Ortodoksi-uskonnossa ei virvota
- koska virpominen on kerjämistä eikä noidistakaan tykätä.
T. ortodoksin lapsi, nykyinen av-mamma, joka ei saanut virpoa lapsuudessaan
Kommentit (8)
Tosin äiti sanoi ettei noidaks tarvis pukeutua. Saatiin kuitenkin niin tehdä. Joskus oltiin noitia, joskus ei. Oma poika saa virpoa ihan vapaasti ja pukeutua tai olla pukeutumatta, ihan miten tahtoo.
Mutta tuskinpa luterilaisessa kirkossakaan noitia oli... Tietenkin virpominen tulee Raamatusta, mutta trullit ovat pakanallinen keksintö.
Eivät kai lapset ajattele kyseessä olevan uskonnollinen tilaisuus, olisi typerää kieltää heitä hauskuus uskontoon viitaten.
Ja kyllä muuten virvotaan.Virpomisvitsat siunataan kirkossa.
T.Ortodoksi
ja ortodoksisuus liittyy täällä suomessa idän suuntaan. Kumma aloittaja, kun ei ole minkäänlaista tietoa asiasta.
Trullit on asia erikseen, mutta harvapa nykyään menee omana itsenään virpomaan. Harmin paikka, mutta niin ne tietämättömät vanhemmat siellä kulttuurien sulatusuuni-helsingissä keksi kolkyt vuotta sitten että eikös ne noidat käy pääsiäisenä, ja eikös pääsiäisenä virvota, noidat virpomaan, töttöröö.
Palmusunnuntaina saadaan ne pajunoksat kirkossa, niitä sitten jaetaan tutuille, "palkka" saadaan pääsiäisenä.
Tässä on kiva kulttuurien sulautuminen, Suomessa monet ortodoksiperheiden muksut myös pukeutuvat noidiksi ja virpovat karjalaisperinteen tyyliin ovelta ovelle, vaikkei se uskontoon kuulukaan.
Muutenkin täällä pohjoisessa on oivaltavasti sovellettu, palmunlehtiä kun ei paljon ole tarjolla keksittiin pajunoksat jotka ovat juuri nyt erikoisimmillaan kukkanuppuineen.
kevään perinteitä parhaimmillaan, kristinuskonnolliselta pohjalta tai muuten. :)
Muistan kun lapsena sain virpoa kaksi kertaa vuodessa, ensiksi etelä-suomessa ja sitten pohjanmaalla. siinä kertyi karkkia loppuvuodeksi!
Ja kyllä muuten virvotaan.Virpomisvitsat siunataan kirkossa.
T.Ortodoksi
Lastemme päiväkodissa käy ortodoksipappi siunaamassa virpomavitsat joka vuosi (ihan tavispäiväkoti).
Virvoin lapsena ja sukuni on puoliksi (=äidin puoli) hartaita ortodokseja.
Ystäväni on ortodoksi, ja virpoi viime vuonna minut. Oksat oli siunattu kirkossa. Hän kertoi, että virpomisoksat on hävitettävä polttamalla.