Elämä kohta yhtä lasten vahtimista?
Ollaan mieheni kanssa muuttamassa kuukauden päästä takaisin Helsinkiin täältä Jyväskylästä. Miehelläni on pääkaupunkiseudulla kolme siskoa, joilla on yhteensä 9 lasta. Kenelläkään ei ole miestä, mutta sellainen pitäisi löytää. Ketään lastenvahtia vaan ei ole ollut käytettävissä viimeiseen neljään vuoteen, kun muutimme tänne Keski-Suomeen. Sitä ennen mieheni sai tai joutui jatkuvasti olemaan lapsenvahtina, jotta äidit pääsevät tuulettumaan.
Nyt muuttoamme on siellä etelässä odotettu jo kuukausia kuola valuen ja juhlimismatkoja suunniteltu.
Olen toki valmis VÄLILLÄ hoitamaan lapsia, mutta vähän karmaisee ajatus siitä, että heti muuton jälkeen rappusille ilmestyy kasa lapsia ja äidit häviää kuin pieru saharaan. Näiden siskojen mielestä me lapsettomat voimme ihan hyvin ottaa yökylään lapsia joka viikko. Taitaa syttyä sota :-)
Kuinka usein teistä on järkevää viedä samaan paikkaan lapsia yökylään?
Kommentit (8)
Kolmonen, älä ota niin vakavasti, en minäkään ota vaikka vähän mietityttää:)
-ap
muille ns. vieraammille korkeintaan 2 kertaa vuodessa.
Mieti jo valmiiksi, miten aiot ilmaista asian, ettet ole koko ajan käytettävissä lapsenvahtina. Muutoin olet koukussa ja käy niin, että on vaikeampi myöhemmin sitä sanoa, jos alussa suostut kaikkeen.
Ollaanhan me sanottu siitä kohtuudesta, mutta ne aina jotenkin kiertää sen. Jokainen ajattelee vain omalta kohdaltaan, että no jos minun lapset nyt on teillä vaan kerran kuussa niin ei kai se paljon ole..Niimpä, mutta kun ne kaikki haluaa tuoda lapsensa meille ainakin kerran kuussa, niin sehän tarkoittaa sitä että joka viikonloppu on joku :) En yhtään ihmettele, että appi ja anoppi toivoo, ettei meille tule lapsia, kun ne on niin helisemässä siskosten lapsia hoitaessaan ja pelkäävät, että me tehtäisiin samalla tavalla.
Ap
Pääsi siitä jatkuvasta hoitamisesta eroon vain meidän muuton avulla. Nyt kun ei enää onnistukaan niin hyvin kuin ennen niin minä olen varmaan se lapsia vihaava hirviö..hih.
Ihmettelen vain miten ovatkin noin monta lasta hankkineet, kun menojalka vipattaa. Eikö lasten isät hoida lapsia ollenkaan???
osa isistä asuu niin kaukana, että näkee vaan harvoin lapsiaan.
niin sovitte heti alusta alkaen, että kaikki lapset saavat tulla teillä joka kuun ekana viikonloppuna. Kaikki kerralla siis. Siitä tulee aivan kamala hässäkkä, mutta siten saatte muut viikonloput vapaiksi. Ja sitten lapsista on seuraa toisilleen, kun ovat kaikki kerralla. Voitte itsekin ottaa sen aina extreme-selviytymisleirinä ja hauskoja hässäkkätilanteita riittää varmasti nauruksi asti.
Ei kai ne käy joka viikonloppu ja aina kaikki yhdessä????