Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

auttakaa keksimään ruokia mitä tehdä allergikolle

Vierailija
10.07.2011 |

et olis ees jotenkuten monipuolista ravintoa. ei saa olla vehnää, ruista, lohta, katkarapuja, eikä lihaa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos kerran kaikki vihannekset käy.



Entäs maito? Kananmuna? Broileri? (Tarkoittaako liha kaikkea lihaa, vai esim. possua ja nautaa?) Riisi? Ohra? Kaura? Tattari? Hirssi?

Vierailija
2/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on moniallergikko lapsi ja olen käynyt juttelemassa ravitsemusterapeutin kanssa. Tärkein ohje oli lautasmalli joka ruokailulla. Meillä esimerkki päivän ruoista:



Aamupala: Semper gluteenittomat murot(vitaminoituja), riisimaito ja mustikat

Lounas: Täysjyvä riisimakaroni ja jauhelihakastike (sis. naudan jauhelihaa, suolaa ja riisikermaa) sekä kurkkusiivut ja keitetyt porkkanat.

Välipala: Päärynä ja maissinäkkileipä maidottomalla margariinilla

Päivällinen: Wokki, jossa riisinuudeleita, pakastemaissia, porkkana tikkuja ja ananas paloja sekä kalkkunaa

Iltapala: Täysjyvä riisihiutaleista ja riisimaidosta keitetty puuro maidottomalla margariinilla.



Joka päivä lapselle täytyy tarjota jotakin ravintoympyrän jokaisesta lohkosta (jos ei siis ole ihan kaikelle allerginen). Meidän lapsi syö lisäksi kalkkitabletteja ja monivitamiinia (sisältää d-vitamiinin).



Kannattaa tutustua myös erimenu sivustoon. Jos teillä kananmuna sopii (meillä ei sovi enää) kannattaa tutustua myös karppausresepteihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en hoksannut, että liha ei sovi. senhän voi korvata ainakin osittain soijalla. Kannattaa kyllä mennä ravitsemusterapeutin luokse, jos lapselle ei sovi mitkään lihat eikä kalat. Oletko muuten koittanut poroa ja hirveä, ne oli ensimmäiset meidän lapselle sopivat lihat.

Vierailija
4/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lienee riittävän monipuolista?



Kasvisruokaohjeita on netti pullollaan.

Vierailija
5/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän erikoiselta vaikuttaa, jos on allerginen kaikelle lihalle, mutta kaloista vain lohelle, ja katkaravuille.



Miten maito ja kananmuna? Ne laajentavat valikoimaa kummasti.

Vierailija
6/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mitä hän tällä hetkellä syö? Kerro esimerkki päivän ruoista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

oikeasti hankalaa kuin proteiinin saanti. Onko ihan varmaa, ettei mikään liha käy? Kuulostaa aika erikoiselta allergialta.



Pastoja, leipiä ja puuroja saa melko helposti mm. maissista ja riisistä, sekä mm. tattarista, hirssistä, quinoasta ja teffistä. Lisäksi ohrasta voi leipoa ohrarieskoja tai tehdä ohrapuuroa. Samoin kaurasta saa kaurapuuroa jne.



Jos tosiaan mikään liha ei ole käytettävissä tutustuisin lakto-ovo-kasvisruokavalioon ja käyttäisin lisäksi paljon kalaa. Jos kananmuna ja maito käyvät, niistä saa aika helposti proteiinia (ja energiaa). Lisäksi kasvisruokia, joissa papuja, linssejä, herneitä, siemeniä, pähkinöitä jne.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän neljä