Mistä erottaa entero ja vesirokon?
8v. tytölle tuli eilen mahaan, selkään ja takareisiin näppylöitä, kuin mäkäräiset olisi syöneet. Ja tänä aamuna näppyjä oli tullut kasvoihin ja päänahkaan. Tytön sisko oli enterorokossa 2viikkoa sitten, ainakin th:n mielestä se oli sitä. Nyt 8v.oireet näyttää enemmänkin vesirokolta, vaikken vesikelloja ole huomannut. Molemmat lapset ovat saaneet vesirokkorokotteen pienenä. Jos se ois enterorokkoa tyttö vois mennä huomenna kouluun kun taas vesirokossa täytyis jäädä kotiin. Miten taudit erottaa toisistaan?
Kommentit (9)
Onko kurkku kipeä? Enterorokossa voi näpyt tulla ihan mihin vaan.
Meillä oli juuri enteror. Ja niin kipeät kurkut, ettei mitään kiinteää saatu alas muutamaan päivään. Siis taaperolla ja minulla.
Yleensä enteron näpyt siis ovat vain kipeitä, eivät kutise.
pistää tarhaan jos on entero. Yleiskunto ratkaisee. Se on jo ehtinyt tarttua muihinkin luokkalaisiin.
t: vitonen
suussa, käsissä ja jaloissa vesirakkuloita? Enterorokkoahan sanotaan juuri "suu- ja sorkkataudiksi" tästä syystä. Vartalolle ja kasvoihin painottuvat näppylät vaikuttaa enemmän vesirokolta. Vesirokkorakkulat kutisee jumalattomasti, enterorokkorakkulat taas ei.
Näpyt kutisivat aluksi muuttei enää. Kukaan lähipiiristä meidän lapsia lukuunottamatta ei ole saanut tautia. Kaikki ovat vesirokon sairastaneet. Enterohan taitaa levitä tehokkaasti.
Johan se olisi lapsellekin kidutusta vaikka kunto sen ehkä sallisikin.
Mutta en kyllä näe mitään järkeä laittaa sairasta lasta kouluun. Oli rokko mikä hyvänsä niin sairas se lapsi on. Ja jälkitautien riski on aina olemassa. Hölmökö olet?
Lapseni sairastaa tällä hetkellä vesirokkoa ja häntä ei kuulemma kutita. Päiväkodissa on liikkeellä nyt vesirokkoa. Itse erotin rokot juuri noista vesikelloista, joita omalle lapselle ilmestyi joka paikkaan.
Eihän se lapsesta ole kiva mennä kouluun naama ja vartalo näppylöillä... mutta sairaslomaa siihen ei saa. ap
Johan se olisi lapsellekin kidutusta vaikka kunto sen ehkä sallisikin.
Mutta en kyllä näe mitään järkeä laittaa sairasta lasta kouluun. Oli rokko mikä hyvänsä niin sairas se lapsi on. Ja jälkitautien riski on aina olemassa. Hölmökö olet?
Mulla on nyt vesirokko ja näppylöitä iha joka paikassa! Tai sitten se voi olla enterorokko koska nämä näppylät eivät kutia ollenkaan miten voi hoitaa enteroa
"Erotuksena vesirokkoon enterorokko ei aiheuta yleensä kutinaa ja rakkulat painottuvat käsiin ja jalkoihin."
Rokotukset ja siskon sairaus viittaa siihen.