Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Omatekoiset joulukalenterit

Vierailija
18.10.2011 |

onko hyviä ideoita kalentereiksi ja lahjoiksi?

2v on muorin kalenterinsaaja meillä, joten suklaata en halua joka päiväksi.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pystytkö laittamaan kuvaa tänne?

Enkä tiedä tuliko sitä kuvattua ollenkaan. Sellainen huono puoli siinä on, että nuo talot eivät oikein tahdo pysyä pystyssä.

Ja laitoin aina uuteen talon yllärin vasta yöllä aamua varten, koska lapsi tykkäsi käydä kurkkimassa talohin.

Vierailija
2/4 |
18.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

- joulukaupunki, vessapaperirullista tehdyt talot, vanupeitteellä, kimalletta, poroja, pikkutonttuja. Jokaisessa talossa nro, ja talon sisältä tuli esim. tarroja, pikkuleluja. jne.



- Tarina kalenteri, joka aamu tonttu oli piilottanut tarinaan jatkoa ja lapsi kuunteli sitä innoissaan (rakastan satujen kirjoittamista)



- Hiiri kalenteri, naulassa riippuva hiiri, jolla pitkä mekko ja jokaisesta numeroidusta taskusta löytyi lupaus (tämä oli jo isommalla lapsella, sai esim. ylimääräistä peliaikaa, pyytää kaverin yöksi, uimahallikäynnin jne) Välillä siinä oli vain tervehdys "olet tärkeä" jne.



- Ovikalenteri, ovessa oli tekemäni joulutaulu, johon, joka aamu ilmestyi uusi osa pienen tarinan palasen kanssa ( tämä oli meillä silloin, kun lapsi oli 1-3 vuotias.



- Valokuvasuunnistus kalenteri : aamulla lapsi löysi valokuvan numerolla ja valokuvan osoittamasta paikasta löytyi Koottavan Legojutun osia ja lisää ohjetta. JOuluaattona lapsella sitten oli valmis kaivuri.



- Keinuhevoskalenteri: keinuhevosella oli lahjasatula, josta lapsi aamuisin sai pienen yllätyksen (keräsi jääkiekkotarroja ja niitä tuli sieltä yleisimmin.



- Tontuntalo kalenteri: Nukkekotiin oli tehty tontuntalo ja aamuisin sinne ilmestyi jotain uutta, selityksen kera.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pystytkö laittamaan kuvaa tänne?

Vierailija
4/4 |
21.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä vinkkejä lahjoiksi? Nuo kalenteri-ideat on loistavia!