Mies epäröi sitoutumista, syynä käytännön asiat?
Tapasin muutama kuukausi sitten ihanan miehen. Meillä on ihan oikeasti hauskaa yhdessä, ja ainakin minä tunnen sellaista vetoa häneen, että oksat pois...Hänen vierellään on yksinkertaisesti ihana olla.
Mutta nyt on väistämättä tullut mieleen, että voiko tällainen kuitenkin olla yksipuolista? Siis, voiko tuntea uskomatonta kemiaa toista kohtaan, ja viihtyä kauhean hyvin hänen kanssaan, siis sellainen ihana fiilis, mutta toisella ei ole samanlaisia fiiliksiä? Meillä on oikeasti kivaa ja helppo jutella vaikka mistä...Mutta...mies ei halua sitoutua, sanoo, ettei osaisi olla parisuhteessa. Kuitenkin jollain tavalla tuntuu olevan ihastunut, juttelee mulle söpöllä tavalla, jolla seurustelukumppanille jutellaan :) ja sanoo, että olisi kiva vielä nähdä, että tuu käymään taas...Ja siis, seksistä ei meidän tapaamisissa ole kyse, sitä ei olla harrastettu kuin kerran. Suudeltiin kyllä viime kerrallakin, mutta seksiä ei harrastettu.
Voiko mies miettiä käytännön asioita, että suhde olisi liian vaikea? Voiko häntä pelottaa/mietityttää, kun meillä on muutama sata km välimatkaa ja minulla lapsia, hänellä ei...Elämämme siis ovat vähän eri puolella Suomea. Tosin hänen kotiseudullaan asuu minulla paljon läheisiä, ja minun tulee vierailtua siellä aika usein.
Miksi, oi miksi, mun piti juuri häneen mennä ihastumaan :/.
Kommentit (22)
Voopi olla että ne sun lapset hiertää siinä mahdollisessa yhteiselossa.
voiko oikeasti tuntea sellaista vetoa toista kohtaan ja toinen ei tunne vastaavalla tavalla ollenkaan? Niin ja viimeksikin mies suuteli mua tapaamisen lopuksi niin ihanasti, eikä muuten oltu suudeltu koko iltana...Olin ihan vähän ihmeissäni, että mitä tää ny oikein on...? `Miksi pitää sitten suudella mua noin? Minkä ihmeen takia, jos ei kerran musta yhtään sen enempää tykkää...
ap
siis ei me olla nähty kuin muutaman kerran vasta, välimatkan takia.
Ei ole olemassa mitään ylimaallista "kemiaa" joka on vain olemassa tai sitten sitä ei ole. Suhdettanne ei ole mitenkään tähtiin kirjoitettu, jos sitä ajattelet. Monesti niin käy, että toinen rakastuu ja ihastuu tulisesti, toinen ei niinkään.
Haluat uskoa nyt tähän juttuun, minusta se ei kuulosta lupaavalta. Mutta nauti ihmeessä ihmissuhteesta, kunhan et särje itseäsi.
oli mies joka ei halunnut sitoutua, vietimme kuitenkin todella paljon aikaa yhdessä ja teimme kaikenlaista muutakin kuin harrastimme seksiä, tapasin hänen perhettäänkin, mutta kuinka ollakaan, mies ei tosiaan halunnut sitoutua! Jälkeenpäin sanoi, etten ehkä sitten ollut hänelle se oikea.
sitten vain uskoa niin...Mutta onko tuo tuollainen suuteleminen tavallista? Siis että mies suutelee kaveriaan noin romanttisesti? Ja minähän en mitään aloitetta tehnyt! Eihän sen olis pakko ollut tapaamisen lopuksi ruveta suutelemaan?!?! Vai toimiiko miehet yleensäkin noin? No, joka tapauksessa, kyllähän aika toisaalta näyttää, mitä tapahtuu. En pidä joka tapauksessa häneen enää itse mitään yhteyttä, jos kerran kiinnostaa niin saa itse olla sitten aktiivinen.
tuollaisessa semikaverissa suhteessa. Ei voi vetää mitään johtopääöksitä suuntai tai toiseen moisesta.
semikaverissa suhteessa..? En ymmärrä näitä nykyajan ihmissuhdepelejä. En mä halua mitään semikaverillista suhdetta, selkeästi sitä joko on kaveri tai sitten ei. Onko tällanen semikaveri-suhde sitten jotenkin yleistäkin? Mä taidan pitkän suhteen jälkeen olla ihan ulapalla...Ei mulla ny aiemmin kyllä tällasta semikaverillista suhdetta oo ollut.
En tosiaan aio painostaa miestä mitenkään..itse asiassa oon kallistunut vähän siihen, että tarvitsee mietintäaikaa. Katotaan siis rauhassa mitä tapahtuu :). Mulla ei oo mihinkään kiire :).
Ja joo, en tosiaan oo nuori tai muuten pihalla, ihmettelen vain miehen käytöstöä. Eikä oo provokaan tämä kirjoitus :).
Enkä usko, että mikään fuckbuddy hänelle olen, ei mitään sellaista harrastettu viimeksikään kun nähtiin, juteltiin vaan ja kivaa oli. Tuli päinvastoin sellainen tunne, että se mies joutu vähän taistelemaan itsensä kanssa, että uskaltaako mua lähteä halaamaan, vaikka selkeästi halusi. (Häneltä tuli kaikki aloitteet halauksiin ja suudelmiin.) Jotenkin tuli sellainen olo, että hänkin pelkää, että jos itse ihastuu, kun välimatkaa ja muita mutkia matkassa kuitenkin on.
ap
mutta eikö nyt todennäköisemmin ole kyse siitä, että olette vasta tavanneet ja suhde ei ole vielä kehittynyt vakavaksi?
Jos mies hakeutuu seuraasi, yrittää tavata mahdollisimman usein, soittelee ja viestittelee ja yrittää ilahduttaa sinua niin hän on aidosti kiinnostunut eikä kannata murehtia.
Jos mies ei soita, ei vastaa viesteihin, ei yritä järjestää että näkisitte jne. jne. niin ei ole kiinnostunut. So simple!
voiko oikeasti tuntea sellaista vetoa toista kohtaan ja toinen ei tunne vastaavalla tavalla ollenkaan? Niin ja viimeksikin mies suuteli mua tapaamisen lopuksi niin ihanasti, eikä muuten oltu suudeltu koko iltana...Olin ihan vähän ihmeissäni, että mitä tää ny oikein on...? `Miksi pitää sitten suudella mua noin? Minkä ihmeen takia, jos ei kerran musta yhtään sen enempää tykkää...
ap
Mulla on etäsuhde miehen kanssa, ja lapsia. Emme voi olla sekuntiakaan koskematta toisiimme, kun olemme yhdessä ja olemme kuin kanit öisin. En mä silti ole tosissani, eikä tämä tule ikinä johtamaan mihinkään oikeasti vakavaan!
Leikki leikkinä ja jos rakastuu kunnolla, ei sitä tarvitse arvailla. Etäsuhteet harvoin oikeasti johtaa siihen, että muutetaan yhteen kun ollaan jo aikuisia.
Ja totuuden nimissä, isäpuoleksi vapaaehtoisesti suostuvia on kohtuullisen vähän.
Miehellä on tylsää ja liikaa vapaa-aikaa, joten etsii jännitystä ja vähän säpinää, mutta ei ole oikeasti vakavissaan.
Kuinka usein soittelette?
niin pitäisin oudompana sitä, että muutaman kuukauden jälkeen oltaisiin heti muuttamassa yhteen tai menossa naimisiin tms. Uuspehekuvioon ei kannata lähteä hötkyilemällä.
Jäin miettimään sitä, että jos seksiä kerran on jo ollut, miksi ei enempää? Yleensähän, jos seksin harrastaminen on aloitettu, niin sitä sitten harrastetaan, varsinkin tuoreessa suhteessa, eikä jätetä siihen kertaan.
mä olen ollut useaan otteeseen tilanteessa, että mä tykkään ihailusta ja jännityksestä vähän aikaa ja sitten täysin rakastuneelle miehelle onkin tullut yllätyksenä, että ei mua kiinnostakaan.
Mä en luottaisi ennenkuin mies sanoo ääneen, että jep, siinä sinä nyt olet.
niin pitäisin oudompana sitä, että muutaman kuukauden jälkeen oltaisiin heti muuttamassa yhteen tai menossa naimisiin tms. Uuspehekuvioon ei kannata lähteä hötkyilemällä.
Jäin miettimään sitä, että jos seksiä kerran on jo ollut, miksi ei enempää? Yleensähän, jos seksin harrastaminen on aloitettu, niin sitä sitten harrastetaan, varsinkin tuoreessa suhteessa, eikä jätetä siihen kertaan.
Muita syitä mä en keksi. Tai ehkä se ei vaan ollut mitenkään ihanaa?!
...ja kai se tosiaan sit nähdään.
Olis kiva tietää, onko kenelläkään tällanen tilanne loppunut niin, että sitoutumiskammoinen onkin halunnut sitoutua, vai onko täs vaan negatiivinen lopputulos mahdollinen.
Välillä on parempi olo tän asian suhteen ja sitten taas...harmittaa niin paljon. Ei sais turhan takia ruveta tuolla tavalla pussailemaan, sitä mieltä kyllä olen. Ja vielä kehottaa soittelemaan ja käymään. Jos mä ny olisin sille ihan samantekevä/vastenmielinen tapaus, niin kai se ny yrittäis päästä musta päinvastoin eroon eikä pussaileen rupeisi? Tai jos se pelkäis niin miten se sit viittii ruveta pussailemaan, kai mä ny siitä ainakin innostun :). Tai sit me naiset ollaan vaan niin ihania, että on aivan pakko pussailla, vaikka ei ny ihan vakavasti kiinnostakaan :).
kuullut fuckbuddysta? Tuollaiset suhteet on aivan tavallisia. Onhan se pussailu ja seksi kivaa sellaisenkin kanssa, jota ei halua viedä vihille, varsinkin miehistä.
Mies sanoo ettei halua sitoutua, niin sinä mietit, että josko hän haluaisi sitoutua. Älä sitten sitä miestä syytä, kun viihdyt hänen kanssaan sen jälkeen, kun on jo tehnyt selväksi ettei tahdo sitóutua. Ellet sitten tahdo kevyttä panokaverisuhdetta. Ei velvollisuuksia, vain seksiä ja kivaa yhdessäoloa. Ei arkea yhdessä.
Itse en tuollaista jaksaisi.
"Ihastunut tai rakastumassa oleva ihminen kaipailee illat pitkät tekstiviesteillä, soittelee kesken työpäivän, haaveilee keinoista miten voisitte viettää enemmän aikaa yhdessä."
yleistää. Meillä saattaa mennä kuukausiakin ettei tavata eikä todella soitella toiselle joka päivä, ei edes tekstareita laiteta, mutta silti ollaan oltu ihastuneita ja pitkään rakastuneitakin ja parisuhtessakin jo kolme vuotta.
kuukausien tapailua jo takana
1 kerta seksiä
mies ei halua sitoutua
Mielestäni välillänne on kiintymystä ja kumppanuutta, mutta sinä olet yksin romanttisten ajatusten kanssa. Se ei siitä muutu.
Ihastunut tai rakastumassa oleva ihminen kaipailee illat pitkät tekstiviesteillä, soittelee kesken työpäivän, haaveilee keinoista miten voisitte viettää enemmän aikaa yhdessä.