Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi taivas mikä perhe oli Finnairin lomalennolla eilen...(!)

Vierailija
28.01.2013 |

Jos on noin organisointikyvytön ja omaa moukkamaisen käytöksen niin kannattaisi pysyä niiden kakaroittensa kanssa kotona...



Kyseessä siis pariskunta (n.35v. eli mitään lapsia) ja heillä kaksi vaippaikäistä. Olivat varanneet etupenkin, jotta siihen saa vauvankopan kiinni. Itse olen paljonkin reissannut pienten lasten kanssa ja ensisijaisen tärkeää on että kaikki lennolla tarvittavat kamppeet ovat yhdessä paikassa ja helposti saatavilla. Ei liene vaikea saavutus. Tästä myös lentoemäntä heille mainitsi ennen lähtöä.



Vaan ei! Näillä oli valtavia lentolaukkuja ylähyllyllä, pari kassia (eli täyttivät kaikki hyllyt) ja kaikki tarvittavat kamat sekaisin siellä sun täällä. Eli tämä mies otti matkalaukun / kassin / toisen kassin noin 20 kertaa sieltä hyllyltä ja penkoi ja penkoi, sitä sun tätä. Yhden pennun vaipat oli tuossa kassissa, toisen pennun toisessa. Toisen housut kolmannessa jne. Ja sitä vekslaamista jatkui ja jatkui. Laukkujen alla olevat ihmiset jo häiriintyivät kun koko ajan, taukoamatta se ukko siinä roikkui ja availi kasseja.



Noh, ei siinä mitään jos ei osaa mitään järjestää. Vaan kun he kuvittelivat olevansa maailman napa kun heillä oli LAPSIA! Meilläkin oli, mutta ei siitä numeroa tehty. Lentoemäntä antoi heille matkan alussa muovikassin, koska heiltä tulee kumminkin paljon roskia. No tuo arvoisa pariskuntahan ei sitä käyttänyt vaan survoi niitä roskiaan joka läpeen mikä vain näkyi, jokaiseen lokeroon ja taskuun. Ja jos ei niihin enää mahtunut, ojentelivat niitä lentoemännille vähän väliä. He jopa painoivat ylhäällä olevaa hälytysnappia kun piti tulla hakemaan heidän roskiaan tai tarjottimiaan (kun eivät antaneet niitä silloin kun muutkin). Ja eivät ostaneet juomia tmv. silloin kuin muut vaan soittivat napilla ja tilasivat erikseen.



Alkoi lentoemännilläkin jo hirttää kiinni tuon moukkamaisen käytöksen kanssa, mutta hyvin pitivät kohteliaan ilmeen kasvoillaan vaikka noutivat banaaninkuoria ja vaippoja kun tuo äijä halusi ne käsistään.



Sellaista porukkaa, alkoi jo todella kuvottaa koko typerä touhu. Ei käy kateeksi lentoemäntiä eikä oppaita kun noiden orjiksi joutuvat.....

Kommentit (37)

Vierailija
1/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä niin voin kuvitella tuon. Tuskaa.

Vierailija
2/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsettomalla sellaisella

elämä on

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsettomalla sellaisella

reittilennoilla lapsia on, mitä oikein hourit? Eikä tässäkään ongelma ollut ne lapset, vaan AIKUINEN. Ja niitäkin on jokaisella lennolla.

Vierailija
4/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

pahimmasta päästä. Meillä on lapset kasvatettu käyttäytymään julkisilla paikoilla (toki joskus lipsuu,lapsia kun ovat) ja ärsyttää, kun koneessa kaikki lapsi perheet tumpataan samaan paikkaan. Siellä sitten saamme kärsiä, kun muutamat perheet hyppii ja pomppii käytävillä/penkeillä ja huutavat ja sotkevat, kuin pellossa. Omiani 3v ja 5v, ihmetyttää, miksi meidän pitää istua paikoillamme, kun nuo isommatkaan ei istu. Yritän sitten selittää, että kaikilla matkustajilla olisi ikävä olla, jos kaikki saisivat heilua miten huvittaa.

Joo, ja ymmärän, että eri lapsilla on eri valmiudet käyttäytyä ja tätä tulee ymmärtää, mutta osassa tapauksista on selvästi kyse vain vanhempien ajattelemattomuudesta.

Vierailija
5/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

...kun mun olisi pitänyt luovuttaa maksamani käytäväpaikka lapsiperheelle, koska ne eivät olleet tajunneet hoitaa asiaa rahalla etukäteen? Kyse oli jumbojetin niistä sisäpaikoista ja pitkästä lennosta, tietty. Ja sitten kun mä en suostunut antamaan sitä paikkaa (tarjouduin kyllä myymään), olin kylmä ja inhottava ihminen, joka ei tajua lapsiperheen elämästä mitään.



Minulla on toki lapsi itsellänikin, mutta en minä sitä nyt työmatkalle mukaan ota.

Vierailija
6/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tarkoitan tällä vain ja ainoastaan tuota lapsiperheiden ahtamista samaan kasaan.



Mutta oli lapsia tai ei, ihmettelen ihan jatkuvasti tuota valtavan ison käsimatkatavaramäärän (=isoin mahdollinen laukkku jonka matkustamoon saa raahata) rahtaamista ja sijoittamista sinne ylälokeroon, josta sitten vähän väliä kaivellaan jotain. Mitä? Ensimmäiset on haukkana kaivelemassa samalla sekunnilla kun turvavyövalo sammuu.



Lennän aika paljon kolmen lapsen kanssa yksinään pitkää väliä (ei enää vaippaikäisiä joukossa) ja jokaisella on oma pieni reppunsa, johon ovat saaneet valita mitä puuhaa mukaan ottavat. Koneeseen mennessä se sijoitetaan edessä olevan istuimen alle, josta sitä puuhaa saa kaivettua vaivattomasti. Samoin teen oman käsilaukkuni kanssa, jonne olen varannut ennakkoon lennolla tarvitsemani tavarat.



Ok, jollain se lentolaukku saattaa olla ainoa matkatavara, eli ruumaan ei ole mennyt mitään, mikä selittää isokokoisen käsipakaasin. Tosin puhun nyt kuitenkin yli 11 h lennosta, että ihan päiväsellään ei kai kukaan pompi Aasiaan ja takaisin. Mutta kun näillä on poikkeuksetta mukana myös vähintään läppärilaukku ja/tai iso käsilaukku. Luulisi aikuisen ihmisen pystyvän laittamaan lennon aikana tarvitsemansa kamat niihin jo valmiiksi eikä koko aikaa hillua siellä ylälokerolla sen jättipakaasin vetoketjuja aukoen ja penkoen.



Tulipahan ärsyynnyttyä, ugh!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/37 |
28.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

joku keski-ikäinen mies keskipenkissä ja äiti vauvansa kanssa toisessa reunassa. Vauva ymmärrettävästi teki tarpeensa vaippaan ja mammapa alkoi siinä penkissä sitä vaippaa vaihtamaan ja jätti sen kakkavaipan LEVLÄLLEEN (!!) siihen pöydälle, johonka laitetaan tarjotin. Miespolo yökkäili ja nieleskeli hyvän tovin sen jälkeen :/

kieltämättä aukinainen haiseva kakkakäärö vieressä vei tehokkaasti ruokahalun.

Vierailija
8/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosiaan olevansa maailman napa. Varmaan ekaa kertaa matkalla ja uskoivat näyttävänsä todella maailmankansalaisilta - "me kyllä tiedetään miten reissataan ja miten saa palvelua, siitähän me maksetaan (sen halvimman pakettimatkan...)



Meillä on 4 lasta joiden kanssa on matkustettu todella paljon ihan vauvaikäisestä lähtien. Aina on ollut "äkkikassi" jossa on esim lentomatkalla tarvittavat vaipat ja vaatteet mukana. Vain 1 reppu matkustamossa ja isommilla lapsilla omansa missä on ollut esim piirustustarpeet tms.



Koskaan ei ole tarvinnut henkilökuntaa häiritä, ruokapurkkikin on valittu siten ettei sitä tarvitse lämmittää (lapsi selviää ilman lämmintä ruokaa sen muutaman tunnin) tai sitten lapselle on annettu samaa mitä kaikki syö.



Äitinä en kyllä katsoisi tuollaista käytöstä hyvällä....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosiaan olevansa maailman napa. Varmaan ekaa kertaa matkalla ja uskoivat näyttävänsä todella maailmankansalaisilta - "me kyllä tiedetään miten reissataan ja miten saa palvelua, siitähän me maksetaan (sen halvimman pakettimatkan...) Meillä on 4 lasta joiden kanssa on matkustettu todella paljon ihan vauvaikäisestä lähtien. Aina on ollut "äkkikassi" jossa on esim lentomatkalla tarvittavat vaipat ja vaatteet mukana. Vain 1 reppu matkustamossa ja isommilla lapsilla omansa missä on ollut esim piirustustarpeet tms. Koskaan ei ole tarvinnut henkilökuntaa häiritä, ruokapurkkikin on valittu siten ettei sitä tarvitse lämmittää (lapsi selviää ilman lämmintä ruokaa sen muutaman tunnin) tai sitten lapselle on annettu samaa mitä kaikki syö. Äitinä en kyllä katsoisi tuollaista käytöstä hyvällä....

lentoja teillä sitten.

Kolme lasta ja 14 tuntia koneessa ei ehkä onnistu yhdellä repulla. Saatika ilman lämmintä ruokaa.

Matkustaminen lasten kanssa on aika tuskaa, että kukaan tuskin nauttii sämpläämisestä koneessa. Onneksi lentoemännät palvelivat perhettä jotta epämukavuus tuli minimoitua kaikkien osalta. Ihme että olivat saaneet luvan tuoda matkalaukkuja matkustamoon.

Vierailija
10/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolme lasta ja 14 tuntia koneessa ei ehkä onnistu yhdellä repulla. Matkustaminen lasten kanssa on aika tuskaa, että kukaan tuskin nauttii sämpläämisestä koneessa.

En tajua, ole koskaan tajunnut enkä tule varmaan tajuamaankaan, miksi niin pienten lasten kanssa pitää lähteä reissaamaan jonnekin 14 tunnin lennolle (plus matka kotoa lentokentälle, odotus siellä, määränpäässä matka lomakohteeseen = yleensä noin 20 tuntia matkalla oloa) tosiaan: MIKSI?? Itselläni on lapsia ja odotettiin, että tulevat siihen ikään että jaksavat matkustaa kaukolennoilla. Sitä ennen lähikohteet. Niin helppoa se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset


En tajua, ole koskaan tajunnut enkä tule varmaan tajuamaankaan, miksi niin pienten lasten kanssa pitää lähteä reissaamaan jonnekin 14 tunnin lennolle (plus matka kotoa lentokentälle, odotus siellä, määränpäässä matka lomakohteeseen = yleensä noin 20 tuntia matkalla oloa) tosiaan: MIKSI?? Itselläni on lapsia ja odotettiin, että tulevat siihen ikään että jaksavat matkustaa kaukolennoilla. Sitä ennen lähikohteet. Niin helppoa se on.

No tottahan toki mekin oltais voitu olla käymättä kotimaassa kunnes lapset on tarpeeks isoja, mutta itsekkäinä ihmisinä haluttiin välillä lentää esim. kuukauden lomalle kotisuomeen. Mummoista ja vaareistakin oli kivaa nähdä lapsenlapsiaan ja päinvastoin. Mieluusti mä siitä sen lentomatkan aiheuttaman stressin maksoin.

Vierailija
12/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomalaisperheet ole mua koskaan lennoilla häirinneet, vaan viime aikoina Venäläiset aikuiset. Puhuvat kovalla äänellä koko ajan, eivät istu penkeissä vaan seisovat ja juttelevat käytävällä. Jos heidän tuttavapariskunta muualla koneessa, kulkevat edes takaisin koko ajan. Penkovat kasseja koko ajan. Viimeksi 3 penkin rivissä perheen n 35v äiti makasi penkeillä,( ei tuntunut olevan esim. sairas, pomppasi kyllä välillä ostamaan juotavaa edestä henk. kunnalta ja välillä osallistui keskusteluun sieltä makuulta aika kuuluvasti, nauroi. perheen isä ja n 15v poika hortoili sitten käytävällä. Henkilökunta ei sanonut Venäläisille mitään, vaikka useampi heistä henkilökunnalle ja heille itselle huomautti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmetyttää muakin, luulisi olevan mukavampia ne siirtymiset sielä kentälläkin ilman kahden viikon matkatavoita? Mutta se että kamat oli siellä ylhäällä: siihen ensimmäiselle penkille EI saa jalkatilaan laittaa mitään tavaraa, vaan niiden on oltava siellä ylälokeroissa. Tämä kyllä kerrotaan IHAN joka matkan alussa niissä turvaohjeissa, kuunteleppa kerran:)



Ja tietysti jos olivat vaikka ekaa kertaa matkassa kahden pienen kanssa,niin ei ole vielä ihan huippuunsa hiotunut tuo logistiikka heilläkään.



Itse reissasin 2x vko Hki-Tukholma väliä 4v ja 1v kanssa, ja kyllä mulle enemmän harmaita hiuksia aiheuttivat nuo "business-matkustajat". Kun yksi roikkuu käsivarrella ja toinen käsipuolessa turvatarkastusjonossa ja sitten se 20 henkinen liituraitapuku porukka toteaa siinä hihnalla, että "ai jaa pitääkö tosiaan takkikin riisua" (sitähän ei moneen kertaa siinä missään kerrotakkaan) ja sitten alkaa se pohtiminen, että mitäs otan pois povarista ja ja ja. Niin kyllä pari kertaa tosiaan käpy paloi.

Vierailija
14/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina näitä vastaajia. Joo, tietenkin tilanteenne on eri asia. Mutta kun Thaikun koneet ei ole täynnänsä näitä mummolaan matkustavia vaan ihan hotellilomalle menijöitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolme lasta ja 14 tuntia koneessa ei ehkä onnistu yhdellä repulla. Matkustaminen lasten kanssa on aika tuskaa, että kukaan tuskin nauttii sämpläämisestä koneessa.

En tajua, ole koskaan tajunnut enkä tule varmaan tajuamaankaan, miksi niin pienten lasten kanssa pitää lähteä reissaamaan jonnekin 14 tunnin lennolle (plus matka kotoa lentokentälle, odotus siellä, määränpäässä matka lomakohteeseen = yleensä noin 20 tuntia matkalla oloa) tosiaan: MIKSI?? Itselläni on lapsia ja odotettiin, että tulevat siihen ikään että jaksavat matkustaa kaukolennoilla. Sitä ennen lähikohteet. Niin helppoa se on.

Kolme lasta ja 14 tuntia koneessa ei ehkä onnistu yhdellä repulla. Matkustaminen lasten kanssa on aika tuskaa, että kukaan tuskin nauttii sämpläämisestä koneessa.

En tajua, ole koskaan tajunnut enkä tule varmaan tajuamaankaan, miksi niin pienten lasten kanssa pitää lähteä reissaamaan jonnekin 14 tunnin lennolle (plus matka kotoa lentokentälle, odotus siellä, määränpäässä matka lomakohteeseen = yleensä noin 20 tuntia matkalla oloa) tosiaan: MIKSI?? Itselläni on lapsia ja odotettiin, että tulevat siihen ikään että jaksavat matkustaa kaukolennoilla. Sitä ennen lähikohteet. Niin helppoa se on.

ulkomaankommennuksista kuullut. Noin yhtenä esimerkkinä.

Eikä tässä ollut kyse siitä että lapset ei jaksa. Vaan että kanssamatkustajat ei jaksa jos lapselle pitää vaihtaa vaippa tai jos lapsi tarvitsee vaihtovaatteet tai syö banaanin. Ja isä ja äiti ovat moukkia eivätkä saa itseään näkymättömiksi / äänettömiksi / hajuttomiksi tms.

Lapset "jaksavat istua" tuon yli kymmentuntisen pätkän ehkä .... milloin? En itsekään "jaksa istua" tuota aikaa vaan jaloitella pitää useampaan otteeseen. Vai oisko parempi vaan istua työlennotkin ja saada vaikka sitten joku veritulppa ettei vaan häiritse muita ;) Sehän toki on häiritsemistä jos kopeloi matkatavaroitaan, pyytää jotain lentoemolta, keskustelee jonkun kanssa tai nousee jaloittelemaan...

Vierailija
16/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerro, mikä lento ja minä päivänä. Olisi vaan hyvä jos kyseinen kusipääpariskunta saisi lukea itsestään täältä



Moukkia ja juntteja

Vierailija
17/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina näitä vastaajia. Joo, tietenkin tilanteenne on eri asia. Mutta kun Thaikun koneet ei ole täynnänsä näitä mummolaan matkustavia vaan ihan hotellilomalle menijöitä.

En jaksa kelata viestejä taaksenpäin, mutta sanottiinko siinä erityisesti että oli kyse lomalennosta? Sinne Thaimaahan kun lentää ihan reittilentokonekin

Vierailija
18/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmetyttää muakin, luulisi olevan mukavampia ne siirtymiset sielä kentälläkin ilman kahden viikon matkatavoita? Mutta se että kamat oli siellä ylhäällä: siihen ensimmäiselle penkille EI saa jalkatilaan laittaa mitään tavaraa, vaan niiden on oltava siellä ylälokeroissa. Tämä kyllä kerrotaan IHAN joka matkan alussa niissä turvaohjeissa, kuunteleppa kerran:)

Vaan ihan yleisesti näihin kahden viikon kamat matkustamoon roudaavia :)

Tietenkään ei saa aikä pysty siinä etupenkissä mitään siinä alhaalla pitämään. Siksi en yhtään tykkää noista etupenkeistä enkä varauloskäyntipaikoista, kun on pakko laittaa ne tavarat sinne ylös. Vauvakopan takia niitä olis joskus pakko sietää. Ja kyllä mulla silloinkin oli esim. vauvakopassa vaihtovaipa ja peppupyyhepaketti yms. pientä pussissa, ettei tarvinnut ihan joka pulautuksen takia sinkoilla.

Ja toki jos matkustaa 14 h lennon kolmen vaippaikäisen kanssa tarvitaan vähän enemmän tavaraakin (x määrä vaippoja, muutama purkki ruokaa, maitoa, jokunen tuttipullo ja tutti ja vähän varavaatteita niskakakan varalle), mutta kyllä meillä on jo taaperot kantaneet omat puuhareppunsa koneeseen ja ne on pidetty siellä heidän penkkien alla.

Sunnuntaina jälleen suuntana 10 h lento kolmen lapsen kanssa, nyt se on jo ihan mukavaa kun pieninkin on eskari-ikäinen. En kaipaa vaipan vaihtamista koneen vessassa :)

Vierailija
19/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

nämä keskustelut menevät aina siihen, että joku urpo väittää, ettei lapset jaksa matkustaa? Kyllä jaksavat ja osaavatkin käyttäytyä.Ongelmana ovat ne vanhemmat ja niitä en henk. koht jaksais missään muuallakaan, yhtä vähän kauppakeskuksessa tai uimahallissa. Mutta kun meitä nyt vain on monenlaisia. Eristäytyköön ne, jotka eivät muita siedä. Ja miksi ette ikinä kehu niitä, jotka pärjäävät vallan mainiosti jälkikasvunsa kanssa? Heitäkin kyllä näkee ja itse olemme usein saaneet kiitosta, kehua ja ystävällisiä hymyjä. Kivaa saada positiivista palautetta.



Meidän lapset lentävät vaivatta pitkiäkin lentoja, me vanhemmat osaamme pakata kamamme järkevästi. Ja näitä perheitä löytyy kyllä paljon muitakin. Kannattaa ehkä välillä lentää muuallekin, kuin Finnmatkoilla Kanarialle?

Vierailija
20/37 |
29.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosiaan olevansa maailman napa. Varmaan ekaa kertaa matkalla ja uskoivat näyttävänsä todella maailmankansalaisilta - "me kyllä tiedetään miten reissataan ja miten saa palvelua, siitähän me maksetaan (sen halvimman pakettimatkan...) Meillä on 4 lasta joiden kanssa on matkustettu todella paljon ihan vauvaikäisestä lähtien. Aina on ollut "äkkikassi" jossa on esim lentomatkalla tarvittavat vaipat ja vaatteet mukana. Vain 1 reppu matkustamossa ja isommilla lapsilla omansa missä on ollut esim piirustustarpeet tms. Koskaan ei ole tarvinnut henkilökuntaa häiritä, ruokapurkkikin on valittu siten ettei sitä tarvitse lämmittää (lapsi selviää ilman lämmintä ruokaa sen muutaman tunnin) tai sitten lapselle on annettu samaa mitä kaikki syö. Äitinä en kyllä katsoisi tuollaista käytöstä hyvällä....

lentoja teillä sitten.

Kolme lasta ja 14 tuntia koneessa ei ehkä onnistu yhdellä repulla. Saatika ilman lämmintä ruokaa.

Matkustaminen lasten kanssa on aika tuskaa, että kukaan tuskin nauttii sämpläämisestä koneessa. Onneksi lentoemännät palvelivat perhettä jotta epämukavuus tuli minimoitua kaikkien osalta. Ihme että olivat saaneet luvan tuoda matkalaukkuja matkustamoon.

13+3 tuntia 2h välilaskulla, toki hän silloin söi mitä tarjottiin (purkkiruokia vain 1v ikäiseksi). Ja tosiaan 1 reppu vain mukana: hammasharjat (tosin saatiin koneestakin), vaihtosukat, t-paidat, kalsarit, trikoot lapselle varalla, lääkkeet, käsidesi, käsivoidetuubi, 2 kirjaa vanhemmille (lapsella siis oma pikkureppu leluille, 6 vaippaa ja kosteuspyyhkeitä). En tiedä mitä muuta olisimme tarvinneet?? Juotavaa saatiin koneesta niin paljon kuin haluttiin, hedelmiä, jäätelöä yms. Maitoa ei edes kaivattu

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kaksi