Mieheni lapset aloittavat päivähoidon päiväkodissa, jossa minä olen töissä.
Lapset siis asuvat äidillään ja nyt kun muuttavat äitinsä kanssa, tulevat hoitoon päiväkotiin, jossa olen töissä. Ovat myöskin minun ryhmässäni. Vähän mietityttää, miten tämä sujuu käytännössä. Mitään riitaa tai muuta ei minulla tai miehellä olen lasten äidin kanssa ja lastenkin kanssa on sujunut hyvin, siitä ei siis ole kyse. Jännää. Onko joku mahdollisesti ollut samanlaisessa tilanteessa?
Kommentit (16)
Enkä tietenkään voi vastata "täällä ei puhuta yksityisasioista".
Olisiko "sovitaan kotijutut sitten kotona isäsi kanssa" paremmin lapselle sopiva vastaus? Uskoisin, että lapsi aika pian oppii erottamaan, mistä asiosta ei kanssasi kuulu päiväkodissa puhua.
Enkä tietenkään voi vastata "täällä ei puhuta yksityisasioista".
Olisiko "sovitaan kotijutut sitten kotona isäsi kanssa" paremmin lapselle sopiva vastaus? Uskoisin, että lapsi aika pian oppii erottamaan, mistä asiosta ei kanssasi kuulu päiväkodissa puhua.
mutta mun mielestä on lapsia kohtaan väärin, että heidän täytyy miettiä, mistä asioista kanssani voi puhua pk:ssa ja mistä ei.
ap
Minusta tilanne ei ole pelkästään negatiivinen. Voihan se olla ihan hyväkin, jos haluat olla tekemisissä lasten kanssa ja välit on hyvät miehesi exään. Onhan perhepäivähoitajillakin siinä samalla omia lapsia hoitopäivien aikana, eikä siinä ole mitään ongelmaa kenellekään. Toki samalla tavalla pitää kohdella kuin muitakin - tuskin siinäkään mitään ongelmaa on.
En tiedä miksi ei voisi avoimesti olla "samaa perhettä" lasten kanssa töissäkin (lapset ilmeisesti teillä kuitenkin käyvät usein?)? Jos joku lapsi sitä ihmettelee, niin miksi ei voisi sanoa, että olet lasten äitipuoli tai asut lasten isän kanssa - miten nyt haluattekaan muotoilla asian.
Jos taas muista aikuisista asia tuntuu kiusalliselta, niin voihan sitä lapselle sanoa, että "puhutaan siitä sitten myöhemmin" tms., vaikka tuskin heilläkään on mitään asiaa vastaan, kun kerran ovat päätyneet päiväkotiin, missä olet töissä. Jos itse olisin lasten äiti, ajattelisin, että on hienoa, että lapsilla on hoidossakin tuttu aikuinen! Jos näin on, voit olla todella ylpeä siitä luottamuksesta ja se osoituksesta lasten äidiltä!
Minusta tilanne ei ole pelkästään negatiivinen. Voihan se olla ihan hyväkin, jos haluat olla tekemisissä lasten kanssa ja välit on hyvät miehesi exään. Onhan perhepäivähoitajillakin siinä samalla omia lapsia hoitopäivien aikana, eikä siinä ole mitään ongelmaa kenellekään. Toki samalla tavalla pitää kohdella kuin muitakin - tuskin siinäkään mitään ongelmaa on. En tiedä miksi ei voisi avoimesti olla "samaa perhettä" lasten kanssa töissäkin (lapset ilmeisesti teillä kuitenkin käyvät usein?)? Jos joku lapsi sitä ihmettelee, niin miksi ei voisi sanoa, että olet lasten äitipuoli tai asut lasten isän kanssa - miten nyt haluattekaan muotoilla asian. Jos taas muista aikuisista asia tuntuu kiusalliselta, niin voihan sitä lapselle sanoa, että "puhutaan siitä sitten myöhemmin" tms., vaikka tuskin heilläkään on mitään asiaa vastaan, kun kerran ovat päätyneet päiväkotiin, missä olet töissä. Jos itse olisin lasten äiti, ajattelisin, että on hienoa, että lapsilla on hoidossakin tuttu aikuinen! Jos näin on, voit olla todella ylpeä siitä luottamuksesta ja se osoituksesta lasten äidiltä!
Kiitos sinulle rohkaisusta!:)
ap
Eikö siellä ole toisia tarhoja? Vai miksi exä halusi lapset samaan päiväkotiin kun missä sinä töissä?
Itse kertoisin muille lapsille ihan reilusti, että tunnette toisenne hyvin, että lapset viettävät kanssasi myös viikonloppuja.
mutta mun mielestä on lapsia kohtaan väärin, että heidän täytyy miettiä, mistä asioista kanssani voi puhua pk:ssa ja mistä ei.
Ei lasten sitä tarvitse miettiä. Sinä olet se aikuinen, joka kertoo, mistä voitte puhua muiden lasten aikana, mistä taas ette. Uskoisin, että aika nopeasti tämä asettuu uomiinsa.
Itselläni on harrastusryhmissä muuta kautta tuttuja lapsia ja isoin ongelma tuntuu olevan lapsen hämmennys, joka ilmenee "ei mun tota tarvi totella, vaikka se tuntee mun äidin" -käytöksenä. Se menee kyllä varsin nopeasti ohi.
mikä on suhteesi lapsiin? Meillä nimittäin ei onnistuisi tuo. Mikäli talon sisällä ei järjestely onnistuisi (ei samassa ryhmässä lasten kanssa), henkilö siirrettäisiin toiseen yksikköön siksi aikaa, kun lapset ovat kyseisessä päiväkodissa hoidossa.
Miksi ihmeessä on outoa, että haluaa lapset nyksän työpaikalle hoitoon? Minusta ainakin olisi hienoa, jos lapsiani hoitaisi päiväkodissa joku, joka on heille muutenkin tuttu aikuinen! Luulenpa lapsen äidin ajattelevan lastensa parasta tässä asiassa, ja kenties ajattelee, että ap:kin on hänen kanssaan yhtä avarakatseinen ja sydämensivistynyt kuin hän itsekin.
Miksi ihmeessä lapset pitäisi laittaa johonkin muualle, kun on tällainen hieno mahdollisuus laittaa äitipuolelle hoitoon?
mikä on suhteesi lapsiin? Meillä nimittäin ei onnistuisi tuo. Mikäli talon sisällä ei järjestely onnistuisi (ei samassa ryhmässä lasten kanssa), henkilö siirrettäisiin toiseen yksikköön siksi aikaa, kun lapset ovat kyseisessä päiväkodissa hoidossa.
Jotain samaa perua tässäkin ajatuksessa, kuin että kaksos-lapset tulee laittaa eri luokille "itsenäistymään". Hohhoijakkaa.
mikä on suhteesi lapsiin? Meillä nimittäin ei onnistuisi tuo. Mikäli talon sisällä ei järjestely onnistuisi (ei samassa ryhmässä lasten kanssa), henkilö siirrettäisiin toiseen yksikköön siksi aikaa, kun lapset ovat kyseisessä päiväkodissa hoidossa.
Jotain samaa perua tässäkin ajatuksessa, kuin että kaksos-lapset tulee laittaa eri luokille "itsenäistymään". Hohhoijakkaa.
En todellakaan haluaisi nähdä mitään miehen exää päivittäin. Hrrh.
Mutta meillä on pieni päiväkoti, jossa vain kaksi pientä ryhmää ja minä olen pk:n ainut lto (johtajan lisäksi), eli minun täytyy olla ryhmässä, jossa eskarilaisia. Miehen toinen lapsi juuri eskarilainen ja toinenkin jo 4v., eli ovat molemmat isojen ryhmässä. (Pienten ryhmässä meillä on vain alle 2-vuotiaita.)
ap
Aikuisten ihmisten kuuluu osata erottaa yksityis- ja työelämä toisistaan.
Eli käyttäydyt lapsia kohtaa töissä kuten käyttäydet muitakin lapsia kohtaan, eli ammatillisesti oikein.
Jos sinulla ja miehesi eksällä on nyt hyvät välit, niin pystyt kyllä pitämäänkin ne sellaisina.
Mitä mieltä miehei on? Aika erikoinen yhtälö.
Mietin vaikka tilannetta, että lapset ottavat puheeksi jotain tulevaksi viikonlopuksi suunniteltua tms. Esim. lapsi kysyy yksinkertaisesti: "Voidaanko mennä lauantaina pulkkamäkeen?" Toisissa lapsissa varmasti herättää ihmetystä, miksi menen heidän kanssaan. Enkä tietenkään voi vastata "täällä ei puhuta yksityisasioista". Vähän kökkö esimerkki, mutta siis tarkoitan, että lasten ei voi eikä pidä olettaa osaavan käyttäytyä päiväkodissa minua kohtaan eri tavalla kuin kotona.
ap