riippuen. Anoppi ei korvausta lastenhoidosta ota, vaikka on tyrkytetty.
Tällä systeemillä on menty kohta 12 vuotta eikä ole ollut ongelmaa. Eka lastenhoitaja oli opiskelijaflikka, joka sitten opinnot päättäessään järjesti serkkunsa tilalle jne. Aina on tullut joku tuttavantuttavan kautta.
Lapsettomat ystäväni ja useimmat niistäkin, joilla on lapsia, ovat kiinni omissa työpulmissaan. Ei tulisi mieleenkään rasittaa heitä meidän lasten hoito-ongelmilla vielä omiensakin lisäksi.
joista kahteen on alkujaan tutustuttu MLL:n kautta ja yhteen Hoivanetin kautta.
Ja Väestöliitostakin on kerran tilattu hoitaja.
joista kahteen on alkujaan tutustuttu MLL:n kautta ja yhteen Hoivanetin kautta.
Ja Väestöliitostakin on kerran tilattu hoitaja.
yhdistysten kautta. Ei kai sitä tukiverkoksi voi kutsua?
varmaan pystyy palkkaamaan maksullisen hoitajan
Riippuu tilanteesta kumpi jää. Jos lapsi on jo toipilaana, anoppi tulee usein hoitamaan toipilasta. Mahatautisen lapsen hoidamme aina itse, kun emme halua tartuttaa sitä anopille.
Kovin sairasta lasta en halua anopilla hoidattaa, kun hänellä ei oikein ole tajua lapsen kunnosta ja hän soittelee sitten mulle töihin ja mä olen sitten huolestunut.
Enkä muutenkaan jättäisi sairasta lasta ventovieraan hoitoon.
Riippuu tilanteesta kumpi jää. Jos lapsi on jo toipilaana, anoppi tulee usein hoitamaan toipilasta. Mahatautisen lapsen hoidamme aina itse, kun emme halua tartuttaa sitä anopille.
Kovin sairasta lasta en halua anopilla hoidattaa, kun hänellä ei oikein ole tajua lapsen kunnosta ja hän soittelee sitten mulle töihin ja mä olen sitten huolestunut.
Siihenhän sitä pyritään.
Mamma ei maksa kenellekään omien lastensa hoidosta, muta sen sijaan haluaa, että yhteiskunta maksaa hänelle itselleen omien lastensa hoidosta.
Niin voikin. Mitä ihmettä tarkoitat? Sitäkö että on silti hassua, että aina joku itkee, ettei ole lapselle hoitajaa?
Ja kyllä se on tukiverkko. Meillä toiminut jo 10 vuotta.
kysytään ensin, voiko lapsen täti tai minun vanhempani, tai miehen äiti katsoa lapsen perään. Jos tämä ei onnistu, sitten meistä toinen jää kotiin. Eipä nuo ole koskaan suostuneet ottamaan rahaa vastaan vaan teemme sitten palveluksia toisillemme. Lainaamme myös päikseen autoja ja autamme kotiaskareissa. Minä olen mm. leiponut sitten muiden juhlatilaisuuksiin :) Sitä vartenhan suku on, että autetaan toista hädässä ;)
kysytään ensin, voiko lapsen täti tai minun vanhempani, tai miehen äiti katsoa lapsen perään. Jos tämä ei onnistu, sitten meistä toinen jää kotiin. Eipä nuo ole koskaan suostuneet ottamaan rahaa vastaan vaan teemme sitten palveluksia toisillemme. Lainaamme myös päikseen autoja ja autamme kotiaskareissa. Minä olen mm. leiponut sitten muiden juhlatilaisuuksiin :) Sitä vartenhan suku on, että autetaan toista hädässä ;)
Sitäpaitsi jos äiti on ensin kolme päivää hoitamassa lasta ja isä seuraavat kolme päivää, niin kyllä se lapsi ehtii siinä ajassa toipua.
molemmat vanhemmat käyttää sitä kolmea päivää...
molemmat vanhemmat käyttää sitä kolmea päivää...
kuka sen kolme päivää käyttää.
paikkakunnalla missä ei ole näitä maksullisia hoitajia saatavilla. Itse olen asunut yli 80 000 asukkaan kaupungissa kohta kolme vuotta enkä ole keksinyt mistä hoitajan saisi palkattua...
ei yhtään pirteätä mummoa, ei yhtään ketään, jota voisi kiinnostaa pienet lisätienestit????
Meidän hoitajista yksi on opiskelija ja kaksi on mummoa, jotka on reilusti alle 70-vuotiaita, mutta kuitenkin jo eläkkeellä.
En usko että heidänlaisensa ihmiset ovat täysin helsinkiläinen ilmiö...
Minä vietin lapsuuteni 1000 asukkaan tuppukylässä ja jo minun lapsuudessani meillä kävi vastaavanlainen mummeli auttelemassa.
itse ollaan pikkulapsivaiheessa hoidetaan ne lapset itse esim. lasten sairastuessa.
Mutta kun aikaa kuluu, ja omat lapset kasvaneet jo isoiksi, niin sitten aletaan vaatia, että työssäkäyvien vanhempien tulee palkata sairaalle lapselle hoitaja, riippumatta onko siihen varaa tai ei...
Aina ymmärretään sitä omaa elämäntilannetta. Tätä se nykyään on, itsekkyyttä ja empatiakyvyttömyyttä toisia kohtaan.
Ne jotka vaativat julkisuudessa, että laiskat kotiäidit töihin, ovat itse hoitaneet tai hoidattaneet (vaimolla) lapsensa kotona pitkiä aikoja... Aina se vika ja muutos pitää tapahtua yhteiskunnassa muilla, mutta ei itsessä tai omassa elämässä.
Ja maksullisia hoitajia on käytetty siitä asti kun esikoinen oli puoli vuotta vanha.
Meillä ei ole isovanhempia elossa.
Sama sääntö on ollut ainakin 20 vuotta jo.
12 ei samaan sairauteen saa molemmat vanhemmat käyttää sitä kolmea päivää...
6 §
Tilapäinen hoitovapaa
Työntekijän lapsen tai muun hänen taloudessaan vakituisesti asuvan lapsen, joka ei ole täyttänyt 10 vuotta, sairastuessa äkillisesti työntekijällä on oikeus saada lapsen hoidon järjestämiseksi tai tämän hoitamiseksi tilapäistä hoitovapaata enintään neljä työpäivää kerrallaan. Sama oikeus on myös lapsen vanhemmalla, joka ei asu tämän kanssa samassa taloudessa. Tilapäiseen hoitovapaaseen oikeutetut saavat olla tilapäisellä hoitovapaalla saman kalenterijakson aikana, mutta eivät yhtäaikaisesti. (29.6.2006/533)
Työntekijän on ilmoitettava työnantajalle tilapäisestä hoitovapaasta ja sen arvioidusta kestosta niin pian kuin mahdollista. Työnantajan pyynnöstä työntekijän on esitettävä luotettava selvitys tilapäisen hoitovapaan perusteesta.
Ei siinä sanota, että ei vois saman sairauden aikana molemmat hoitaa sitä 4:ää päivää.
Tulkinnanvarainen juttu
(varmaan tämäkin närästää ap:tä) ja sairastamiset olemme aina hoitaneet niin, että joko isä tai äiti - sen mukaan kumman työkalenteriin paremmin sopii - on ollut kotona lasten kanssa.
Tukiverkko on käytössä silloin kun on esimerkiksi mentävä jonkun lapsen vanhempainiltaan, myyjäistalkoisiin tai viemään lapsia - omia ja muiden - harrastuksiin. JA tukiverkon ominaisuus on myös vastavuoroisuus, eli jeesataan muita niin paljon kuin pystytään.
Lasten hoidosta esimerkiksi koulujen loma-aikaan silloin kun heitä ei ole voinut vielä jättää päikseen olemme aina maksaneet "tytöille" palkan.