Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Synnyttämään yksin, kokemuksia?

Vierailija
13.07.2012 |

Olen päättänyt mennä synnyttämään yksin..

En halua miestä mukaan enkä kyllä ketään muutakaan sitä katselemaan..



Muita? Miten meni?



Kyseessä siis minulle toinen lapsi.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse synnyttänyt 3 lasta seuranani vain kätilö/kätilöt

Vierailija
2/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun isä nyt ei vaan ehtinyt paikalle, kun vauva syntyi niin nopeasti. Olin salissa vartin ennen syntymää, joten isä nyt ei olisi ehtinyt paikalle, vaikka olisi ollut tontilla. Johan tuo aika menee parkkipaikan etsimiseen. Mutta isä oli kotona, kun minä olin valmiiksi sairaalassa.



Ja siinä se syntyi kuin muutkin. Mukavampaa oikeastaan oli, kun ei tarvinut kuunnella miehen muka-myötäelämistä, mistä ei ole yhtään mitään hyötyä, vaan enemmän ärsyttää se, kun toinen on siinä niin ymmärtävinään eikä uskalla jännitykseltään edes puhua mitään. Että musta oli rennompaa yksin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekan lapsen synnytyksessä isä oli mukana (sektio). Äitini on synnyttänyt 8 lasta, yksin ja sanoo, et ok.

Vierailija
4/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei tarvitse enää yksin synnyttää

Vierailija
5/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

paras kokemus kaikista! Koska suhde oli huono lasten isään ja ero oli tulosssa en voinut ottaa häntä mukaan. Edellisissä synnytyksissä hän vaan jutteli kätilöiden kanssa ja hyvä kun ei alkanut iskeä heitä siinä samalla kun minä olin tuskissa vieressä :( Huh, ihana kamalaa. Ja vielä kuukaisia siitä mies hertoi kuinka kamalaa se oli ja kuinka iljettävä esim istukka oli.

EI MIEHIÄ synnytyksiin!!!

Vierailija
6/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen oli tarkoitus tulla mukaan synnytykseen, mutta ei ehtinyt. Oli viemässä esikoista hoitoon ja vauva ehtikin syntyä. Hyvin meni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukavampaa oikeastaan oli, kun ei tarvinut kuunnella miehen muka-myötäelämistä, mistä ei ole yhtään mitään hyötyä, vaan enemmän ärsyttää se, kun toinen on siinä niin ymmärtävinään eikä uskalla jännitykseltään edes puhua mitään. Että musta oli rennompaa yksin.

Toisella kerralla en halua miestäni mukaan. Esikoisen syntyessä mies oli kauhusta kankeana nurkassa, ei puhunut eikä koskenut minuun. Etukäteen olin ääneen toivonut, että mies olisi lähelläni, puhuisi edes jotain ja jäisi kanssamme sairaalaan. Mikään näistä ei toteutunut. Onneksi toisen lapsen syntyessä mies joutuu jäämään esikoisen kanssa, joten saan synnyttää yksin.

Vierailija
8/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

no, olihan siellä kätilö mut kuitenkin ja voin sanoa, että paljon mukavammin meni, kuin eka synnytys, jossa mies oli mukana. Ei tarvinut kuunnella miehen kyselyjä ja ihmettelyjä, mihin koskee ja koskeeko mihinkään ja tuonko jotain vai enkö tuo. Tiellä se mies siellä itseasiassa oli koko ajan.



Toisen lapsen kanssa sain rauhassa keskittyä itse synnytykseen ja se sitten sujuikin alle 4 tunnissa. Eli voin suositella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

enkä tosiaankaan kaivannut siihen ketään.

Vierailija
10/14 |
14.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksistanne!

Uskon vieläkin vahvemmin tehneeni oikean päätöksen, nyt vaan odotellaan h-hetkeä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
14.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies ei ehtiny mukaan. Mulla tosin oli nopea synnytys että ei siinä ehditty paljon toimenpiteitä tekemään. Jos olisi ollut pitkä sairaalassaolo kipujen kanssa,olisi ollut todella kurjaa olla yksin. Nopean synnytyksen kanssa periaatteessa kävin vain kääntymässä salissa. Silloin oli paljon synnytyksiä ja ongelmatapauksia,joten kätilöistäkään ei ollut seuraa kuin ponnistukseen. Pitkään makoilin vauva verisenä paidan alla kun ei kauheasti ehditty pesemään ja mittaamaan. Mikäs siinä,makoillessa.

Vierailija
12/14 |
14.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

voin suositella! Itse ainakin tykkäsin, kun voin keskittyä vain itseeni ja tulevaan vauvaan. Synnytykset menivät nopeasti, ilman kivunlievitystä! Aion synnyttää myös 4.n yksin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
14.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai no, ekan lapsen kohdalla mies oli mukana, mutta ei pystynyt olemaan synnytyssalissa vaan meinasi pyörtyä. Lähetin sitten käytävälle odottelemaan. Ja tämä jo ennen ponnistusvaihetta. Sain siis huolehtia hänestä! En tosiaankaan halunnut häntä enää seuraavilla kerroilla mukaan, helpommalla pääsi kun ei tarvinnut hänen voinnistaan huolehtia :) Ja todella hyvin pärjäsin, joka kerta. Onhan siellä kätilöt paikalla. 3.lapsi jopa syntyi Kätilöopistolla Haikaranpesässä, kun ei tavallisella synnytysosastolla ollut tilaa. Ja aika yksin olin,kun silläkin osastolla oli aika kiirettä kätilöillä. Mutta hienosti pärjäsin silloinkin.

Olen aina luullut olevani jotenkin erikoinen, kun en halunnut miestä mukaani tai ketään muutakaan :)

Vierailija
14/14 |
14.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies ei esikoisen synnytykseen halunnut eikä olisi ehtinytkään, ja itse en halunnut miestä seuraaviin synnytyksiin. Häntä tarvittiin enemmän kotona ja itse tykkäsin saada olla synnytyksissä rauhassa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi neljä