Lue keskustelun säännöt.
Mistä ruoka-aineesta vauvalle voi tulla ihottumaa?
06.12.2011 |
Vai voiko sitä tulla ihan mistä vaan? Kyseessä melkein puolivuotias lapsi, kiinteitä ollaan mussutettu hyvällä ruokahalulla kohta kaksi kuukautta.
Kokemuksia ihottumasta? Mikä on ollut yleisin syy?
Kommentit (3)
ja välillä tulee joistain uusista ruoka-aineista ihottumaa. Sitten kun muutaman viikon päästä antaa uudelleen niin ihottumaa ei tule enää. Voisko teilläkin olla sellainen syy? Jos jatkuu pahana niin pyydä lähetettä iho-ja allergiasairaalaan allergioiden selvittämiseksi.
toki nää kylmenneet ilmat voi pienen herkälle iholle olla kanssa ihottumaa aiheuttava tekijä, kun iho kuivuu. Sitten vain rasvausta kehiin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
elí jalkojen ja poskien ihottumat johtuvat usein liiallisesta pesusta (varsinkin talviaikaan). Väärä ihovoide voi myös pahentaa ihottumaa, kannattaa kokeilla eri merkkejä.
Kai joku ruoka-ainekin voi aiheuttaa ihottumaa, mutta yleensä syynä on joku muu. Tai siis syytä ei löydetä ja sen ihottuman kanssa vaan opitaan elämään.