Ymmärrätkö naisia jotka eivät halua herättää huomiota?
Tuli mieleen tuosta tukkaketjusta...
Itse olen mielelläni laittautumaton ja saan silti ihan liikaakin huomiota vastakkaiselta sukupuolelta.
En voi sietää sitä - mitähän siitä huomion saamisesta tulisikaan jos varta vasten ryhtyisin laittautumaan ja pukeutumaan paljastavasti jne. miesten huomion toiveesta?
Ihan kiva joo olisi silloin tällöin saada huomiota mutta ihmettelen kun tällainen kaltaiseni "harmaa hiirulainenkin" saa sitä melkein joka päivä.
Kommentit (17)
Ikävää, ettei sitä voinut otsikosta päätellä.
Taas ulkonäön ympärillä pyörivä avaus ... Ikävää, ettei sitä voinut otsikosta päätellä.
tai kenenkään muun ulkonäön ympärillä. Voisitko vastata esitettyyn kysymyskseen etkä tehdä omia olettamuksiasi?
en ole tälläytymisestä erityisen kiinnostunut itsekään. Mitä vanhemmaksi tulee, sitä vähemmän tärkeäksi joku hiusten kihartaminen tulee.
ymmärrän sekä niitä, jotka haluavat huomiota että niitä, jotka eivät halua.
Minua vaan häiritsee näissä ketjuissa se, että käsitetään olevan vain kaksi vaihtoehtoa: täysin ulkonäostä kiinnostumaton ja laittautumaton, tai sitten tietyllä stereotyyppisellä tavalla ja miesten takia laittautuva. Onhan niitä nyt muitakin vaihtoehtoja.
Esim. kyllä oma ulkonäkö voi olla tärkeää ilman, että se liittyy miesten iskemiseen. Moni haluaa viestittää omalla tyylillään jotain omasta persoonastaan - ei vain miehille, vaan yleensä maailmalle. Laittautuminen ei tarkoita aina jotain tietynlaista tyyliä. Ja sehän voi liittyä myös vaikka johonkin alakulttuuriin (vrt. gootit tms).
Suihkussa käyn säännöllisesti ja vaatteeni ovat puhtaat, tukkani ponnarilla takana kiinni. Olen juuri sellainen harmaavarpunen, joka ärsyttää muita, etenkin meikkiesittelijöitä. Minulle on oltu törkeitäkin tästä meikkaamattomuudesta ja tuntemattomat ihmiset ovat haukkuneet minua päin naamaa.
Pidän itsestäni ihan hirveästi. Mulla on jo mies. Koen oikeudekseni olla JUST SELLAINEN KUN HALUAN. en välitä muiden mielipiteistä saati miesten. tämä on pelottavaa ja uhkaavaa muiden ihmisten mielestä - myös joidenkin miesten.
Haistatan pienet tuoksuvat paskat moisille :)
kun toiset sanovat hämääntyvänsä huomiosta, miten te huomaatte saamanne huomion?
Itse olen oikeasti ihan nätin ja naisellisen näköinen, ja tykkään laittaakin itseäni, siis meikkaan ja kiharran pitkää tukkaa ja pukeudun nätisti ja käytän korkokenkiä yms.
Mutta en mä koskaan huomaa saavani mitenkään erikoisesti huomiota?
Huomaan kyllä ihmisten olevan ystävällisiä ja esim. tänään yksi mies avasi mulle oven ja toinen päästi mut hedelmävaa'alle kaupassa eteensä (vaikka oli selkeästi ennen mua siinä)
Mutta mitä tää nyt sitten on?
Itse pidän ihan tavallisena kohteliaana huomaavaisuutena, eikös miesten kuulukin aukaista naisille ovia yms. Mutta onko tää nyt sitten kuitenkin sitä ap:n tarkoittamaa "huomiota"?
Vai mitä te sillä tarkoitatte?
kun toiset sanovat hämääntyvänsä huomiosta, miten te huomaatte saamanne huomion? Itse olen oikeasti ihan nätin ja naisellisen näköinen, ja tykkään laittaakin itseäni, siis meikkaan ja kiharran pitkää tukkaa ja pukeudun nätisti ja käytän korkokenkiä yms. Mutta en mä koskaan huomaa saavani mitenkään erikoisesti huomiota? Huomaan kyllä ihmisten olevan ystävällisiä ja esim. tänään yksi mies avasi mulle oven ja toinen päästi mut hedelmävaa'alle kaupassa eteensä (vaikka oli selkeästi ennen mua siinä) Mutta mitä tää nyt sitten on? Itse pidän ihan tavallisena kohteliaana huomaavaisuutena, eikös miesten kuulukin aukaista naisille ovia yms. Mutta onko tää nyt sitten kuitenkin sitä ap:n tarkoittamaa "huomiota"? Vai mitä te sillä tarkoitatte?
Suoria treffikutsuja, silmäpeliä, flirttiä jne. Erotan kyllä "seksuaalisen" kiinnostuksen normaalista kohteliaisuudesta, enkä tuollaisia ovienaukomisia tms. pidä muuta kuin kohteliaana eleenä. Huomioon liittyy eroottinen lataus.
Taas ulkonäön ympärillä pyörivä avaus ... Ikävää, ettei sitä voinut otsikosta päätellä.
tai kenenkään muun ulkonäön ympärillä. Voisitko vastata esitettyyn kysymyskseen etkä tehdä omia olettamuksiasi?
En oleta että elämäsi pyörii ulkonäkösi ympärillä, mutta avaus koski ulkonäköä. Luulin sen koskevan huomion herättämistä ja -hakua laajemmin. Tai pohdiskelua siitä millaista on naisen "huomion herättäminen", esim saako nainen olla seurassa juuri niin älykäs kuin on, vai pitääkö hänen kätkeä kynttilänsä vakan alle ettei synny kiusallisia tilanteita.
Myönnä pois, palstalla on todella paljon naisten ulkonäköön liittyviä otsikoita (paino, tyyli, tukka, vaatteet, jonkun julkkiksen kauneuden arviointi, "kuka kuumin rantakissa" jne).
En osaa vastata esitettyyn kysymykseen, olen pahoillani. :)
Olen ilmeisesti niin vastustamaton joko ulkonäöltäni tai persoonaltani, että täysin laittautumattomanakin tulee huomiota ihan riittävästi. En tajua miten pyntätyt naiset minihameissaan jaksavat sitä vonkaamista.
En itse ole sellanen vaan tykkään huomiosta, joskus haen sitä. Mutta sen olen huomannut, että jos joskus oikein todella toivoo sitä, niin se voipi jäädä saamatta....Kukin tavallaan, itse en halua olla harmaavarpunen,mutta en koskaan ole myöskään provosoiva; vaatteeni ovat fiksut ja meikki sopiva.
Aina ei saa, mitä haluaa ja sitä mitä saa, ei halua. Jopa ulkonäköä tärkeämpää on se mitä sanattomasti toisille viestittää. Vaikka tosiaan vaikuttaa, ettet tuollaisesta huomiosta välitä, miehet tulkitsee, että olet halukas erottiseen vipinää...
viestejä lähetätät. Tyrmäävän kaunis ystäväni on laitetu, mutta sulkeutunut ja torjuva ilmeiltään. Ei saa huomiota miehiltä kun taas minä ihan ok näköinen mutta en kaunotar saan huomiota paljonkin, koska olen iloinen jne.
..mä saan huomiota salilla naturellina, sekä baareissa laitettuna (en ylilaittaudu, ja meikkaan kevyesti). Välillä on kiva laittautua, mutta en sen takia, että saisin huomiota. En tajunnut kysymystä ;)
Mulle on ollut erittäin miehisellä alalla hyötyä saamastani huomiosta. Nuorempana oli vaikeampi hyväksyä se, mutta nyt en anna sen häiritä elämääni. Pukeudun hyvin klassisesti, ja meikkaan vain vähän, mutta kun naisia on alalla niukasti niin huomiota tulee takuulla. Teen duunini hyvin ja olen edennyt urallani, joten puolensa tässäkin.
En sitä huomiota kaipaa, enkä sitä saa. Jos joskus tulee epämiellyttävää huomiota vaikkapa kuppilassa lopetan sen saman tien olemalla vain kertakaikkisen tyly. Pukeudun miten kuten, en jaksa käydä kampaajalla kuin pakkotilassa kerran vuoteen, minulle on ihan sama lohkeileeko kynnet tai onko ryppyjä.
Ei kaikki naiset tahdo olla prisessiinoja.