Kuinka kauan valmistelitte häitänne?
Paljonko siis kului aikaa päätöksestä mennä naimisiin varsinaiseen hääpäivään? Miksi päädyitte juuri sellaiseen aikatauluun?
Kommentit (19)
ja seuraavan vuoden elokuussa oli häät. Valmistelut aloitettiin tammikuussa eli niihin taisi mennä n. 8 kk, eikä todellakaan tullut kiire.
Oli meille ihan sopiva aikataulu.
mitään isoja juhlia, vaan avioiduttiin maistraatissa ja sitten kahden päivän kuluttua siitä lähisukulainen pappi siunasi avioliiton pienehkön hääjuhlamme yhteydessä.
On tässä jo yhdessä asuttu pitkään, ja helmikuussa tuli puheeksi mennä naimisiin. Pidettiin häät toukokuussa, juhlavieraita oli 60. En stressannut lainkaan, osaan delegoida hommia ja maksan mielelläni ammattilaisille (kukkakauppa, hääpaikka, gourmet-pitopalvelu, ompelija, kampaaja). Häät maksoivat kaikkineen 6000 €. Itse näpertelin vain hääkutsut ja hääkarkit, mies ei osallistunut valmisteluihin lainkaan.
Haluttiin asia pois päiväjärjestyksestä nopeasti, ja se hääpaikka jossa haluttiin juhlat viettää, siellä sattui olemaan peruttu yksi heinäkuinen viikonloppu ja se oli ainoa vapaa sinä vuonna. Varattiin se ja alettiin touhuta.
Nyt kun mietin, niin vaikea sanoa miten aikataulu määräytyi. Varmaankin käytännön syistä. Hääjuhla ei toisaalta ollut meille kovin iso asia, häämatka oli paljon tärkeämpi:)
Kirkko, juhlapaikka, tarjoilu, hääpuku, kukat, ohjelmaa mietittynä jo.
..valmisteltu. Hankittiin esteettömyystodistus, sitten vähän fundeerailtiin vielä kun maistraatti tosi ruuhkainen perjantaisin. Eka sopiva aika sieltä, varattiin ravintolasta pöytä ja hotellista huone, ostettiin mulle vaatteet. Siinä se. Ei haluttu mitään spektaakkelia.
Varattiin kirkko, valokuva, kampaus, kimppu ja paikka jossa ruokailtiin häiden jälkeen.
Sukulaisille ilmoitettiin 5 päivää ennen, 25 henkee tuli paikalle =)
Mies kosi joulukuussa ja hääpäiväksi heitettiin tikkaa maaliskuun alkuun.
Hääjuhlan valmistelut hoidettiin parissa viikossa.
Käytännössä varsinaista valmisteluaikaa meni ehkä pari päivää.
Naimisiin mentiin siskon häiden takia vasta 2v. kihlojen jälkeen. Mutta itse hääsuunnittelu alkoi vuotta ennen kirkon ja hääpaikan varaamisella. Puku n. 6 kk ennen ja loput sitten jokunen kk ennen.
heti varattiin mitä voitiin varata. Esim jos olisimme jättäneet hääpaikan varaamisen myöhäisemmälle, emme olisi saaneet yhtään mitään.
No ei siinä koko aikaa valmisteltu. Varasin saman tien kappelin, esteettömyysjutut hoideltiin ja papin kanssa sovittiin tapaaminen. Mekkoa aloin ompelemaan pari viikkoa ennen juhlaa ja muut asiat hoidettiin vikalla viikolla.
Kivat juhlat oli, ja juuri niin hössöttämättä meni kuin toivoinkin!
heinäkuussa häät. Päähänpisto, jota tosin oli harkittu pitkään ja hartaasti :-)
Valmisteluaikaa sellaiset 3kk.
Tähän ketjuun ovat näemmä enimmäkseen vastanneet kaltaiseni "pika-avioliittoon" menneet.
Kihloihin tammikuussa, maaliskuussa päätettiin hääpäivä, kesäkuussa naimisiin, esikoinen syntyi syyskuussa. Oli ihan tehokas vuosi :)
Tahdottiin syksylle häät.
Järjestelyt ei vie kauaa, mutta meillä meni kuukausi katsellessa juhlapaikkaa ja tähän aikaan ei kuulu sen hääpaikan varaamiset, piti natsata kirkon kanssa samalle ajalle. Kirkkoa en sitten saanut alkuperäiselle päivälle mitä aioin.
Ruuat ja kakku tuli eri paikoista.
Musiikin valinta ei ole välttämättä ihan nopea päätös jos elävää musiikkia vaikka tahtoo.
Hääkutsut ja muu pitää mielestäni lähettää ajoissa, miten joku kuukaudessa ne taikoo vierailleen jos häät on 3 kk kuluttua? En ainakaan itse tahdo aiheuttaa vieraille päänvaivaa tälläsen aikataulun kanssa.
tasan viime tipassa päätettiin mennä naimisiin lapsemme kastepäivänä. :-)
kosi ja häät pidettiin neljän kuukauden kuluttua kosinnasta. Varsinaisesti järjestelyt aloitettiin paria kuukautta ennen häitä.