Mitä voi tehdä kun 2-luokkalaisen pari luokkakaveria
puhuu säänn seksistä kaikenlaista esim yhteisillä koulumatkoilla ja koulun välitunneilla??
Ensioireet asiasta alkoi jo 1-luokalla ja opettajan piti jopa puuttua siihen koska jutut oli sen verran rivoja ja yhtä luokan poikaa tuupittiin luokan yhden työtön päälle makaamaan jne.
Käytännössä aika mahdotonta kieltää nuo yhteiset koulumatkatkaan eli kävelevät n.800m matkan kouluun ja yleensä kotiinkin samaa matkaa (asumme suht lähekkäin).
Ottaa todella pahasti kupoliin://
Kommentit (4)
Ainoa keino lienee puhua asiasta lapsen kanssa ja kertoa, mitkö jutut ovat sopimattomia. Voit myös kertoa, että ehkä kaverit ovat kuulleet rumia juttuja isoilta sisaruksilta, eivätkä tajua, että jutut ovat rumia eivätkä sovi pikkulapsille. Lapset kuulevat kaikenlaista, mutta heille voi opettaa, mitkä ovat huonoja ja pahoja asioita. Voisipa suojella ja itse säädellä.
ja et kulje näiden pervojen kanssa sitä matkaa
Tämä ilmeisen huono äiti ei päivällä klo12-13 ole vielä työpäiväänsä lopettanut joten enpä ole lasta koulusta hakemassa.
Pojan 8 aamuina joita 2kpl vkossa hän kulkeekin kanssamme matkan ja se toinen 09 aamu menee isosisaren kanssa mutta jäljelle jää toinen 09 aamu ja 1kpl 10 aamuja.
Kiitos vaan av-tason vinkistä!
ap