Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keittiön lattia: laatta vai parketti?

Vierailija
18.04.2012 |

Miksi niin moni sanoo, että ei laatta, menee astiat rikki? Miten paljon teillä tippuu astioita lattialle??

Moni sanoo että ei missään nimessä parkettia keittiöön, koska menee pilalle. Miksi? Loiskotellaanko teillä vettä ja ruokaa lattialle, ja sitten sitä ei samantien pyyhitä pois??

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
23.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on keittiössä parketti. En halunnut laattaa, se kun on raskas jalalle, kun on kova materiaali. Vettä tippuu välillä lattialle, mutta pyyhin heti pois. Lisäksi tiskialtaan kohdalla on pieni matto, joka suojaa vähän roiskeilta. Mutta totta on, että tarkkana saa olla, ettei vettä tipu lattialle niin etten huomaisi. 

Vierailija
2/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pidemmän keittiöhomman aikana se joustamattomana saattaa rasittaa jalkoja ja selkää. Esimerkiksi meillä mies ei pysty juurikaan tepastelemaan kivilattialla ilman pehmeitä sisäkenkiä.



Parketissa taas se huono puoli, että se vaurioituu helposti kosteudesta. Toisaalta aika harvoin vettä sinne lattialle valuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on parkettija on ihan vihoviimenen keksintö. Onneksi on remppa tulossa ja lattia vaihtuu.

Vierailija
4/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on lautalattia ja se on todella ok. Asumme 100 v vanhassa kerrostalossa ja asennutimme sinne uuden lautalattian.

Vierailija
5/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

parketti ja se meni pilalle. Lapsiperheessä etenkin aina on jotain mitä ei tajua pyyhkiä nopeasti pois.



Laattaa en halunnut koska siihen olisi tarvinut lattialämmityksen alle, ja keittiössä oli niin paljon neliöitä että olisi ollut todella kallista!



Nyt meillä on laattakuvioinen muovimatto - aivan kivilaatan näköistä, mutta käytännöllistä. Ja edullisempaa.

Vierailija
6/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on lautalattia ja se on todella ok. Asumme 100 v vanhassa kerrostalossa ja asennutimme sinne uuden lautalattian.


Monikin asia, mutta tuö on aikansa elänyt, kolhuinen, naarmuinen, osittain kellastunut.

Parketti ei kuulu keittiöön.

Laattalattia olla pitää. Parkettia ja lautaa en lähtisi edes vertailemaan.

Laatta on helppo ja huoleton, astia saattaa hajota jos niikseen. Parkettiin saa helpsoti klommon, laattaan ei.

Asunnon myyjä on muinoin laittanut nuo parketit.

Osa on jo vaihdettu laminaattiin ja osa laattaan. Koko alakerta menossa nyt kesällä remppaan. Keittiö ja olkkari ja muu huone saa uudet lattiat. Parketit pois ja laatta tilalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli sellainen kovapintainen eli tosi helppohoitoinen, lämmin ja mukava jalalle. Nyt vaihdoimme jo ikivanhan korkin pois ja pitkällisen mietinnän jälkeen päädyimme muovimattoon. Samaa hintaluokkaa kuin havimmat laatat ja parketit, mutta helppohoitoinen, mielluttävä ja todella kivan näköinen! Musta laatta ja parketti eivät kumpikaan kuulu keittiöön ja laminaattiin nyt en ikinä koskisi pitkällä tikullakaan. Olkaa siis avarakatseisia!

Vierailija
8/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja olen todella tyytyväinen. Lattialämmityksen toki tarvitsee, mutta meillä on muutenkin lämmityksenä vesikiertoinen lattialämmitys. Laatta on talvella miellyttävän lämmin ja kesällä ihanan viileä.



Astioita ei ole hajonnut sen enempää kuin edellisessä asunnossakaan, meillä on ruokailutilassa kyllä parketti. Mutta siis ei meillä astiat putoile lattioille kuin hyvin, hyvin harvoin vaikka talossa on kolme lasta.



Edellisessä talossa oli parketti, ei sekään nyt mikään katastrofi ollut, mutta jotenkin tuntui että sitä piti varoa enemmän ja tiskialtaan ympäristössä vähän huomasi että on pikkuisen kärsinyt.



Muovimattoa en laittaisi ikinä yhtään mihinkään tilaan, en edes vaatehuoneeseen. Sen verran monessa nuoruuden kämpässä on ollut muovimatto, että ei enää ikinä kiitos. En vielä ole nähnyt kivan näköistä muovimattoa ja se on aina sellaisen ällöttävän likaisen oloinen, tuntuu oikein imevän tahmaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta meillä on laminaatti, sitä kun saa nykyään niin tasokasta ja hienoa ettei kukaan tiedä ettei ole aitoa parkettia.

Laatta on liian kova ja vaatii lattilämmityksen koska on muuten kylmä.

Ja ne laatan saumat ei pysy puhtaana...

Vierailija
10/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

laminaatti se vasta kylmä onkin, hrr...aina oli varpaat krampissa edellisen asunnon keittiössä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

a) Miten paljon teillä tippuu astioita lattialle?

b) Loiskotellaanko teillä vettä ja ruokaa lattialle, ja sitten sitä ei samantien pyyhitä pois?

ap.

Vierailija
12/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parketti ei sovi keittiöön mutta meillä on laminaatti, sitä kun saa nykyään niin tasokasta ja hienoa ettei kukaan tiedä ettei ole aitoa parkettia. ...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostaessamme talomme oli siinä valmiina parketti myös keittiössä. Vaikka mulla on myös matto hellan ja tiskipöydän edessä jää siihen rako ja aina se on tippoja/murja/tahroja täynnä kuten koko keittiössäkin. Mun parketti on vielä tumma joten kaikki näkyy siinä.



Kivi on taas raskasta seisojalle mutta lautalattia on lämmin eikä niin arka kuin parketti! Jostain kuulin vielä, että sen voi öljytä, joka olisi vielä helppohoitoisempi. Onko näin en tiedä!

Vierailija
14/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ruokavieraita useinkin ja kokatessa ja leipoessa sitä sotkua tulee. Olen myös rikkonut hienot kristallitkin vuosien saatossa!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edellisessä asunnossa oli laattalattia ja se oli todella rasittava jaloille. Toki oli lattialämmitys, joten jalat eivät palelleet, mutta kovan alustan päällä seisominen rasitti ainakin minun jalkojani.



Lisäksi se laattalattia oli minusta aika arka. Ihan tavallinen jakkaran kaatuminen sai yhden laatan lohkeamaan ja sitähän ei sitten voinutkaan kovin helposti korjata.



Puhtaanapito oli myös vaikeaa, koska ne saumat pinttyivät. Niitä sai sitten jynssätä sillä saumaharjalla aina erikseen puhtaaksi.



Nykyisin meillä on korkkilattia ja se on kyllä ihan ehdottomasti paras lattia, mistä on kokemuksia. Mukava ja lämmin jaloille, vaikka ei olekaan lattialämmitystä. Helppo siivota. Kestää kohlhuja ja kulutusta. Astioita meillä ei pahemmin lattialle tippuille, joten sen suhteen en osaa tehdä vertailuja.



Tämä meidän lattiamme on siis sellainen noin 30 x 30 cm paloista koottu korkivärinen korkkilattia, joka on liimattu alustaansa. Sellaiset laminaatin tapaan "lautoina" asennettavat eivät ole käsittääkseni yhtä kestäviä.

Vierailija
16/24 |
04.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="23.11.2014 klo 11:32"]

Ei missään nimessä parkettia. Yhtälailla ne astiat menee rikki parkettiin osuessa kuin laattaankin.

Meillä edellinen asukas valinnut keittiön lattiaan parketin. Todella epäkäytännöllistä. Itse ainakin, kun tiskaan, niin loiskutan sitä vettä väistämättä lattialle. Ja muutenkin lattialle putoilee ruokaa yms. Ne olisi paljon helpompi puhdistaa laatalta kuin parketilta.

[/quote]

 

Laattakaa ei ole hyvä vaihtoehto mutta paljon parkettia parempi.

Vierailija
17/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on sellainen ja se on hyvä.

Vierailija
18/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luonnonmateriaali. melko hintava, mutta ihana jalalle.

Vierailija
19/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut kolmessa edellisessä asunnossa parketti, eikä ole mennyt miksikään keittiössä. Mökillä on lautalattia ja sekin on hyvässä kunnossa. Lapset syödessään sotkevat, mutta mikään lattialle pudonnut ruoka ei ole vaurioittanut parkettia. Juomaakin saattaa tippua, mutta on ollut helppo pyyhkiä se pois. Tiskatessa tms. en ole huomannut kastelevani lattiaa.



Astioita tippuu lattialle silloin tällöin. Harvoin menee mitään rikki. Sen sijaan sen olen huomannut, että kun uusimmassa asunnossa on keittiössä kivitasot, aika herkästi astiat rikkoutuvat pudotessaan sille. JOs olisi laattalattia, aiheuttaisi varmasti saman.



Eteisessä meillä on laattalattia ja sinne olen onnistunut tavaroita rikkomaan. Mm. puhelin pudonnut taskusta ja täysinäinen kauppakassi kallistunut lattialle rikkoen sisälleen lasipullon. Näiden kokemusten perusteella pidän laattalattiaa todellakin rikkoutumisriskin aiheuttavana. Lisäksi laattasaumojen puhtaanapito on ärsyttävää.



Harkittiin rakennusvaiheessa myös keittiöön laattaa, mutta ei sitä kuitenkaan laitettu. Pääsyynä taisi olla laatan kovuus. Sillä on inhottava seistä pidempiä aikoja. Lisäksi kesäisin (kun lattialämmityksessä on vain mukavuuslämpö päällä), lattia tuntuu helposti kylmältä. Lattialämmitteinen parketti puolestaan tuntuu jalkaan aina mukavalta. Sen päällä on kiva seistä pidempäänkin keittiöhommissa. Ja pienten lasten leikkiä keittiössä vanhempien lähellä.

Vierailija
20/24 |
18.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toimii meillä hyvin ja on hyvännäköinen, ei perinteisen puun värinen. Samaa on eteisessäkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kolme