Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljon teillä menee ruokaan rahaa kuukaudessa

Vierailija
29.06.2012 |

Kiinnostaisi tietää mites muilla menee rahaa ruokaan,kun ruuan hinta nousee koko ajan. Meillä menee noin 360e ja ollaa nelihenkinen perhe. Tuntuu ettei tuo summa meinaa enään riittää. koko ajan vaan ruuan hinta nousee. Mistä ostatte ruuat?me ostetaan yleensä prismasta tai s-marketista.Tiedän että tätä on kysyttä täällä monta kertaa,mutta kysytään vielä kerran.

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli muutakin kun ruokaa. 3henkeä ja kissa.

Vierailija
2/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

menee se tonni, perheessä 2 aikuista ja 1 lapsi.



Tuoretuotteet haen Citymarketista, kalat/kanat/lihat S-marketin palvelutiskiltä, kahvipavut yms. herkut Stockmannilta.



Hygieniatuotteet eivät sisälly tuohon rahaan. Emme myöskään tupakoi ja alkoholia mies juo parin oluen verran kuussa. Raha menee siis ruokaan, hyviin raaka-aineisiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska on huomattavasti edullisempi ja ruoka joko yhtä laadukasta tai jopa laadukkaampaa kuin S-ketjun kaupoissa. Siis lähikauppamme ovat S-market ja Prisma.



Kaikki S-ketjun ostokset meillä pyörii 400-500euron luokassa ja Lidliin ehkä 100e kuukaudessa. Mutta tuossa S-ostosmäärässä on tietenkin kaikki muukin eli usein lahjat, sisustusjuttuja, toisinaan vaatetta lapsille ja kodinhoitotavarat.



Nyt alkaa olemaan tiukkaa rahassa kun olen ollut 6kk hoitovapaalla ja pitää ruveta vähän karsimaan menoja. Aiotaan asioida Lidlissä entistä useammin koska olen havainnut, että säästö on ihan konkreettinen.



Meillä kaksi aikuista ja kaksi lasta.

Vierailija
4/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhemmat ja kaksi lasta, mukana myös vanhempien työeväät.



Tuo summa vain ruokaan, ei polteta eikä juoda, eikä tuohon kuulu muutakaan ei-ruokaa.



Teen ruoan itse. 80% ostoksista teen suoraan tuottajalta, loput 20% Siwasta ja Lidlistä.



Tämän lisäksi syödään ulkona, siihen menee 100€ tai joskus enemmänkin kuukaudessa, riippuu kuukausista.

Vierailija
5/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä on pääosin 2 aikuista. Jonkun osas ajasta myös teini talossa.

Suosin S-Market, Lidl, CM ja Prisma.

Vierailija
6/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 6 henkinen perhe. Pienin lapsista on rinnalla ja osittain korvikkeella. Vaippoja myös käyttää.



Teen paljon ruokaa itse mutten ole leiponut hetkeen ja kiristysvaraa olisi vaan raa`asti jättäisi herkuttelua pois. Samoin aina voisi vaikka tehdä itse viiliä jne.. ;)



Tähän summaan kuuluu myös hygieniatuotteet, vaatteet, lelut yms.



Justiin aamulla mietin että sokeria kuluu jo kohtalaisesti, niitä saa ostaa vuosittain kun kahden hengen opiskelijaparina aikoinaan se yksi pussi kesti piiiiiitkääääään.

Tästä määrä vielä kasvaa jahka lapset alkaa juomaan teetä ja tuo kaverinsakin teelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan nelihenkinen perhe (lapset 4v) ja rahaa tuokaan menee kuukaudessa noin 1000 -1200 eikä edes osteta mitään sisäfilettä tms. Ostospaikkana yleensä Prisma tai S-market. Liikaahaan tuo on, mutta ei voi mitään. Missään Lidlissä on turha käydä kun sieltä ei kuitenkaan kaikkea löydä ja osa tuotteista ei kelpaa kellekään. Citymarketissa tai K-kaupassa jos kävisi niin olisi vielä kalliimpaa.

Vierailija
8/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

150€/kk

1 aikuinen ja 1 lapsi.

S-marketista ostan yleensä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missään Lidlissä on turha käydä kun sieltä ei kuitenkaan kaikkea löydä ja osa tuotteista ei kelpaa kellekään.

Lidl kalapuikot - sei FILEESTÄ

lidl kananugetit - kana FILEESTÄ

Lidl lihapullat - lihapitoisuus n. 80%

Saman hintaluokan samoja tuotteita kun suomikaupoista ostaa saa jauhettua ällöttävää mättöä, jossa lihapitoisuus yli puolta pienempi.

Luuletteko te että saksalaiset ostaa ja syö paskaa? Ei todellakaan.

Vierailija
10/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis koko perheen kaikkiin ruokiin. Meitä on 2 aikuista + 2 lasta



Tykkäämme syödä paljon kalaa. Kesällä saadaan itse järvistä, mutta talvella ostan 1-2 x viikossa lohta. Lisäksi tykkäämme käydä usein sunnuntaisin ravintolassa syömässä.



Syömme monipuolisesti ja käytämme erittäin vähän eineksiä. Itse en ajattele niinkään ruuan hintaa vaan laatua.



Marjoja keräämme paljon aina pakastimeen, mutta silti ostan paljon hedelmiä ja vihanneksia. Mies metsästää ja saamme paljon sitä kautta riistaa, eli lihaa ostan vähemmän kaupasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perheessä 3 aikuista ja 1 alaikäinen.

Vierailija
12/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ostamme ruuan n. 50% Prismasta ja 50% Lidlistä. Vain todella (!!) harvoin käyn muualla kaupassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perheessä on vakituiseen 2 aikuista ja 1 lukiolaispoika (= syö paljon) ja välillä 1 kotona käyvä opiskelija poika (= syö kotona käydessään varastoon). Tuohon summaan kuuluu myös vessapaperit, shampoot sun muut päivittäistavarat.



Yleensä käymme Prismassa, Citymarketista haemme joskus hyviä tarjouksia ja Lidlistä parmesaania. Ainakin meidän Lidlissä valikoima on suppea ja kotimaiset elintarvikkeet ovat samoissa hinnoissa kuin Prismassa. Parmesaani on halvempaa kuin muualla, mutta sitä ei välillä saa. Kerrankin teimme kolme hukkareissua parmesaania ostaessamme. Kolmannella kerralla kysyin, miksi sitä ei ole ollut pitkään aikaan. Myyjän vastauksen mukaan "kyseessä lienee kausituote".

Vierailija
14/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

5 henkinen perhe, 2 aikuista ja 3 lasta.



Pelkkään ruokaan menee n. 320 €/kk. Joskus saattaa mennä vähemmän, joskus enemmän. Mutta ei koskaan 350 €.



Käydään paljon Lidlissä. Joskus Prismassa, jos pitää ostaa Sertoa (siellä on edullisin). Joskus CM:ssä. Nykyään CM:n menee vähemmän rahaa, kiitos hyvien tarjousten.



Joskus käymme Valintatalossa, jos ei ole paljoa ostettavaa. Se on lähin kauppamme.



Ostamme paljon laputettuja tuotteita, laitamme niitä pakastimeen jne. Meillä syödään hyvin, vaikka ruokaan menee suhteellisen vähän.



Kuukausi kulutus on siinä 800-1200 €:n luokkaa per kuukausi. (sis. ruuat)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmella menee noin 1500-2000euroa kuussa kun ei valmisruokia, purkkeja, makkaroita yms luokatonta paskaa osteta. Vain parasta luomua ja laatuporoa yms.

Vierailija
16/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostetaan melkein kaikki aika kalliista K-lähikaupasta, joskus käydään Lidlissä. Saadaan lihaa ja perunoita miehen siskolta (asuvat maalla) mutta se on aika marginaalista kauppalaskun kannalta.



Olen aika hintatietoinen ja kyllä, ruoan hinta hirvittää!

Vierailija
17/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis koko perheen kaikkiin ruokiin. Meitä on 2 aikuista + 2 lasta

Tykkäämme syödä paljon kalaa. Kesällä saadaan itse järvistä, mutta talvella ostan 1-2 x viikossa lohta. Lisäksi tykkäämme käydä usein sunnuntaisin ravintolassa syömässä.

Syömme monipuolisesti ja käytämme erittäin vähän eineksiä. Itse en ajattele niinkään ruuan hintaa vaan laatua.

Marjoja keräämme paljon aina pakastimeen, mutta silti ostan paljon hedelmiä ja vihanneksia. Mies metsästää ja saamme paljon sitä kautta riistaa, eli lihaa ostan vähemmän kaupasta.

Vierailija
18/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista yksi 11 v poika.

Summaan sisältyy myös muut päivittäistavarat jotka ostetaan ruokakaupasta, mutta ei työpaikkaruokailua.

Vierailija
19/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi aikuista, kolme lasta ja kaksi kissaa:

Ruokaan 380-400€/kk

Hygieniaan, pesuaineisiin, kissojan ruokiin yms n.80-100€

Vierailija
20/20 |
29.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin mies metsästää ja kalastaa, mutta ne ovat hänen harrastuksiaan. Saalis on siis sivutuote :) Jos kalalle ja lihalle laskisi todellisen hinnan veneen hinnasta alkaen, niin mahtaisi hinta hirvittää.



Jos me laitettaisiin tonni kuussa ruokaan, niin listalta löytyisi kalliita ja ihania juustoja, paistopisteen tuoretta leipää, joskus jopa koko ateria salaatteineen päivineen palvelutiskiltä. Aina ei jaksa tai ehdi tehdä itse, mutta ei se tarjousmaksalaatikkokaan nappaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi viisi