Mitä ajattelet jos 18-vuotias tyttö seurustelee 37-vuotiaan miehen kanssa
Kommentit (18)
laittaa ikäerossa yhden vuoden paremmaksi kuin me ;-)
Ei ainakaan seksin takia kumpikaan liikkellä
ja joko todella harvinainen rakkaustarina tai sitten (jommankumman tai molempien osalta) kokeilu, joka päättyy aika nopeasti.
18-vuotias on opintopolun alussa (useimmat), elämä edessä ja oma minäkuvakin aika hakusessa. 37-vuotiaalla taas on jo 20 vuotta aikuiselämää takana ja ihan erilainen elämänvaihe. Hankala lähtökohta suhteelle.
25 ja 44, tai 30 ja 49, on jo ihan eri asia, vaikka iso ikäero se on silloinkin.
Olen itse 37 v., enkä voisi kuvitella seurustelevani 18 v. pojan kanssa. Lapsihan olisi melkein omani ikäinen!
itaekin tapailin tuossa iässä n. 37v miestä. Mukavaa meillä oli, ei mitään hyväksi käyttöä.
On hyvin mahdollista, että 37 v. haluaa nuorta neitsyttä...
Ei ainakaan seksin takia kumpikaan liikkellä
Iso ikäero ei tietysti ole aina pahasta, mutta kyllä molempien osapuolien pitäisi olla psyykkisesti aikuisia ja kypsiä. Ei pelkkä täysi-ikäisyys vielä riitä.
Mutta aika näyttää. Jos mies vaan seksin perässä niin äkkiä varmaan vaihtaa taas nuorenpaan. Meillä oli suvussa tällänen tapaus josta tytön perhe oli ensin ihan kauhuissaan ja välit meni poikki. Nyt pari on ollut yli vuoden yhessä ja kaikki on taas väleissä keskenään. Tosi rakastunut pari.
Ihan oikeasti, ei tuonikäisellä miehellä ole mitään yhteistä noin nuoren kanssa. Kehittymätön mies joka haluaa nuorta naista.
Kielioppivirheet paljastavat paljon.
itaekin tapailin tuossa iässä n. 37v miestä. Mukavaa meillä oli, ei mitään hyväksi käyttöä.
Ihan oikeasti, ei tuonikäisellä miehellä ole mitään yhteistä noin nuoren kanssa. Kehittymätön mies joka haluaa nuorta naista.
kerran mieheni kun olin 23 hän 40. Tunteita oli, mutta minulle ikäero oli este. Sattumalta tavattiin viisi vuotta myöhemmin uudelleen ja rakastuin päätä pahkaa häneen, ikäero ei haitannut enää yhtään. Nyt olen 30 ja odotan esikoistamme.
Olemme tosi onnellisia ja se seksikin toimii :) Ei 47 vuotiaskaan mies ole vielä haudan partaalla, saati 37 vuotias.
Olin 18v ja exäni 37v kun tapasimme. Hieman reilu kuusi vuotta oltiin yhdessä. Suhde kaatui ihan muihin asioihin kuin ikäeroon.
En välttämättä ole paras tätä sanomaan kun olen itse 40v ja elämänkumppanini on 58v joten ikäeroa riittää meilläkin.
Minusta 18v on oikeasti vaan niin nuori ja erimaailmasta. Jos olisivat 23 ja 42 ei kuulostaisi yhtään niin pahalta. Tyttökin olisi aikuinen, asunut omillaan, opiskellut tai käynyt työssä. Olisivat tasasuhtaisempi pari.
Kotona asuvan teinitytön elämänkokemus on usein valitettavan suppea.
- mies ei ainakaan ole tasaveroisen kumppanin haussa, taitaa katsoa enemmän pintaa kuin sisintä
- tai sitten mies on vähän lapsellinen tai hirveässä keski-iän kriisissä ennen aikojaan
- tyttö etsii statusta (jos miehellä sitä on... rockmuusikoilla ja rikkailla miehillähän tällainen ikäero on ihan tavallista) tai on epävarma naiseudestaan ja kaipaa vanhemman miehen vakuuttelua siitä
Epäilisin, ettei taida ihan tasaveroinen kumppanuusliitto siinä olla, vaan molemmilla on jotain traumoja joihin tämä epäsuhtainen kumppani on vastaus. Mutten pidä sitä sinänsä pahana asiana, kelläpä meistä ei jotain haavoja ja omituisuuksia olisi, kyllä maailmaan mahtuu tällainenkin pari.
Sairasta!