Millainen puolitoistavuotis neuvolakäynnin kuuluisi oikein olla?!
Meillä (pk-seutu) tässä pari viikkoa sitten käynti eka terveydenhoitajalla, pituus, paino, päänympärys ja rokotukset. Kysyi vain kuinka sujuu. Vastasin, että ihan hyvin. 10 minsaa kesti tasan tuo neuvolahoitajakäynti, sitten hoputti lääkärin pakeille, joka tsekkasi silmät, suun, korvat, katsoi miten piirsi, kuunteli sydämen ja keuhkot. Käynti 20min tasan. Ainiin, neuvolatäti sanoi, että seuraava neuvolahoitajakäynti on sit tasan 2 vuotiaana.
Oisko tässä pitäny kartoittaa jotain paremmin?!
Kommentit (9)
ja saatiin vaikka mitä lomakkeita täytettäväksi 1v 6 kk neuvolaa. Siinä oli kaikenlaista päihteiden käytöstä ja parisuhteesta. Ja toivottiin myös että molemmat vanhemmista olisi paikalla.
Jos joku ihmettelee tuota 1 v 5kk neuvolaa niin lapsella on painon kanssa ongelmia ja käymme kerran kuussa neuvolassa.
ja saatiin vaikka mitä lomakkeita täytettäväksi 1v 6 kk neuvolaa. Siinä oli kaikenlaista päihteiden käytöstä ja parisuhteesta. Ja toivottiin myös että molemmat vanhemmista olisi paikalla. Jos joku ihmettelee tuota 1 v 5kk neuvolaa niin lapsella on painon kanssa ongelmia ja käymme kerran kuussa neuvolassa.
ei kummemmin katsottu... kesällä oli 2 v neuvola ja siellä oli sitten enemmän kymysyksiä, puhe, puheen ymmärtäminen, palloa potki, palikoita kasasi ja terkka kyseli syömisestä...
Paino ja pituus katsottiin tietty myös..
espoosta ollaan...
Helsingissä myös. Lääkäri pisti leikkimään palikoilla ja kysyi ymmärtääkö puhetta ja puhuuko sanoja. Meillä ei katsottu tuota piirtämistä ollenkaan ja ihmettelenkin miten se on katsottu jo puolitoistavuotisneuvolassa...? Mutta siis, ei meilläkään mitään sen ihmeellisempää.
meillä oli melkein samanlainen käynti, tosin oltiin lääkärillä ehkä 10 min ja terkalla 10 min.
Tuntui turhalta käynniltä. Punnitsin ja mittasin lapsen itse, kun ei millään suostunut terkan punnittavaksi (=huusi kurkku suorana).. sit kun lääkäri kuunteli sydäntä yms niin huusi samalla lailla. Mietin et miten ihmeessä lääkäri pystyi edes mitään kuulemaan sydämestä.
Terkka vähän kyseli syömisestä ja puhumisesta, mutta ei paljoakaan... Itse olisi tehnyt mieli jutella vähän enemmänkin..
käsityksessä, että se puolitoista vuotis neuvolakäynti olis hoitajalla ainakin tunnin mittainen ja siinä käydään kaikki lapsen kehityksessä tosi perusteellisesti läpi. Eikö näin olekaan? Siis pk-seudulla?
ja oli muistaakseni myöskin melkoisen hätäinen känti. Ei kysytty taitoja, testattu niitä mitenkään, vain pituus, paino ja päänympärys. Maanantaina oltiin 2v neuvolassa ja siellä piirrettiin, katsottiin puhepuolta, esineiden tunnistamista, pallon potkimista jne. Terkka oli paljon huolellisempi ja käynti kesti puoli tuntia.
ainiin, ei meilläkään katsottu mitään piirtämistä.
Hämeestä ollaan.
Meillä ei tuon ikäisenä ollut lääkärineuvolaa, mutta th näkee siinä lasta katsellessa esim. miten lapsi on oppinut kävelemään ja liikumaan ja tuleeko lapselta sanoja.