mikä olisi hyvä perustietokone kotikäyttöön?
Mitään ihmeellisiä ominaisuuksia ei tarvi olla, kunhan nettiin pääsee ja saa valokuvia tallennettua, ja satunnaisesti kirjoitettua tekstiä.
Kommentit (6)
tarpeeseen todellakin halvin mitä rahalla saa. järeempää ette tarvi
Lapsiperheelle joku Lenovon kone, ei haittaa vaikka tiputtais parista metristä parketille (nojoo, parkettiin tulee reikä). Kestää kestää kestää ja kestää. Käytettynä saa hyviä ja ihan hyvällä hintaa.
on oikein hyvä näyttö ja erittäin alhainen virrankulutus, jos on tarkoitus katsella kuvia. Näytönsammutus ja muu virransäästö pois, niin saa taustakuviin pyörimään ne omat kuvat.
Kysele jos jollain kaverilla tai työpaikalla olisi antaa ilmaiseksi. Itse juuri raijasin parit kierrätykseen menevää läppäriä töistä lapsille kotikoneiksi. Kirjoittaminen ja palstailtu onnistuu tehojen puolesta vaikka 5 vuotta vanhalla kännykällä.
Jos taas uuden haluat niin menet kauppaan ja valitset eniten silmää ja budjettia miellyttävän vaihtoehdon.
Ja muista, että täytyy olla varmistukset niistä valokuvista jossain, eli kirjoittava dvd asema, jolla voi ottaa varmistukset tai ulkoinen kovalevy.
Mac mini