Minusta miehellä on oikeus lyödä vaimoaan ja lapsiaan.
Vaimolla pitäisi olla oikeus lyödä lapsiaan, mutta ei miestään. Lapsilla taas ei olisi oikeutta lyödä ketään, ei toisiaan, ei miestä eikä vaimoa.
Kommentit (6)
Ja kai se sitten on ok kun se lapsi täysikäsenä tulee isän hakkaamaan tohjoksi kiittääkseen ihanasta lapsuudestaan?
Hieno pyramidi sulla siinä jo valmiina.
Mieti myös kantasi pyhän kolminaisuutesi ulkopuolisiin: saako naapuria lyödä, entä naapuri takaisin.
Entäs isovanhemmat?
Tapetaanko ne heti kun tulevat isovanhemmiksi, jos jäävät henkiin saako lyödä vai ovatko lyötäviä.
Ei, kyllä kaikilla on oikeus turvalliseen väkivallattomaan ympäristöön, perusoikeus.Mitä mahtaisi edistää, perheeseen kuuluvaa turvallisuutta, lämpöä ja yhteenkuuluvaisuuden tunnetta vai pelkoa, vihaa ja katleruutta?
Minun mielestä kaikilla jotka on vahvempia on oikeus lyödä heikompiaan. Se kumpi on vahvempi selvitetään tietysti lyömällä jos on epäselvyyttä. Tää on reilua ja selvä peli.
Miksi saisi lyödä vaimoaan ja lapsiaan? Naisena en ymmärrä tällaista. Ei edes muslimit!!
Mitä sillä saavutetaan?