MItä tehdä kun aikuisen miehen isä piinaa poikaansa
Piinaaja yli 60-vuotias. Kaikenlaista kiusantekoa ja päivittäiseen elämään puuttumista.
Tekeminen vaikuttaa mielisairaan touhuilta.
Diagnoosia ei ole mutta miten voisi papparaisen saada hoitoon. Kenelläkään kokemusta vastaavasta?
Kenen puoleen voi kääntyä?
Kommentit (4)
eikö se olisi aikuisen pojan tehtävä sulkea puhelin, jos papparainen soittaa?
ole täysin hoitoakaipaava, eli pärjää.
mulla väkivaltainen hullu isä joka haukkuu, uhkailee väkivallalla ja häiriköi, ja ei voi tehdä mitään ellei hän tee rikosta. Rikos on esim kotiin tunkeutuminen sisälle jolloin voisi soittaa poliisit kotirauhan rikkomisesta, mutta sitä hän ei tee vaan terrorisoi muuten.
Ei muuta kuin välit poikki (tosin tämä ei aina auta jos toinen yksipuolisesti vain soittelee), sitten puhelinnumerot salaiseksi, mutto kauas pois isän luota, ja ehkä tilanteen tarkkailu, nimittäin siinä vaiheessa jos isä ei enää voi omia asioitaan hoitaa niin hänet voidaan hakea holhouksen alaiseksi maistraatin kautta.
Ikävä kyllä pakkohoitoon ei saa häntä ennenkuin tapahtuu jotain rikollista. Suomessa mt-ongelmaiset saavat mellastaa mielin määrin hyvin pitkään ennenkuin kukaan puuttuu asiaan.
vanhemmastaan?