Mikä luu on ihan tissien alla? Tuntuu kuin se menisi jumiin.
Vihlasee kun esim kurkottaa maasta jotain ja tuntuu että tulis sellanen lihaspistos, ettei uskalla hengittää kunnolla. Mistähän vois johtua ja pitäskö kiiruhtaa lekuriin?
Kommentit (4)
Mullakin on tuollaisia lihassärkyjä joskus juuri rintojen alla. Luulin aluksi ihan sydänkohtaukseksi, niin vihlasee, eikä voi hengittää, kun sattuu. Menee nopeasti ohi. En minäkään tiedä, mitä ovat, eikä ole lääkärin kanssa tullut puheeksi.
etenkin vasemmalle alas taivuttaessa tulee tuo. Kengännauhojen sitominenkin saattaa aiheuttaa tuon efektin. Olen kysynyt lääkäriltä ja fysioterapeutilta, mutta ei niistä kukaan osaa vastata. Epäilen että kyse enemmänkin lihaskrampista kuin luusta. Ja en ole lihava.
Pelottava tunne kuitenkin, kun ihan kun sydäri tulis. Tuntuuko sydänpistos samassa kohtaa? Mulla tää on uus vaiva, mutta nyt jo kuukauden verran jatkunut aina ajoittain. Olen ollut päätteellä paljon ja kantanut 1-vuotiasta lasta tuolla vasemmalla puolella. Olisko voinut siitä äityä.
Jo, tilaa ambulanssi.