Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voi ei! vJust näin, että lapseni on saanut kokeesta

Vierailija
19.11.2011 |

5+!

Yleensä hänellä on mennyt huomattavasti paremmin. Just sai saman opettajan pitämästä toisen oppiaineen kokeesta 9.

SUorastaan hirvittää tuo numero.

Mitenhän nyt on jatkon laita, tähänkö tyssäsi?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on mm. tänä syksynä käynyt niin, että aikaisemmin arvosanoja 8-9 saanut oppilas saakin kokeesta 5-6. Ei siis ole mitenkään tavatonta.



Mistä tuo sitten johtuu? Jokaisella on tietysti omat yksilölliset syynsä, mutta muutamia ajatuksia mietittäväksi:

- Ysillä moni asia vaikeutuu ja joillekin tulee yllätyksenä, että pärjätäkseen täytyy oikeasti opiskella, jos aikaisemmin on pärjännyt lähinnä tunneilla kuuntelemalla ilman sen suurempia lukemisia.

- Voi olla, että oli vain huono päivä, pää kipeä tai flunssa tulossa ja siksi meni huonosti vaikka asia onkin hallussa. Esim suuri määrä huolimattomuusvirheitä tiputtaa arvosanaa tehokkaasti.

- Ysillä useimmat ajattelevat jo arvosanojaan jatko-opintojen kannalta ja koestressi sattaa vaikuttaa negatiivisesti. Eli oppilas jännittää niin, että meneekin ihan kipsiin. Tämä on hankalammin korjattava juttu, omien oppilaitteni kanssa yritämme keksiä keinoja, miten kokeessa saisi jännityksen hallintaan niin, ettei suoritus kärsisi. Jos tästä on kyse, älä ainkaan ole lapsellesi kovin vihainen, ei varmasti auta asiaa.



Itse vastaavassa tilanteessa juttelisin lapsen kanssa perusteellisesti ja selvittäisin mistä huono koemenestys johtui ja olisin tarvittaessa yhteydessä opettajaankin. Ei ne opettajat siitä pahastu, jos kyselet mitä kannattaa jatkossa tehdä toisin (jos lapsi siis yrittänyt, mutta arvosana silti huono). Tietysti asia on aika selvä, jos lapsi vaikka

Esim. matematiikassa on myös niin, että eri aihealueet vaihtelevat suuresti vuoden aikana, ja jollekin esim. geometria saattaa olla ihan selvää ja helppoa ja vaikkapa funktiot sitten todella vaikeita.



Ja jatko-opintohaveita ei kannata hylätä, tuohan oli vain yksi koe. Mutta jatkossa opiskeluun kannattaa ehdottomasti panostaa, jottei tuo toistu.

Vierailija
2/6 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lauseen loppu oli näköjään jäänyt puuttumaan

Tietysti asia on aika selvä, jos lapsi vaikka

... unohti koko kokeen ja meni siihen valmistautumatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin vain kahdessa aineessa, matematiikassa ja fysiikassa. Olin päättänyt mitä alan tehdä peruskoulun jälkeen ja totesin, etteivät nuo aineet ole minulle tarpeellisia. En ole niissä luonnostaan lahjakas vaan minun olisi pitänyt tehdä paljon töitä pärjätäkseni. Motivaatio lopahti ja selvitin kokeet juuri 5-6 arvosanoilla periaatteella, että kunhan pääsee läpi.



Muista aineista sain edelleen 8-10 arvosanoja.



Olisihan se ollut fiksua opiskella niitäkin ahkerasti, mutta toisaalta nyt 30 ikävuoteen mennessä tuo ei ole pahemmin kostautunut.

Vierailija
4/6 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän pakolliset voi tyssätä mihinkään... Ja jos joku valinnainen, kannattaa sitä kiinnostuneisuutta kysellä ja seurata, hyvinkin voi olla että lähtee vielä parempaan suuntaan tuosta!

Vierailija
5/6 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

On meinaan 9. luokka menossa. Eikä kyse ole valinnaisesta aineesta. Yleensä on mennyt paremmin.

Vierailija
6/6 |
20.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sieltä helposti huomaa, mikä on ongelmana.

Eikö lukenut ja valmistautunut vai eikö tajua? Mikä vaikeaa, minkä hallitsee?

Jos nyt aloitatte hommat niin ei mitään ongelmaa, yksi koenumero ei maata kaada :)