Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen jotenkin järkyttynyt tiimarin mainoksesta.

Vierailija
27.11.2012 |

Kävin yksi päivä tiimarissa ja näin liikkeen sisällä isoja mainosjulisteita. Yllätyin surkeasta mainoslauseesta, josta välittyi ikävästi nykyajan yhteiskunnan henki.. "Joulu syntyy tekemällä" - tuli sellainen olo, että suorittamistako se on nykyään? Nyt se vaan myönnetään ääneen? Ennen sentään yritettiin mainostaa joulun tunnelmaa ja piparin tuoksua yms rauhaa. Tuli mainoksesta sellainen olo, että kunhan nyt vaan hirveästi ostat, suoritat ja puuhaat ja teet ylitöitä niin johan on täydellinen joulu

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikö paremminkin surullinen?

Vierailija
2/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikkien kaupallisten tahojen ajatuksen pähkinänkuoressa.



Sitähän se nykyään on, että pitää mennä tukka putkella ja menestyä ja saavuttaa ja kauppiaiden rahapussit lihoo ja kuluttajien pussit tyhjenee.



Kaikenlaista pitää suorittaa niska limassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kräässä ja askartelemalla jotain saavuttaisi vai?

Vierailija
4/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta kyllä harmi, että nykyään ostetaan lähes kaikki lahjat ja ruoatkin valmiina ja jää se tekeminen aina vain vähemmälle. Kaikki halutaan valmiina eikä haluta enää tehdä mitään?

Vierailija
5/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä se joulu kautta nykyaikain on tarkoittaa myös muun muassa joulukoristelua. Ei pelkkää tunnelmaa.

Vierailija
6/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en diggaa kiinalaista p--aa eikä se kuulu perheemme jouluun

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja piparin tuoksua yms rauhaa. Tuli mainoksesta sellainen olo, että kunhan nyt vaan hirveästi ostat, suoritat ja puuhaat ja teet ylitöitä niin johan on täydellinen joulu

ne piparitkin on aina vääntänyt!! Nyt ja myös silloin ennenvanhaan. Vai joku hyvä haltijako se sen joulun teki? ja ihmiset vaan nuuhki tuoksua ja vaipui "rauhaan". Voi herrajumala mitä paskaa! Ainahan se joulu on ja on ollut järkyttävää TEKEMISTÄ ja kiirettä.

Vierailija
8/8 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet tainnut käsittää hieman väärin tuon lauseen. Tässähän korostetaan sitä, että tehdään itse kaikenlaista ilostuttamaan itseään ja toisia. Ei suorittamista... ylitöitä kaupan alalla tehdään joka tapauksessa kiireisinä aikoina - et sinäkään muuten sitä ruokakassiasi tai pikku lahjoja vaatteista puhumattakaan saisi hankittua.

Oletko miettinyt sitä?

Sellaisen joulun saa, millaisen haluaa "tehdä"!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi yhdeksän