Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kellään muulla isovanhempia jotka eivät koskaan osta lapsille lahjoja vaikka hyvät välit ja varaa?

Vierailija
12.12.2011 |

Siinäpä se kysymys.



Meillä toiset isovanhemmat eivät koskaan osta mitään lahjaa lapsille jouluna tai synttärinä tai muutenkaan. Tykkäävät kyllä lapsista kovasti ja käyvät välillä kylässä, tosin yleensä me heillä. Hoitoapua emme ole pyytäneet eikä sitä ole tarjottu. Eivät ole erityisen pienituloisia tai erityisen varakkaita, sellaisia keskivertotoimeentulevia.



Onko kenelläkään muulla isovanhempia, joilla olisi araa antaa lapsenalapsille lahjoja mutta jostain syystä he eivät koskaan niitä anna ? Mikä siihen on syynä? Itse emme miehen kanssa tiedä tähän syytä. Heillä on kaksi lasta joiden kummankaan lapsille ei ole koskaan annettu mitään.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai no joskus antavat vaikka myyjäisistä ostetut villasukat muovipussissa. Eivät vaan ole mitään lahjaihmisiä, ja päivittelevät tavaramääriä muutenkin. Eivät tiedä lasten leluista mitään, ei kuulu heidän maailmaansa millään lailla.

Vierailija
2/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No oikeesti. Leluista en ymmärrä minäkään mummi mitään. Luin kahden pojanviikarin lahjalistaa ja siellä ei ollut mitään muuta tuttua kuin kummallakin yksi kirja. Kiireesti sitten varasin ne ostettaviksi:))

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erehdyin viemään aikanaan ensimmäiselle lapsenlapselle omasta mielestäni söpön potkupuvun Sokoksesta, kun kävimme vauvaa katsomassa. Tuoreen äidin kommentti oli, että hän ei halpahallitavaraan lastaan pue.



Minä opin kerrasta. Sen jälkeen en ole vienyt mitään. Näköjään on sitten sekin pahasta. Ei kai tässä auta kuin kuolla pois, niin olisi lapset tyytyväisiä

Vierailija
4/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rojua on muutenkin liikaa.

Vierailija
5/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nekin meille vanhemmille jotka ostamme niillä lahjat lapsille.

Vierailija
6/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän perheen lisäksi en aiemmin tiennyt muita.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
12.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät koskaan osta mitään.

Vieläkin on muistissa, kun itse yläasteaikoina sain ainoana joululahjana paidan. Ja senkin tiesin etukäteen...

Kenellekkään ei tarvitse ostaa mitään ja itselle uusien vaatteiden ostaminenkin on ihan turhaa.

Vierailija
8/8 |
13.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai no viidestä isovanhemmasta (eronneet vanhemmat ja yksi äitipuoli) yksi ostaa jotain. Muut eivät muista koskaan syntymäpäivinä tai jouluna. Mulle ihan sama, voin ostaa lapsilleni lahjat vallan hyvin itsekin mutta pienet lapset aina ihmettelevät kun mummot ja papat tulevat kuitenkin synttärijuhliin mutta eivät anna mitään. Itse sain kyllä pienenä vanhemmiltani lahjoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kolme