Millä perusteella Pelastakaa Lapset ry jakaa lahjakortteja ruokakauppaan?
Ystäväni perhe sai, mies on työtön mutta saa ansiosidonnaista ja heille on tulossa rutkasti veronpalautuksia, ystäväni huokaili että varmaan joku oikeasti tarvitsisi tätä lahjakorttia enemmän kuin he mutta ei silti kieltäytynytkään kortista. Olikohan se joku sadan euron kortti cittariin tms.
Itse olen yhden lapsen yh ollut jo viisi vuotta enkä ole ikinä vastaavanlaista korttia saanut.. :/
Kyllä, olen vähän kateellinen!!
Kommentit (3)
Minulle 3 pieni lapsia ja eron mieheni toivon lapsille lahja kortti
Pelastakaa lapset ry on kylmäverinen huijarijärjestö kavalluksia väärennettyjä lausuntoja viranomaisille laittomien huostisten järjestelyitä ym. Älkää antako rahojanne tälläisille huijareille. Lisätietoja
Pelastakaa lapset ry:llä ei ole mitään kansallista joulukamppaniaa. Eli saadut lahjakortit on paikallisjärjestöjen jakamia ja näin paikallisjärjestöt valitsevat itse myös saajat. Tiedän, että joillakin paikkakunnilla yhteistyötä on tehty esim. seurakunnan diakoniatyön kanssa. Eli diakonit ovat jakaneet lahjakortit ja näin saajat ei ole tullut Pelan paikallisjärjestöjen edustajien tietoon (vain tilasto siitä millaisia perheitä saajina on eli montako aikuista, montako lasta). Tällainen anonyymis on pienellä paikkakunnalla tosi hyvä asia.
Ota yhteyttä paikakuntasi Pelaan ja kerro perheestäsi, näin tekin voitte päästä lahjakorttien saajaksi, jos teidän paikkakunnalla pela:n väki itse miettii joululahjan saajat.