Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten rankaista 4v, joka jatkuvasti kiusaa vauvaa ja härnää aikuisia

Vierailija
27.06.2012 |

Kielloista huolimatta kiusaa vauvaa. Pyytää anteeksi käskettäessä, mutta vähän kun silmä välttää, niin lyö, tönii, nipistää, ottaa leluja pois, piilottaa leluja, juoksee karkuun, härnää jne vauvaa.



Isosisarus saa kyllä huomiota ja hänen kanssa tehdään kaksin myös kivoja juttuja, eli huomion vähyydestä ei pitäisi olla kyse.



Tuo härnääminen kohdistuu myös aikuisiin. Eli kielloista huolimatta jatkaa kiellettyä tekemistä niin kauan, että aikuinen hermostuu. Eli hakemalla hakee noita äärireaktioita. Jos taas aikuinen ei ole huomaavinaan lapsen härnäämistä ja yrittää siirtää lapsen huomion muualle, niin hetken päästä on taas härnäämässä uudestaan.



Ikään kuin lapsen pitäisi saada päivän "härnäämiskiintiö" täyteen. Keinolla, millä hyvänsä. Alan olla loppu tuon lapsen kanssa ja tällä hetkelläkin on arestissa omassa huoneessaan, kun väänsi vauvan kättä :(







Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

-ap-

Vierailija
2/4 |
27.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

-ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saako 4v olla mukana hoitamassa vauvaa, vai onko kaikki koskeminen ehdottomasti kielletty? Sujuuko joku aika päivästä paremmin kuin toinen, liittyykö nälkään tai väsymykseen?



Millaisissa tilanteissa härnää aikuisia?



Huomionhakuisuutta ja mustasukkaisuutta tuo on, tai sille kuulostaa. Omista ipanoista olen huomannut, ettei se riitä, että tehdään juttuja kahden kesken. Isompien pitää päästä mukaan tekemään ihan mitä vaan, vauvan hoidosta ruuanlaittoon ja aina aikuisten kahvipöytään... Jaettu huomio tuntuu meillä toimivan paremmin kuin jakamaton, koska jaettua on saatavilla lähes aina, jakamatonta paljon vähemmän.

Vierailija
4/4 |
27.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on se negatiivinenkin huomio aikuiselta. Pienempi sisarus on kuitenkin ihan valtava muutos lapsen elämässä eikä sitä kannata vähätellä. Lapsenkin pitää saada tottua ajatukseen vauvasta ja siitä, että hän ei ole enää ainoa. Lapsella voi olla hyvinkin paljon kiukkua sisällään uudesta tilanteesta ja tarvitsee aikaa oppia olemaan itsensä kanssa aikuisen opastuksella.



Oletko miettinyt positiivista huomiota ja kehumista aiheesta rankaisemisen sijaan? Aluksi siis kehuminen on aika ylitsevuotavaa mutta sitten laimenee ajan kanssa normaaliksi kehumiseksi. On nimittäin paljon tehokkaampi kasvatuskeino kuin jäähyttäminen ja uhkailu. Lapsi haluaa kuitenkin ennenkaikkea hyväksyntää ja loppujen lopuksi miellyttää vanhempaansa. Kokemusta on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän