Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsivesi valuu... saanhan pistää nukkuun ja aamulla

Vierailija
28.03.2012 |

vasta soittaa niille?

ei ole tullut paljon, mutta valuu pikkuisen kokoajan.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun käskettiin tulla heti, ajelin sitten yksikseni yöllä sinne ja mies jäi nukkumaan :)

Vierailija
2/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kiinnittynyt (ja vauva on siis pää eikä peppu edellä tulossa), lapsivesi on väritöntä ja aika hajutonta (ei siis vihertävää mömmöä) ja vauva liikkuu hyvin. Tai näin ainakin mulle sanottiin, kun 2v sitten vedet meni, mutta supistukset ei alkaneet. Menin sairaalaan ohjeen mukaisesti seuraavana päivänä keskipäivällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun vesi ei enää vaimenna iskuja

*asiasta kukkaruukkuun*



Onnea matkaan!

Vierailija
4/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvottelet kätilön kanssa kuinka toimitaan ja sitten toimit sen mukaan. Joissakin sairaaloissa haluavat aloittaa antibioottitipan varmuuden vuoksi tietyn tuntirajan mentyä, joten kyllä sun nyt tarvitsee sinne soittaa.



Jos sinua ei supista, niin todennäköisesti korkea vesienmeno ja saatat joutua käynnistykseen, jos ei itsellään ala, mutta ainakin tulehdusarvoja haluavat seurata verikokein.

Vierailija
5/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käskivät lähteä sairaalaan samana iltana, lähinnä seurantaan. Lapsi syntyi seuraavana iltana.



Soita synnärille ja kysy.

Vierailija
6/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jyväskylässä ihan ok jäädä kotiin tai vaijtoehtoisesti voit käydä tarkistuttamassa tilanteen ja päästävät siut sitten takaisin kotiin nukkumaan.



Lappeenrannassa on het lähdettä viivana sairaalaan ja kotiin et todellakaan enää pääse vaikka anoisit ja vinkuisit. Käynnistävätkin sitten melkein samantein jos homma ei ala muuten edistyä.



Ja kyllä, raskausviikot, vauvan koko, miun terveys jne. olivat lähes identtiset, mutta toimintavat kahden sairaalan välillä het ihan eri ääripäitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vedet joskus kolmelta aamuyöllä. Tai siis ei ne menny, vaan sitä alkoi tulla. Soitin vasta seuraavana aamuna sinne, ja oltiin joskus iltapäivällä vasta sairaalassa, kun vietiin eläimet mun vanhemmille ja syötiinkin siellä...



Onneksi ei kiirehditty, tuli pitkä reissu. Joissain sairaaloissa ne päästää kotiinkin vesien menon jälkeen, mutta meillä ei.



Kyllä sä varmaan soittaa voit, tuskin ne pyytää sua tulemaan.

Vierailija
8/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

10min. päästä, joo, ei ehditty sairaalaan, toinen syntyi 2 tunnin päästä, vain esikoisella kesti 15 tuntia lapsiveden menon jälkeen.ja kenestäkään ei juuri supistellu. mä en kyllä jäis kotiin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ei pistetä varmuuden vuoksi mihinkään tippaan (oon kokeillu 7 v sitte, menemällä sinne ajoissa) vaan pistivät osastolle nukkuun ja aamuksi crp kokeen.

Mutta silloin ne vedet meni tosi reilusti ja kunnolla :D ei mitään tämmöistä valumista ollu ko vasta siellä sitte osastolla. Vauva kyllä syntyi yöllä, mutta sen crp:n halusivat silti aamulla ottaa.

Tuo sairaala matka on 10 min.



Viikkoja on 38+5 ja pää edellä on tulossa ja on laskeutunu. Ei kuulema ruukaa kolmannet enää kunnolla kiinnittyä, mutta on jo ihan alhaalla. Ja tosiaan sitä vettä ei ole tullu kovin paljon. Sen verran, että tiedän sitä tulevan.

Vierailija
10/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en ollut tietoinen asiasta ollenkaan. Viikkoja oli 38+3..voi olla ett menivät saunoessa.



Tämä selvisi kalvoja puhkoessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on jo kolmas, niin sehän saattaa tulla sieltä sit hyvinkin vauhdikkaasti, kun supistukset alkavat. Tuskin sentään kotisynnytystä haluat.



Tuossa puolilta öin vaihtuu vuorokausi, joten kai sä voit odotella pari tuntia niin ei tarvitse tältä päivältä laskua maksaa. ;)

Vierailija
12/12 |
28.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisen kohdalla synnytysaikana pari tuntia. Oikeasti supisteli ihan sairaan kipeästi siellä osastolla 4 tuntia ennenko menin saliin. Mutta ko supistukset tuli 15 min välein niin ne eivät niitä laskeneet miksikään. Esikoisen synnytys kesti 7,5 tuntia. Eli oikeasti melko saman...



Mutta papereiden mukaan olen tosi nopea synnyttäjä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kolme