Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Synnytyksen jälkeinen psykoosi pelottaa

Vierailija
19.03.2012 |

Odotan esikoistani ja olen saanut jostain päähäni pelätä ihan hirvittävästi sitä, että sairastun synnytyksen jälkeiseen psykoosiin. Onko muita, joilla ollut samankaltaisia pelkoja ja silti kaikki mennyt hyvin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taustalla kaksisuuntainen mielialahäiriö ja vakavaa masennusta/sekamuotoinen kaksisuuntainen. Olin sairaalahoidossakin pari kuukautta reilu vuosi enne raskaaksi tuloa. Minulla siis todellakin oli perustetta pelolleni.



Heti synnytyksen jälkeen aloitettiin masennuslääkitys "ennaltaehkäisevästi" pienellä annoksella. En saanut masennusta, en psykoosia, kaikki hyvin. Yritä päästä keskustelemaan pelostasi jonnekin. Pyydä apua neuvolasta, koska tuo on kauhea pelko.

Vierailija
2/4 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnon hullut eivät oikein osaa edes pelätä sairastumistaan.



JOnkinlainen riski masennukseen sinulla kenties on, joten pidä itsestäsi huolta ja puhu miehellesi ajoissa mitä tehdä, jos synnytyksen jälkeen vajoat pohjamutiin. Ei sillä, että sellaista epäilisin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos jotain aiempaa mielenterveysongelmaa on ollut, täytyyhän neuvolassa suunnitella tulevaa sen pohjalta.



Itse olen onneksi saanut olle terve, mutta olen seurannut läheltä hyvän ystävän synnytyksen jälkeistä psykoosia. Hän siis sairastui ensimmäisen lapsen saatuaan niin pahasti että joutui sairaalaan.



aikanaan terapian ja lääkkeen avulla hän parani, ja pitkän harkinnan jälkeen uskaltautui yrittämään toista lasta. Masennus ja psykoosi otettiin huomioon neuvolassa jo alusta asti, ja heti synnytyksen jälkeen aloitettiin masennuslääkitys. Mitään ongelmia ei kuitenkaan tällä kertaa tullut.



Eli vaikka kaikki ei menisikään ihan putkeen, Suomessa saa hyvää hoitoa ja vaikeistakin tilanteista voi selvitä, kasvaa ja kehittyä ihmisenä.

Vierailija
4/4 |
19.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että synnytyksen jälkeinen psykoosi ei useinkaan iske niille, jotka sitä eniten pelkäävät, vaan yleensä täysin yllättäen sellaisille, joilla asia ei tule edes mieleen. Jos riskitekijöitä, niin estolääke kannattaa aloittaa heti, jos vähänkään oireita alkaa ilmetä. Ei kannata pelätä, kaikki menee varmasti hyvin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän kahdeksan