Kokemuksia GHD:n suoristinraudasta?
Minun nykyinen on jotenkin kömpelö, painava ja tekee hiuksista rasvaiset heti suoristuksen yhteydessä. Syytä tähän en tiedä. Ajattelin hankkia uuden ja kampaaja suositteli tuota Ghd -merkkistä. Aika kallishan se on, joten ajattelin kysyä teidän kokemuksia.
Kommentit (9)
tai muilta kuultuja kokemuksia tuotteesta?
Mun siskolle oli tehty kampaamossa kampaus tuolla raudalla, ja oli tullut kuulemma kestävät ja hyvät.
Ap
oli GHD:n rauta, kesti kaksi vuotta ja sitten meni rikki. Kun aloin sitten lukemaan kokemuksia kyseisestä raudasta, selvisi että sitä eivät enää valmista alkuperäiset kehittäjät vaan se on myyty uudelle omistajalle muutama vuosi sitten ja valmistus vaihdettiin Kiinaan. Sen jälkeen raudan laatu onkin mennyt rajua alamäkeä. Tyypillisin ongelma on tuossa johdon ja raudan liitoksissa, liitokset irtoavat ja rauta lakkaa toimimasta (tämä sama kävi itselle). Maahantuoja ei ollut lainkaan kiinnostunut ongelman korjaamisesta (tästä olikin netti pullollaan valituksia). Ostin sitten GHD:n alkuperäisten valmistajien uuden raudan Cloud Ninen, se on ollut käytössä nyt päivittäin, ei mitään ongelmia. On paranneltu versio GHD:stä (mm säädettävä lämpötila). Verkkokauppa.comista tuo taisi olla halvin, n. 150€ luokkaa. Henk.koht. en todellakaan ostaisi enää GHD:tä.
Kiinaan, tai toisaalta mitäpä siellä ei nykyään enää tehtäisi..
Entä jos tilaan netistä tai tuon ulkomailta, vastaako maahantuoja silloin, jos tuotteeseen tulee jotain? Tipahtiko sun rauta lattialle, vai kulutuksessako meni rikki?
ghd-raudoista, syynä on just tuo laadun huonontuminen! Nuo sähköviat on lisääntyneet ihan räjähdysmäisesti. Vielä jokunen vuosi sitten tuo oli tosi laadukas rauta mutta nykyisellään laatu on muisto vain. Eli vanhat ghd-raudat toimiikin vielä hyvin mutta uudet on aika heppoista tavaraa. Aika monissa liikkeissä on vaihdettu tuohon cloud 9-rautaan.
t: parturi-kampaaja
vastaa jos ulkomailta ostat (tätä kysyivät heti ensimmäisenä). Rauta ei ole koskaan pudonnut tai kolahtanut, alkoi vaan yhtäkkiä pätkiä sähköjä eli piippaili päälle ja pois koko ajan.
Kiinaan, tai toisaalta mitäpä siellä ei nykyään enää tehtäisi.. Entä jos tilaan netistä tai tuon ulkomailta, vastaako maahantuoja silloin, jos tuotteeseen tulee jotain? Tipahtiko sun rauta lattialle, vai kulutuksessako meni rikki?
koska on ihan super hyvä! Ei mitään ongelmia ollut ja pitkän, paksun ja luonnonkiharan hiuksen suoristaminen onnistuu todella helposti. Siis omalla kokemuksella suosittelisin ehdottomasti, mutta olen kanssa kuullut paljon hyvää tästä Cloud ninestä mutta en ole sitä itse käyttänyt. Ja omani tilasin siis englannista, paljon halvemmalla kuin suomesta ;)
Olen ollut siihen tyytyväinen. Se liukuu kuten GHD ja on hellävarainen.
Mulla on 3,5vuotta vanha ghd ja se on ihan mahtava! On tippunut lattiallekin, mutta toimii edelleen ja käytän sitä usein.
Hyvä tietää, että uutta ghd:ta ei kannata ostaa.
Sain äidiltä joululahjaksi sellaisen, mulla ennestään on ollut Prismasta ostettu halpis Vidal Sassoon. Molemmat on ihan yhtä toimivia olleet, ei mitenkään parempi mutta ei myöskään huonompi tuo GHD. Tällä kokemuksella en siitä sitä hintaa maksaisi mitä ne maksavat.