Miehen kanssa riitaa velkojen maksusta
Mies sanoo että meille pitäisi jäädä enemmän itsellemme, ettei tarvii kituuttaa kun maksellaan velkoja.
Minä taas haluaisin maksaa velat nopeammin pois, ihan vain siksi että voi ja tietää että ne on sitten maksettu. Kyllähän se tiukoille pistää joksikin aikaa mutta sitten helpottaa kun ei ole velkaa mitä maksaa enää.
Minä olen päätienaaja perheessä ja ärsyttää kun mies sanoo että minun velanmaksuni on häneltä pois. Haukuin miehen sitten elätiksi :( Mutta arvomaailma meillä on tässä erilainen, minusta käytetty raha on maksettava takaisin ennemmin kuin käyttää enemmän itse.
Kommentit (5)
kun ei ole mitään käsitystä siitä, kuinka tiukilla teillä on rahat. Kyllä minäkin maksan mielelläni velan nopeasti pois, mutta jos sen takia pitää miettiä joka sentti, ei ole ikinä varaa mihinkään ekstraan (esim. ravintolassa syömiseen kerran kuukaudessa tai kahdessa tai ulkomaanmatkaan kerran vuodessa), niin minusta mennään turhan tiukille, jos kerran ei ole pakko.
Erityisesti näin silloin, jos teillä on suhteellisen varmat työpaikat. Sitten, jos elätte epävarmojen pätkätöiden varassa, on järkevää lyhentää lainaa mahdollisimman paljon silloin, kun rahaa on.
vaikka ei ole pätkätöitä vaan vakituinen työ kummallakin. Ei missään nimessä voida käydä näillä tuloilla ulkomailla kerran vuodessa, hyvä jos Suomenmatkailukaan onnistuu.
Tämän vuoksi juuri haluan maksaa nopeasti velat pois, edes jossain vaiheessa päästään nauttimaan siitä että isompi siivu jää käyttöön ja sitten tuntuu kuin melkein rikastuisi. Vaikka maksaisi vain mitä on pakko, on silti melko tuikilla talous.
Meillä on budjettivihko käytössä jo ja elämme säästeliäästi.
inflaatiotahti on lahes olematon, on kannattavinta maksaa velat pois.
Vuoden jaksaa kituuttaa kaurapuurolla mutta jos pidempi aika niin sitten voi alkaa tökkiä.
ja vertailkaa konkreettisesti eri vaihtoehtoja. Ei lainanmaksu tarkoita, että aina pitää kituuttaa. Lainaakin maksaessa voi laittaa pienen siivun säästöön mukavia juttuja varten, sillain järkevästi. Miettikää ja sopikaa yhdessä.