Mitä sanoit viimeksi jehovantodistajille, kun he tulivat ovellesi?
Kommentit (38)
Lisäksi jaoin heille paikallisen ev.lut. seurakunnan toiminnan esitteitä.
"Joka ikinen lauantaiko te tulette meidän ovikelloa soittelemaan? Eikö sitä jo kerrasta uskota, että ei meitä kiinnosta! Ja eikö tuon lapsen (näytin pientä poikaa) kuuluisi olla ennemmin leikkimässä?"
Ja sitten aikuinen pyysi anteeksi häiritsemistä ja sanoi, mieheni osoittaneen mielenkiintoa. Minä sanoin, että "Hän oli teille vain kohtelias! Ei se tarkoita, että olisi kiinnostunut!"
Pyysivät anteeksi ja sanoivat, etteivät tule enää. Vedin riuhtaisten oven kiinni perässä, niin että pamahti.
Ei siis ikinä. Mutta kiittäisin varmaan ja sanoisin ettei ko. aate kiinnosta.
viimeisestä ja ainoasta käynnistä on ainakin 10 vuotta.
että en ota esitteitä. Ja että meillä ei rukoilla.
Viitisentoista minuuttia juteltiin niitä näitä, enimmäkseen kuitenkin surusta. Sain lehdet ja hyvän jatkon toivotukset.
Ilmeisesti se tehosi, sillä viimeisestä käynnistä on lähes 10 vuotta aikaa.
Jehovien strategia on nimenomaan iskeä heikoilla olevaan, esim. eronneeseen tai omaisensa menettäneeseen ihmiseen ja teeskennellä myötätuntoista.
ja maireasti korostin moneen kertaan, että tästä nimenomaisesta asiasta joudumme aina ja ikuisesti olemaan hänen kanssaan eri mieltä, kun olen harras evankelis-luterilainen. En antanut heille suunvuoroa ja tietysti valehtelin koko homman. Ei ole sen jälkeen näkynyt vuosiin.
Jehovien strategia on nimenomaan iskeä heikoilla olevaan, esim. eronneeseen tai omaisensa menettäneeseen ihmiseen ja teeskennellä myötätuntoista.
Mä tiedän, että käyvät uudelleen, kun ovat käyneet säännöllisesti noin 20 vuotta. Ei se mua haittaa. Mukavahan heidän kanssaan on keskustellla.
sämpylöitä. Pienet aloittivat koulunkäynnin..."
Ovat käyneet useamman vuoden, juttelemme aina kuulumisia ovenraossa ja otan vastaan lehdet.
Sitten alkoi kysellä kaikkea esiaviollisesta seksistä, jehovien suhtautumisesta siihen jne. Naiset olivat punastelleet aikansa ja lähteneet äkkiä tiehensä :D
" aatteenne on erittäin tuttu minulle, olen ollut ennen Jehovan todistaja, mutta olen eronnut." Jehovan todistajat eivät nimittäin saa olla tekemisissä eronneiden/ erotettujen kanssa
Vaikka olenkin kirkosta eronnut entinen perusluterilainen, rippikoulunkin käynyt.
Eivät tulleet enää.
että voin kyllä heiltä esitteet ottaa ja otettuani ne hyvästelin heidät ja suljin oven.
Kyllä minä ihan mielenkiinnosta luen noita lehtisiä ihan mielelläni. Olen ev.lut. uskovainen enkä häiriinny toisten lähetystyöstä.
Keskustella en heidän kanssaan jaksaisi enkä haluaisi, että usein käyvät. Mutta kerran tai kaksi vuodessa on ihan ok.
löytyvät Vauva-palstalta ja heidänkin kannattaisi etsiä vastauksia sieltä.
"Vielä kerran, EI KIITOS!" Laitoin tämän jälkeen ei mainoksia- tarran yläpuolelle tarran, että ei uskonnon tuputtajia. Asumme valtakunnansalin vieressä ja jehovantodiatajia käy joka toinen päivä.. Tänään naapuri pyysi minulta samanlaisen tarran :D
Ja vedin oven kiinni.