Te, jotka matkustatte julkisilla pk-seudulla,
ootteko huomanneet että kaikenmaailman känniääliöt ja hörhöt ovat yleistyneet? Vai onko minulla vain ollut huonoa tuuria?
Tässä vain muutamia esimerkkejä, joita ollut viime aikoina:
Humalainen mies alkaa potkia minua nilkkaan, jotta huomaisin hänet. Mies haluaa tietää, mitä luen puhelimestani ja yrittää viedä sen.
Kaksi suomenruotsalaista tyttöä juttelee keskenään hyvin hiljaisella äänellä. Yhtäkkiä vanhempi nainen rääkäisee: "Nyt ollaan Suomessa, puhukaa suomea perkele!"
Istumapaikkoja ei ole vapaana, joten seison käytävällä. Yhtäkkiä takaani kuuluu "Saatanan huora!" Pelästyn ja väistän vihaista miestä, joka tunkee ohitseni käytävällä.
Huumehörhö kaivaa muovipussistaan puukon ja alkaa esitellä sitä kaverilleen. Ympärillä on pieniä lapsia.
Kommentit (5)
ja se näkyi välittömästi ko. ratikan menossa...
Tolla kasilla matkustaminen on varsinkin yhtä juhla... siellä on kaikki hörhöt, ongelmakäyttäjät jne matkalla kämpille tai siltä pois.
Lapset menevät sillä kouluun päivittäin, ja koska puhuvat toista kotimaista keskenään ja koulukavereiden kanssa, niin kaikenlaista hurrittelua, uhkailuja jne saavat kuulla.
Mutta kyllä noissa muissakin ratikoissa ja busseissa on kaikenkarvaisia potilaita ja häiriköitä liikkeellä.
Matkustan päivittäin enkä ole huomannut tuollaista.
Meillä mennään usein 7 ratikalla ja sen kyydissä on alkanut olla kaikennäköistä hörhöä. Metroon en enää kauheasti haulua mennäkään. Isovanhemmat asuisi metron varrella mutta sillä huvita sinne kulkea. Ennen liikuin sillä paljonkin mutta nykyisin niissä tuntuu liikkuvan entistä ennemmän sekopäitä.
ja se näkyi välittömästi ko. ratikan menossa...
kun käytiin pojan kanssa Kukunorissa. Oli outoa, kun ei siellä ennen ollu. Ihan rauhallinen ratikka ennen vaikka Sörnäisten läpi tuleekin jossa niitä hulluja riittää.
ja se näkyi välittömästi ko. ratikan menossa...