Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apua, pitääkö minun varata yökylään tulevalle tutulle jotain? ov

Vierailija
31.08.2012 |

Sain juuri viestin tuttavalta joka tarvitsisi yöpaikan meiltä päin ensi yöksi, ja vastasin että meille voi tulla.



Mutta nyt en saa häneen yhteyttä ennen kuin hän on jo suurinpiirtein meidän ovella enkä älynnyt kysyä tarvitseeko jotain.



Pitääkö minun nyt varata jotain eritystä häntä varten, kun en ole itse varsinaisesti kutsunut ja tämä tuli näin yllättäen?

Meillä voi olla vähän omituinen ruokamaku joten en tiedä löytääkö sopivaa syötävää niistä mitä meillä jo on, toisaalta en viitsisi kauheasti ostaa mitään toisenlaistakaan kun jäisi sitten meiltä syömättä ne mitä vieras ei ehdi (tulee myöhään illalla ja lähtee heti aamulla, joutui yllättäen työkeikalle tänne lähelle).



Ja jos tämä tuttu nyt sitten tuokin itse jotain ruokia, niin jos minäkin ostan niin sitten on tuplamäärin.



Arvata saatttaa, ettei meillä käy usein yövieraita.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

No iltapalaksi tarjoat ihan sitä mitä te muutkin syötte tai kaivelet pakastimesta jotain vierasvaraa ja keität vaix teetä.

Aamupalaksi käy varmaa tuoremehu,kahvia ja leipää...semmoista perustavaraa, että varmaan on jo kaapissa.

Vierailija
2/6 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on se silti vähän outoa, jos ette mitään tarjoa, kun onhan tässä vielä vaikka kuinka paljon aikaa käydä kaupassa.



Aamupala nyt ainakin. Et tarvitse mitään ihmeitä.

Leipää tai croissainteja tms. ja juustoa, ehkä tuoremehua aamupalalle.

Kai nämäkin nyt teillä menee?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä onkin kun ei ole leipää, emme ole mitään karppaajia mutta leipää meillä ei vaan tule syötyä. Joten ei ole margariiniakaan tai juustoa, ja nämä jäisivät sitten vain homehtumaan kaappiin vaikka leipää ostaisikin ihan vaan pienen pakkauksen



Marjoja on pakkasessa niin paljon että piirakan voisin tehdä, mitäs sitten hakisin kaupasta lisäksi?

Vierailija
4/6 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ostaisit pari croissantia tai sämpylää tms., niin jos ne jää, voit laittaa ne pakkaseen. Ei kustanna paljoa, vaikka menisi hukkaankin. Marjapiirakka toki ok.

Vierailija
5/6 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka teiltä jäisi loput syömättäkin, niin eipä paljoa maksa ostaa jotain levitettä, sämpylää ja juustoa ja marmeladia vieraallesi, se on vieraanvaraisuutta, ja vaikka roskiin loput tai vie töihin muille syötäväksi tai anna kaverillesi/äidillesi/siskollesi, selitä tilanne, että ostin yövieraalle ja loput jäi.



Ilta: teetä ja sämpylää juustolla ja makkaralla, leikkaa paprikan, tomaatin ja kurkun viipaleita lautaselle lisukkeeksi.



Aamu: teetä tai kahvia, samat tarjoomukset kuin illalla, lisäksi marmeladia.



Eipä nuo nyt maailmoja maksa. Sämpylöitä varaisin 4 kpl.

Vierailija
6/6 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä laittaisin tuossa tilanteessa vaikka tekstin perään, että "hei, meillä ei muuten ole mitään leipätarvikkeita kaapissa, mutta _____ ja _____ löytyy :)"



Tommosessa tilanteessa en yleensä vähävaraisempana kipaise kauppaan, mutta kaapeista yleensä löytyy tee/kahvi tarvikkeet, jotain hedelmää tms



Jos vieras on fiksu, tämä käy itse kaupan kautta jos haluaa just jotain tiettyä syyä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kahdeksan