Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
G: yksilapsiset kahden aikuisen perheet, paljonko teillä tulot ja säästöt kuukaudessa?
09.01.2013 |
Meillä nettotulot n. 3500 ja säästöön menee 500€/kk. Mietin vain että varmaan enemmänkin vois säästää ja siksi teen gallupia.
Kommentit (3)
on asuntolaina maksettavana, tulot n. 5000e ja säästöön jää suunnilleen 1000e kuukausi, mutta näitä säästöjä myös käytetään välillä isompiin hankintoihin, lomiin jne. eivät makaa käyttötilillä vuosia. Jos pitäisi siirtää erilliselle tilille säästöön, niin sinne menisi ehkä 500e/kk.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Toinen keikkatyössä, toinen yrittäjä, tulot vaihtelee kuukausittain. Säästötiliä ei ole eikä tule, rahat säilyy kyllä ihan käyttötililläkin, ei ole tuhlaamisvimmaa.
Hengissä selvitään ja asuntolaina saadaan lyhennettyä :)
Alue: Aihe vapaa
Mutta ei säästetä oikeastaan yhtään, ehkä 50-100e jää joskus säästöön.. Maksetaan nimittäin aika tahtia asuntolainaa pois, 1350 euroa kuussa. Säästöjä meillä on jo tilillä. Tällä hetkellä meille on tärkeämpää saada velat pois kun saada säästöjä.